Dom

Projekty

Zainspirowani nowoczesnością

Tekst Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka • Zdjęcia Nasciturus design S.J.

2014-01-15
Zainspirowani nowoczesnością

Nowatorskie udekorowanie wnętrza wydaje się być dzisiaj trudnym zadaniem. Przeglądając magazyny wnętrzarskie czy inspiracje w Internecie często trudno powstrzymać się od komentarza – „ale to już było”. To prawda, ogromną ilość pomysłów już wymyślono, projektów narysowano, realizacji wykonano. Jak więc urządzić coś innego? Może właśnie z największej przeszkody zrobić zaletę? Jest przecież tak, że podobają nam się rzeczy, które już kiedyś widzieliśmy, które są nam znajome. Łącząc „stare” z „nowym” uzyskamy pożądany efekt. Innowatorskie zestawienie spowoduje, że projekt z jednej strony zaskoczy pomysłowością, a z drugiej strony pozostawi komfort odbiorcy. Nie znaczy to wcale, że już nic nowego nie jesteśmy w stanie stworzyć. Wręcz przeciwnie, technologia wychodzi nam tu naprzeciw. Mnogość form i materiałów, które są możliwe do wykorzystania w tworzeniu sprawia, że nawet zwykła umywalka może stać się niezwykła. Wystarczy wykonać ją z betonu czy z drewna i już „stara” dobrze znana rzecz uzyska zupełnie nową formę i treść. Pokrycia ścian i podłóg to również przestrzeń, w której możemy wykazać się innowacyjnością.

 

Nowatorskie udekorowanie wnętrza wydaje się być dzisiaj trudnym zadaniem.

 

Odsłonięcie cegły i pozostawienie jej w surowej formie nie jest już może najbardziej zaskakujące, choć nadal oryginalne, ale kiedy zakryjemy ją taflą szkła, pokażemy jej drugą odsłonę. Podobnie jest ze ściennymi panelami drewnianymi. Przełamana klasyka to jeden z pomysłów na trochę inne dekorowanie wnętrz. Nowinki technologiczne dostarczają nam innowacyjnych rozwiązań prawie każdego dnia. Telewizor zamontowany w lustrze jest niewidoczny po wyłączeniu, głośniki montowane w najróżniejszych miejscach, sprawiają, że dom dosłownie można wypełnić muzyką, a „szczupła w talii” pralka schowa się w łazienkowym zakamarku. 

 

Łącząc „stare” z „nowym” uzyskamy pożądany efekt.

 

Ważny jest każdy element wystroju, który odbieramy wszystkimi zmysłami – warto o tym pamiętać. Bardzo długo liczył się głównie wygląd, a przecież nie tylko wzrok się liczy - dotyk odgrywa równie ważną rolę. Przyjemne faktury materiałów, ciepło naturalnego drewna i miękkość tkanin to elementy, którymi możemy wiele uzyskać. Zastosowanie ciemnych ale gładkich odbijających światło i opalizujących kafelków w małej łazience nie przytłoczy nas, a może zaskoczyć ciekawym pomysłem na małe wnętrze. Bardziej inwazyjnym sposobem na innowację w urządzeniu wnętrza jest zmiana rozmieszczenia pomieszczeń i ich funkcjonalności. Jeśli pozwoli nam na to rozłożenie ścian nośnych w budynku, możemy zyskać przestronną kuchnię połączoną z salonem, choć takie rozwiązania nie dziwią już dziś prawie w ogóle. Ciekawszym pomysłem jest urządzenie głównej sypialni z łazienką jako jedno pomieszczenie. Bezpośrednie sąsiedztwo łóżka i wanny to niewątpliwie rozwiązanie nietradycyjne. Łamiąc utarte schematy będziemy innowacyjni.

 

Innowatorskie zestawienie spowoduje, że projekt z jednej strony zaskoczy pomysłowością, a z drugiej strony pozostawi komfort odbiorcy.

 

Od wielu lat nowatorskość wiąże się także z ekologicznymi rozwiązaniami w mieszkaniach. Zastosowanie fotokomórek w kranach czy przy oświetleniu, z jednej strony pozwoli na oszczędzanie energii, z drugiej na ciekawe rozwiązania w montażu włączników i wyłączników, które mogą być ukryte w ścianie i niewidoczne dla oka. Również ciekawe aranżacje zieleni potrafiące być ekologicznym, a jednocześnie inspirującym elementem wystroju. Podświetlane „zielone ściany” czy panele w pokoju mogą być bardzo eleganckimi detalami, które jednocześnie będą służyły jako nawilżacz i filtr powietrza. Jeśli chcemy być na czasie, warto również bacznie obserwować zmiany zachodzące w społeczeństwie. Jednym z trendów jakie można było zaobserwować w bieżącym roku było wyjście naprzeciw mężczyznom, którzy częściej niż kiedyś zostają w domu i zajmują się dziećmi. Stąd też wystrój mieszkania nabrał bardziej surowego i minimalistycznego – „męskiego” wyrazu.

 

Bardziej inwazyjnym sposobem na innowację w urządzeniu wnętrza jest zmiana rozmieszczenia pomieszczeń i ich funkcjonalności. Jeśli pozwoli nam na to rozłożenie ścian nośnych w budynku, możemy zyskać przestronną kuchnię połączoną z salonem, choć takie rozwiązania nie dziwią już dziś prawie w ogóle.

 

Tempo życia zmusza nas z kolei do tego, żeby wszystko wokół było funkcjonalne i pozwalało zaoszczędzać czas w ciągu tygodnia. Również tzw. projekty DIY (z ang. Do It Yourself) stały się bardziej popularne, jako że dążymy do spersonalizowania swojego otoczenia. Właściciele mieszkań chętnie zasiadają do majsterkowania i dokonują renowacji starych mebli czy też tworzą drobne dekoracje własnoręcznie. Dzięki temu lepiej czują się we własnym domu. Urządzając przestrzeń należy pamiętać, że jego atrakcyjność najłatwiej uwydatnia się odpowiednio dobranym oświetleniem, nie wspominając o tym, że samo źródło światła może być już ozdobą. Punktowe reflektorki czy też liniowe oświetlenie led zwróci uwagę na to, na czym najbardziej nam zależy, rzuci klimatyczny cień, wprowadzi nastrój do pomieszczenia. Dobrze znanym zabiegiem jest także dobór kolorystyki do pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że bawiąc się kolorami możemy uzyskać najróżniejsze złudzenia optyczne, dzięki którym wnętrza wysokie stają się niskie i na odwrót. Chcąc podkreślić charakter pomieszczenia dużym polem do manewru jest szeroko pojęta sztuka użytkowa. Zaczynając od stylowych urządzeń kuchennych i zastawy, na grafikach naściennych kończąc. Takie elementy sprawią, że nie będzie to kolejna bezimienna powierzchnia tylko zamieszkała przestrzeń z charakterem.