Dom

Projekty

Urządzamy mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Tekst Malwina Sarnowska • Zdjęcia Porta KMI POLAND

2013-11-14
Urządzamy mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Małe dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, a ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona. Maluchy, które zaczynają raczkować ciekawe są wszystkiego. Wiąże się to niestety z wieloma niebezpieczeństwami. Małe dzieci nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, dlatego to my musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Przygotowując mieszkanie, w którym zamieszkają dzieci, zadbajmy więc o najmniejsze szczegóły, by mieć pewność, że będzie ono dla nich bezpieczne. Obok takich kryteriów jak funkcjonalność czy komfort przy projektowaniu naszych mieszkań bezpieczeństwo zawsze powinno wysuwać się na czołową pozycję, tym bardziej jeśli dotyczy ono naszych dzieci. Dla odpowiedzialnego rodzica zaplanowanie przestrzeni mieszkalnej dla dzieci stanowi duże wyzwanie. Jak możemy zabezpieczyć mieszkanie, by dziecko na co dzień było bezpieczne? 

Prąd elektryczny i kable
Jednym z największych domowych zagrożeń dla małego domownika jest instalacja elektryczna. Zawsze warto ją zabezpieczyć, rozpoczynając od dokładnego sprawdzenia sprawności gniazdek elektrycznych. Jeśli nie mają usterek i działają właściwie, czas pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed dziećmi. Gniazda elektryczne można zabezpieczyć łatwo dostępnymi w sklepach zaślepkami. Ważne by były dobrze dopasowane i nie pozwalały dziecku na dostęp do elektryczności. Na rynku dostępne są na przykład zaślepki, których dziecko nie zdoła wyciągnąć, ponieważ do ich otwarcia potrzebny jest kluczyk. W sprzedaży znajdziemy również proste gniazda z uchylną odsłoną.

Okna i parapety
Kolejnym newralgicznym miejscem każdego domu zamieszkanego przez dzieci są okna. Ich otwarcie przez dziecko niesie za sobą ogromne zagrożenia. Podczas zimy powinno wystarczyć zabezpieczenie na kluczyk, które blokuje okno czy wyposażenie okna w zamek lub klamkę z blokadą. Jeśli chcemy uchylić okno, aby przewietrzyć pomieszczenie, ważne jest, aby dziecko nie mogło samo, uchylić go szerzej czy zamknąć, przytrzaskując sobie palce. Tutaj z pomocą przychodzi nam blokada rozwarcia z kluczykiem. Jednak latem takie zabezpieczenie może nie być wystarczające. Bezpiecznym w takim przypadku rozwiązaniem są montowane do framugi okna blokady, które uniemożliwiają jego otwarcie. Warto pamiętać także o zabezpieczeniu parapetów narożnikiem, na przykład silikonowym.

 

Małe dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, a ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona.

 

Schody i balustrady 
Schody należy zabezpieczyć barierkami (najlepiej takimi, które posiadają europejską normę 1930) zarówno na dole, jak i na górze. Pamiętajmy, aby przy wyborze bramki zwrócić uwagę na sposób jej montażu - powinny posiadać specjalne kolorowe znaczniki, które wskazują, że jest właściwie zamontowana. Najbardziej popularne są bramki rozporowe, ponieważ nie wymagają wiercenia dziur w balustradzie czy niszczenia nowej konstrukcji. Niektórzy uważają, że raz poprawnie zamontowana bramka jest skuteczna i nie wymaga sprawdzenia. Warto jednak systematycznie sprawdzać czy nie doszło do poluzowania jej elementów i w razie potrzeby starannie dokręcać ją do balustrady. W przypadku schodów przydać mogą się także antypoślizgowe maty, jakie naklejamy na powierzchnię stopni. 


Szafki i szuflady
Meble posiadające drzwiczki, takie jak komoda, bieliźniarkaczy szafa, wystarczy zabezpieczyć specjalnymi blokadami. Możemy zastosować magnetyczną blokadę szuflad i szafek, którą mogą otworzyć wyłącznie osoby dorosłe, przykładając do szuflady bądź drzwiczek szafki specjalny magnetyczny klucz. Blokady szuflad i szafek mogą być montowane w różny sposób w zależności od ich rodzaju. Możemy wybrać przyklejaną blokadę lub taką, którą możemy przykręcić od wewnętrznej strony szuflady czy drzwiczek szafki. Jest ona niewidoczna z zewnątrz. Na rynku można znaleźć również proste w montażu blokady uniwersalne przeznaczone także do lodówek czy zamrażarek.

 

Kolejnym obowiązkowym punktem procesu zabezpieczania mieszkania są niebezpieczne narożniki mebli i innych domowych sprzętów. Co zrobić, by nie były przyczyną płaczu naszej pociechy? W sklepach meblarskich kupimy specjalne zabezpieczenia na krawędzie mebli czy kantów stołu.

 

Niebezpieczne narożniki
Kolejnym obowiązkowym punktem procesu zabezpieczania mieszkania są niebezpieczne narożniki mebli i innych domowych sprzętów. Co zrobić, by nie były przyczyną płaczu naszej pociechy? W sklepach meblarskich kupimy specjalne zabezpieczenia na krawędzie mebli czy kantów stołu. Ochronne narożniki wykonane są najczęściej z gumy lub gąbki. A co jeśli dziecko przewróci się i uderzy w kant szklanej ławy? Skutecznym rozwiązaniem dostępnym na polskim rynku jest obustronna taśma przylepna, którą oklejamy kant ławy czy stołu. Miękkie zabezpieczenie ostrych krawędzi uchroni malucha przed guzem czy zranieniem. Pamiętajmy jednak też o usunięciu z dolnych półek jakichkolwiek bibelotów czy książek. Rozsądnie zastąpić je dziecięcymi zabawkami. Bezwzględnie pamiętajmy, że dziecko może pociągnąć kable od telewizora czy innych ciężkich sprzętów, dlatego powinny one być schowane za meblami. Dobrym rozwiązaniem są dostępne na rynku specjalne pasy, które montuje się do otworów w tylnej ściance telewizora. Warto także zrezygnować z obrusów, które maluch może ściągnąć wraz ze znajdującymi się na nich przedmiotami. Przy stole zdecydowanie powinno się znaleźć specjalnie zaprojektowane, bezpieczne krzesełko do siedzenia dla dziecka. 

Kuchnia
Jednym z najbardziej niebezpiecznych w mieszkaniu miejsc dla dziecka jest oczywiście kuchnia. Najlepiej zupełnie wykluczyć ją z terenu dostępnego dziecku. Jeśli nie możemy tego zrobić należy zabezpieczyć przede wszystkim kuchnię gazową bądź elektryczną, ale także wszelkie sprzęty kuchenne, tak by dziecko nie miało szansy na ich uruchomienie. W przypadku kuchenki warto zastosować specjalne blokady na pokrętła, które uniemożliwiają jej włączenie. Dobrym rozwiązaniem jest także osłona płyty kuchennej. 


Łazienka
Dzieci uwielbiają wodę, kąpiele i zabawy w wannie, pamiętajmy jednak by nie pozostawić ich w tej ryzykownej przestrzeni zupełnie samych. Pod nieobecność opiekuna drzwi łazienki zawsze powinny być zamknięte. Warto pamiętać, by w jej drzwiach zainstalować zamek, otwierający się od zewnątrz, tak aby dziecko nie miało możliwości zatrzaśnięcia się w pomieszczeniu. Niezbędne do złagodzenia zagrożeń ułatwienia to: blokada muszli klozetowej, ergonomiczny uchwyt przy wannie, ułatwiający bezpieczne z niej wychodzenie, oraz antypośligowa mata, która uchroni nas i nasze pociechy przed niepotrzebnymi upadkami. Na rynku dostępne są maty antypoślizgowe, które instalujemy w brodzikach, wannach oraz na podłodze. Jeśli nasza kabina prysznicowa jest wykonana ze szkła, warto ją zabezpieczyć specjalną folią, by w przypadku jej stłuczenia szkody dla domowników ograniczyć do minimum. Innym rozwiązaniem jest oczywiście zakup kabiny, której drzwi wykonane są ze szkła hartowanego bądź dostępnych na rynku tworzyw. Ciekawość maluchów nie ma granic, dlatego bezwarunkowo należy pochować wszystkie środki czyszczące, detergenty czy leki. Najlepiej trzymać je w jednym miejscu, które jest odseparowane od części użytkowej łazienki i zlokalizować jak najdalej od rączek dziecka, czyli na wysokich półkach, dodatkowo zamknięte w bezpiecznych pojemnikach.