Dom

Projekty

Słońce, wino i cyprysowe gaje

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-06-03
Słońce, wino i cyprysowe gaje

Grecja jawi się nam jako kraj z tysiącletnią tradycją, fascynującymi zabytkami oraz z najpiękniejszymi plażami Europy. Gwarantowana słoneczna pogoda, wino i śpiew – tak zapachniało greckim klimatem, że chciałoby się go mieć we własnym domu. Grecja jest przecież synonimem wakacji i błogiego spędzania czasu w cieniu oliwnych gajów i cyprysów. Lazurowe morze, jasne plaże i wyraziste skały. Efekt stylu greckiego uzyskamy, kierując się prostotą oraz stylowymi, nowoczesnymi meblami. Idealnym rozwiązaniem jest ceramika ludowa… Królują dwa kolory: niebieski i biały. Greckie, proste formy, połączone z tradycyjnym podejściem do narodowej kultury i sztuki – taki (w wielkim skrócie) jest śródziemnomorski styl grecki. 

Kolor
Grecki styl to przede wszystkim jasne kolory. Biały i niebieski, przechodzący w kobaltowy odcień. Chcąc nadać wnętrzu greckiego stylu, trzeba skupić się na barwnych dekoracjach i prostych formach. Istnieją trzy podstawowe kolory, które są używane w greckich domostwach. Po pierwsze biel – jako symbol czystości, tak powszechnie stosowany na fasadach budynków i ścianach. Pod drugie niebieski – który właściwie przechodzi w różnorodne jego odcienie, niemal od błękitu, przez turkus, do granatu. Niebieski symbolizuje wodę a jego różnobarwne odcienie używane są do ozdabiania okien i drzwi. I po trzecie ochra – blady żółty odcień, który swoją postacią przybliża kolor bogatych w związki żelaza iłów. Ochra w tym przypadku symbolizuje ziemię i przywiązanie człowieka do świata natury. Dla przełamania chłodnej kolorystyki warto zastosować czerwone i pomarańczowe dodatki. Należy przy tym pamiętać o głębokich i wyrazistych odcieniach kolorów, bowiem głównie to nadaje wnętrzu uzyskanie stylu, płynącego prosto ze słonecznej Grecji. 

 

 

Przestrzeń
Dekoratorzy w stosowaniu greckiej aranżacji wykańczania wnętrz preferują nieregularne schodki, łuki i antresole. Ponadto w wyborze zaleca się wykorzystanie asymetrycznych wykuszy o miękkich krawędziach. Krótko mówiąc, doskonałymi będą naturalne krawędzie. Aranżacja takiego wnętrza wykorzystuje proste, drewniane meble, płótno i kamień. Podkreśleniem stylu jest podłoga w łazience (balkon lub taras) wyłożone płytkami przypominającymi krokalia. Jest to typowe rozwiązanie dla zastosowania mozaiki podłogowej z czarnych i białych otoczaków. Nieco kosztowniejsza, aczkolwiek uwydatniająca styl grecki, jest podłoga zamówiona u kamieniarza, wykonana na stylizowaną terakotę. Daje to efekt wyobrażenia, jakby otoczaki były wtopione w przezroczysty żel. Posadzka ułożona z różnokształtnych piaskowych płytek (oddzielonych od siebie grubą zaprawą) również odda śródziemnomorski klimat.
Grecja to przede wszystkim elementy antyczne, pełne ciepła i malowniczości subtelne dekoracje. W typowych pomieszczeniach dominuje prostota. Stosowane miękkie kształty, połączone z motywami naturalnymi, jak liście akantu i muszle, sprowadzane są do geometrycznych form. Dominują: drewno, cegła i kamień. I oczywiście – marmur, który towarzyszy Grekom od zawsze. Wspomniana mozaika idealnie wkomponowuje się jako blat kuchenny i łazienkowe zlewy. Jeśli natomiast chodzi o cegły, to współcześnie są już nieco mniej spotykane. Na ogół są czerwone, ułożone na podłogach bądź tworzą klimatyczne półki na książki i drobiazgi. Dobrym rozwiązaniem okaże się wprowadzenie ozdób z postaciami starożytnej Grecji. W niektórych miejscach można postawić antyczne rzeźby czy postumenty, które dodadzą „duszy” pomieszczeniu. Pokryte białym materiałem krzesła wniosą do wnętrza unikalny i awangardowy klimat, płynący rodem z greckich pubów.

 

 

Niepowtarzalne wykończenia ścian tworzą unikalne wzory, nadając miękkość i swobodę użytkowania pomieszczeń. To tutaj króluje prostota i łatwe rozwiązania, przywołujące uczucia współgrania z pięknem natury. Jasne przestrzenie wnętrz podnoszą komfortowe i pogodne samopoczucie lokatorów. Wśród skąpanych w bieli ścianach, dookoła mogą być zawieszone kwiaty z rodziny cytrusów i pnączy. Wkomponowany w grecki styl, mały stolik umieszczony w salonie, dodatkowo wprowadzi nastrój lekkości i prostoty. Wszystko tworzy nieskrępowaną całość i romantyczną atmosferę. Czystość i przejrzystość wykończenia pomieszczenia skupi uwagę na minimalistycznych detalach. Solidne elementy wyposażenia w postaci krzeseł, stolików czy szafek, zostaną podkreślone dyskretnymi ozdobami. A wszystko to jest wykonane z metalu, drewna i kamienia. Półki są murowane, kuchenne blaty mozaikowe, a meble - drewniane. Greckie umeblowanie ma kojarzyć się ukojeniem od upalnego dnia, ostoją spokoju i wycieszenia. Toteż dekoratorzy urządzają takie pomieszczenia, zwracając uwagę na bogactwo rękodzieła, kolorowych waz, wygodnych siedzisk i poduszek.

 

 

Ujmującymi oko są proste i skromne formy. Kręte, asymetryczne schodki, sprawiają wrażenie spontaniczności, tworzone w wyniku nagle zaistniałej potrzeby. Aby przywołać w domu atmosferę Grecji, szczególnie uwielbianych cykladzkich wysp, trzeba poszukać inspiracji w greckiej tradycji. Jedyny w swoim rodzaju styl jest harmonijnym połączeniem prostoty z artystycznym wyrafinowaniem. Zaskakujące kontrasty przenikają oryginalnością i śródziemnomorskim klimatem. Kunsztowna ceramika idealnie dopasuje się tutaj ze sprzętami o surowych formach. Na wyrazistość stylu greckiego wpływają również bielone ściany i kobaltowe błękity – przybliżające barwy nie tylko greckich krajobrazów, ale także flagi narodowej.