Dom

Projekty

Sposób na oryginalne wnętrze

Tekst Beata Boik, Udekoruj Dom.pl

2014-11-04
Sposób na oryginalne wnętrze

Tapety ścienne dają ogromne możliwości aranżacji wnętrz. Pozwalają stworzyć nastrojowe, modne, przytulne wnętrze, a także maskują niedoskonałości ścian – pęknięcia i inne nierówności. Pomagają wyciszyć pomieszczenie i szybko je przearanżować oraz odświeżyć bez ponoszenia wysokich kosztów remontu. Nie ma drugiego tak uniwersalnego materiału pod względem faktur, wzorów, kolorów, wykończeń i możliwości zastosowania.

Wielki powrót tapet
Różnorodność kolorów, deseni, materiałów zapewnia tak szeroki wybór, że pozwala na łatwe, szybkie i eleganckie uatrakcyjnienie wnętrza. Sprawia to wiele przyjemności dla oka i umożliwia zaspokojenie swojego zamiłowania do oryginalności oraz fantazji. W dostępnej ofercie znajdziemy tysiące wzorów, od niezwykle delikatnych do najbardziej wyrazistych i kolorowych.
Dobór konkretnego rozwiązania w głównej mierze zależy od przeznaczenia tapetowanego pomieszczenia. Sprawdzoną metodą wyboru dekoracji pokoju jest zacząć właśnie od wyboru tapety i dopiero do niej dobierać kolory oraz wyposażenie. Warto jednak mieć w tej kwestii pewne doświadczenie lub sporą wyobraźnię, gdyż wybór tylko na podstawie katalogu ukazuje jedynie fragmentaryczny wycinek tapety, a co za tym idzie – dekorowanej ściany.
W małych przestrzeniach np. w przedpokoju, świetnie sprawdzą się poziome drobne pasy, które wnętrze poszerzą i sprawią, iż nasz wzrok zgubi naroża pomieszczenia. Natomiast, aby wizualnie podwyższyć niskie pomieszczenie, możemy użyć szerokich pionowych pasów, które dodają elegancji oraz pasują do każdego ze stylów.

 


Częstym zabiegiem w otwartych przestrzeniach (kuchnia, salon, jadalnia) jest położenie tapety, łączącej te funkcje lub je wydzielając – w zależności od nadrzędnego planu zagospodarowania funkcjonalno-przestrzennego. Tapeta na jednej ze ścian podkreśli strefę przy której się znajduje - wypoczynku lub pracy. Przyciągnie naszą uwagę zaraz po wejściu do pomieszczenia (najlepiej wybrać ścianę znajdującą się naprzeciw wejścia) i odwróci ją od miejsc nieciekawych. Coraz częściej kładziemy tapetę również w kuchni pomiędzy szafkami (można zabezpieczyć część roboczą taflą szkła) – taki zabieg może dać wspaniały efekt wizualny, a jednocześnie będzie bardzo funkcjonalny. Aby uniknąć chaosu wzorów i kolorów, warto skorzystać z propozycji firm, które mają w swojej ofercie tzw. koordynaty - czyli tapety, tkaniny oraz inne elementy dekoracyjne, zawierające ten sam wzór, tworzące harmonijną całość – pamiętajmy, że konsekwencja w projektowaniu powinna stać na pierwszym miejscu. W zależności od wybranego wzoru, faktury możemy wytapetować wszystkie ściany (np. w ekologiczną tapetę grasscloth) lub jedną – pamiętając o całym wnętrzu jako jednej, zharmonizowanej przestrzeni. Bardzo interesująco prezentują się dwie przeciwległe, lub sąsiadujące ze sobą ściany, pokryte tą samą tapetą, na tle pozostałych, pomalowanych farbą w tym samym odcieniu. Kolejnym rozwiązaniem jest oczywiście wytapetowanie tylko przygotowanej wnęki, albo położenie tapety w formie dwóch lub trzech pasów, tworzących oddzielne panele (częste rozwiązanie do długich korytarzy w hotelach) i zamontowanie na każdym z paneli kinkietu, który oświetli korytarz, ale również podkreśli fakturę tapety, co doda jej plastyczności. Kolejnym pomysłem jest użycie elementów sztukaterii (pilastry, gzymsy, lizeny itd.), dzięki którym na przykład, możemy oddzielić od siebie dwa różne wzory tapet. Przykładem może być lamperia z eleganckiej tapety w pasy lub gładkiej, wykończona listwą płaską, nad którą znajduje się tapeta ornamentowa, np. żakardowa lub welwetowa. Rozwiązanie takie bardzo uszlachetni wnętrze; szczególnie modne było ono w epoce wiktoriańskiej.
Podobnym pomysłem jest tapetowanie płycin, które niekoniecznie muszą być przygotowane ze sztukaterii. Możemy po położeniu tapety przymocować wcześniej przygotowaną ramkę z drewnianych, pomalowanych listew i przykręcić do ściany (otwory po śrubach oczywiście muszą być zamaskowane) – lub przykleić mocnym klejem.
Nie tapetując z kolei ściany bezpośrednio przy narożach (odsuwając się od narożnika, sufitu o ok.10-15cm), nadamy ścianie wygląd stylowej, zgeometryzowanej płyciny. Jeśli nie chcemy tapetować ściany, ani tym bardziej całego pokoju, wspaniałym pomysłem jest zrobienie dużego obrazu z tapety, zamkniętej w stylowe ramki. Można w podobny sposób wykorzystać tapetę do stworzenia wezgłowia łóżka – bardzo dużo zależy tu od naszej inwencji.
Efektownym sposobem jest połączenie dwóch rodzajów tapet w jednym pomieszczeniu. Mogą to być dwie tapety z tym samym wzorem, ale w innym kolorze, bądź dwa różne wzory, ale w tej samej kolorystyce.
Kolejną powierzchnią, na której można położyć tapetę, jest sufit. Gdy wybieramy tapetę na sufit, należy szukać takiego wzoru, który będzie dobrze wyglądać ze wszystkich stron.
Najlepiej wypożyczyć katalog tapet ze sklepu i ustawiać go pod takimi kątami jak kładziona tapeta. Na rynku występują tapety z przeznaczeniem na powierzchnie sufitowe- przykryją one nierówności i pomogą w szybkim, bezpyłowym przebiegu remontu niewielkimi siłami.
Tapety można wykorzystywać także w bardziej nietypowy, „nieoczekiwany” sposób, nie tylko na ścianach, ale np. na starych, niemodnych meblach, przemalowując je i oklejając tapetą. Stary parawan odzyska swoją świetność, do tego ozdobiony tą samą tapetą abażur nocnej lampki stworzy stylową, intymną atmosferę...

Jeśli chcemy ukryć, np. drzwi do garderoby, dobrze jest je wytapetować- dotyczy to też drzwi przesuwnych. Płytę meblową należy odtłuścić, delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Do umocowania tapety na takiej powierzchni, należy użyć kleju, o maksymalnej sile wiązania.
Jeśli zostało dużo kawałków tapety po tapetowaniu ścian (np. w momencie, gdy mamy przesunięcie wzoru i zostają nam odpady) można je wykorzystać przykładowo do oklejenia kartonowego pudełka na przechowywanie dokumentów, CD, segregacji bielizny lub innych przedmiotów. Można obłożyć tekturowe segregatory, książki, które aktualnie czytamy- czy też wykorzystać do zapakowania prezentu.
W przypadku tapet do pokoju dziecka używamy ich najczęściej ze względu na zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniami. Nadajemy nimi charakter wnętrza z przeznaczeniem dla chłopca lub dziewczynki. W tym pokoju możemy pokusić się o oryginalność i użyć tapety do dekoracji nietypowych powierzchni. Pięknie wygląda regał, którego tylna ścianka lub półki zostały wyłożone tapetą.
Oryginalnym rozwiązaniem jest przeniesienie wyciętych wzorów z użytej we wnętrzu tapety na inną ścianę, sufit czy mebelki. Wymaga to od nas cierpliwości i pewnej wprawy, ale zapewniam – efekt jest tego wart. Decydując się na zakup tapety należy brać pod uwagę nie tylko kolor, ale głównie rodzaj materiału, z jakiego została zrobiona.

Wybieramy tapetę
Najczęściej używane tapety w polskich wnętrzach to tapety papierowe.
Powodem wyboru jest dobra cena oraz łatwość montażu − ponadto są przyjazne dla środowiska, pozwalają na oddychanie ścianom i mogą być stosowane niemalże bez ograniczeń. Wady tapet papierowych to: mała wytrzymałość, nieprzystosowanie do pomieszczeń wilgotnych, brak możliwości ich częstego czyszczenia. Bardzo ciekawe efekty mają tapety papierowe oraz winylowe o strukturalnej powierzchni − alternatywa dla tapet z włókna szklanego, na które wiele osób ma alergię. Są one często używane do ukrywania nierówności ścian i pęknięć gipsu na łączeniach.
Różnorodność wzorów klasycznych, jak i nowoczesnych jest tak ogromna, że stanowi sama w sobie piękną ozdobę wnętrza. Tapety strukturalne podkreślają wygląd oraz klimat wnętrza, doskonale komponują się z innymi fakturami, stanowią świetne tło dla zasłon czy tkanin.

 


Tapety winylowe
Spodnią warstwę stanowi papier, flizelina lub tkanina. Powierzchnia rysunku, wzoru, faktury zostaje pokryta warstwą winylu lub akrylu. Następnie przechodzi przez specjalną obróbkę cieplną. Główną cechą tapet winylowych jest wytrzymałość i odporność na zmywanie, co pozwala na stosowanie ich w kuchni oraz w pomieszczeniach sanitarnych. Bardzo higieniczne; mycie na mokro wszystkich powierzchni, pozwoli zachować mieszkanie w doskonałej czystości. Doskonałe dla alergików.
Flizelina jest materiałem stosunkowo nowym. Ale dzięki unikalnym właściwościom, funkcjonalności i dekoracyjności, można zobaczyć ją dziś w wielu domach. Materiał flizelinowy jest niezwykle łatwy w użyciu i spełnia najwyższe standardy (nie rozciąga się, nie kurczy).
Tapety tekstylne mają wysoki współczynnik izolacji cieplnej oraz właściwości pochłaniające hałas.
Korzystanie z różnych przędz dostarcza ogromnego wyboru kolorów i spełnia wysokie wymagania nowoczesnego wzornictwa. Tapety tekstylne to jednak rodzaj "magnesu" dla kurzu, brudu i zapachów. Przyczynia się to do tego, że nie powinny znajdować się przykładowo w kuchni. Pranie tapet tekstylnych nie jest zalecane, można je przetrzeć delikatnie wilgotną gąbką lub ściereczką.
Coraz częściej projektanci i architekci wnętrz, w ramach programu eco, wracają do tapet pochodzenia naturalnego, tzw. grasscloth. Głównym elementem tapet naturalnych są włókna traw, juty, sizalu, bambusa, z nadrukami lub malowanymi ręcznie wzorami. Włókna roślinne są wykonane z cienkiej, naturalnej powierzchni i wspierają procesy redystrybucji powietrza raz wilgoci wewnątrz budynku, jak również podnoszą poziom absorpcji hałasu.
Do naturalnych tapet zaliczyć można tapety korkowe. Mają piękne kolory, metaliczne tła, atrakcyjne nadruki wzorów. Świetne do wygłuszenia i ocieplenia ścian, odporne na wilgoć, pleśń, grzyby oraz antystatyczne - nie przyciągają kurzu. Proste w montażu, w utrzymaniu czystości. Tapety flokowane były już popularne w latach 60-tych. Dadzą one każdemu wnętrzu poczucie ekskluzywności, nutę przytulności i wyszukanej dekoracji, które już nie potrzebują konkurencji. Świetnie pasują do sypialni; należy używać ich do obszarów mieszkalnych o niskim zanieczyszczeniu, zbierają bowiem kurz i nieprzyjemne zapachy. Ich stosowanie, np. w kuchni jest wykluczone.
Tapety metalowe, nazywane również folią, wykazują metaliczny połysk aż do efektu lustrzanego. Całkowicie odmieniają pomieszczenia, dodając im przestrzeni; lustrzana powierzchnia sprawia, iż odbijają się w nich kolory wnętrz oraz użyte oświetlenie, tworząc tęczową poświatę. Tapety metalowe wymagają precyzyjnego położenia. W przeciwnym wypadku pod folią widoczne będą niedoskonałości ścian. Jednak efekt wart jest starań.

Wymiary i cechy tapet
Najwięcej dostępnych na naszym rynku jest tapet o wymiarach: 53 cm szerokości i 10 m długości, pozostałe szerokości m.in.: 70, 75, 90 i 100 cm. W każdym opakowaniu tapety znajdziemy etykietę z numerem wzoru, instrukcją kładzenia tapety, piktogramami, symbolami oznaczającymi właściwości tapety oraz numerem serii produkcji. Jest to bardzo przydatne w momencie domawiania brakującej tapety, aby nie różniła się odcieniem od wcześniej położonych.

 


Modne wzory i kolory
Lubimy kontakt z naturą - tapety ozdobione motywami roślinnymi, zachęcające do wypoczynku, jak drzewa, wzory kwiatowe (zakres cen 80-300 zł). Młodzi ludzie oraz architekci najczęściej wybierają wzory graficzne, odważne, duże i kolorowe, wzory folkowe. Niesłabnącą popularnością cieszą się tapety klasyczne – wzory ornamentowe, barokowe, wykończone zamszem oraz tapety tekstylne (200-620 zł). Powrót wzorów Toile de Jouy – różnotematyczne scenki rodzajowe.
Coraz częściej doceniamy walory estetyczne i funkcjonalne, wybierając zamiast farby tapetę bez wzoru, nadającą piękną strukturę oraz kolor (dodają pomieszczeniu ciepła, ułatwiają czyszczenie i zabezpieczają ścianę przed uszkodzeniem).
W wielkim stylu powróciła „słomianka”, tzw. grasscloth – tapeta naturalna, dość kosztowna (metr bieżący to ok. 80-300 zł), ale w przepięknych kolorach, mieniąca się metalicznymi odcieniami, z wytłaczanymi lub nadrukowanymi wzorami. Z tapet papierowych bardzo modne są tapety z fakturą, charakterystycznymi zagnieceniami (80-680 zł).
W pokojach dziecięcych królują tapety w stylu angielskim – wzory kwiatowe w aranżacji z listwami sztukateryjnymi (dla dziewczynek) i tapety graficzne, rysunkowe, oraz fototapety, dodające przestrzeni małym pomieszczeniom (ceny tapet 80-300 zł, fototapet 120-1800 zł).
Do gabinetów oraz pokoi męskich bardzo modna w tym sezonie krata - tartan, wzór ponadczasowy, bardzo elegancki, w wielu kolorach i odmianach, np. w stylu Burberry czy Ralpha Laurena (150-380 zł). Modnymi kolorami na pierwszym miejscu są czerń i biel, następnie fiolet, turkus oraz bezpieczne beże i brązy.

Nowości rynkowe
Przekonaliśmy się do używania tapet w pomieszczeniach wilgotnych, jak i nad blatem w kuchni czy w łazience. Najlepsze do tego celu są oczywiście tapety winylowe. Nowością na rynku są tapety ceramiczne – mają takie same właściwości jak płytki, a wygląd tapety. Możemy wybrać sobie kolor i nie tylko wybierać spośród gotowych, ale i nadrukować dowolny wzór.
Kolejną nowością jest tapetowanie sufitu specjalną tapetą, która ma właściwości katalizatora powietrza, oczyszczając z brzydkich zapachów pomieszczenie, w którym jest użyta. Jest to gotowy produkt, którego już nie malujemy.
Dekorowanie domu jest procesem ekscytującym, jednakże decyzja o wyklejeniu ścian tapetą wymaga starannego przemyślenia i skomponowania pozostałych elementów wystroju. Najlepiej wybór tapety zaplanować ze sporym wyprzedzeniem, przynajmniej miesięcznym. Mamy wtedy możliwość wyboru z większej ilości dostępnych na zamówienie wzorów w katalogach.
Tapeta jest elementem znacząco wpływającym na wygląd naszego mieszkania, dlatego warto wybrać go ze starannością. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom i pomysłom spojrzą Państwo na tapety w świeży sposób, dostrzegając bogactwo możliwości jakie w nich tkwi.