Lifestyle

Sport

CrossFit

Tekst Karolina Miszczuk

2015-04-28
CrossFit

CrossFit określany jest jako system optymalizujący naszą sprawność. Gwarantują to zmienne, funkcjonalne ruchy wykonywane z dużą intensywnością. A co sprawia, że jest coraz bardziej popularny? Jaki jest sekret odpowiedniego treningu?

 

Definicja

Pierwsze założenia CrossFitu zrodziły się w garażu Grega Glassmana na początku lat 90. w Kalifornii. Miały być one alternatywą dla typowej siłowni. Podstawą CrossFitu lub Cross Trainingu jest wiara we własną sprawność. Jej umocnienie to główny cel CrossFitu. Nie jest to typowa dyscyplina sportu, nie jest to także jedno ćwiczenie. CrossFit to program, którego zadaniem jest przygotowanie naszego ciała, wszystkich mięśni, a także naszego umysłu na spodziewany wysiłek, jak również na niespodziewane zwroty zdarzeń. By stworzyć uniwersalny sposób na zwiększenie wydajności organizmu, należało przyjrzeć się wielu dyscyplinom sportu i wybrać te cechy, które zagwarantują powodzenie w tej dziedzinie.

 

Zalety

W przeciwieństwie do wielu programów treningowych, Cross Fit jest zdecydowanie mniej nudny. Po kilku sesjach z trenerem możemy z powodzeniem sami trenować, a ćwiczenia wykonywać bez trzymania się ustalonej kolejności.

Codziennie możemy zmieniać zestaw ćwiczeń i trenować odpowiednio cardio (bieganie, skakanka), elementy siłowe (wyciskanie, przysiady), elementy gimnastyczne (podciąganie, pompki). Wszystkie ćwiczenia budują naszą sprawność, koordynację, a przede wszystkim pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Nastawienie na duży wysiłek w krótkich porcjach powoduje, że oszczędzamy dużo czasu i nie musimy zmieniać rozkładu dnia. Dzięki ćwiczeniom zaczerpniętym z różnych sportów rozwijamy wszystkie partie mięśni i zwiększamy wytrzymałość tlenową płuc.

 

 

Wady

Bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu treningu do wieku, kondycji, wytrzymałości i ewentualnych chorób. Trening CrossFit może stanowić duże obciążenie dla osób w podeszłym wieku i o słabej kondycji. Nie warto łączyć Cross Fitu z innymi treningami czy uprawianiem sportów. Dodatkowe ćwiczenia mogą wywołać przetrenowanie, a w konsekwencji spadek formy. Aby uniknąć uszkodzeń mięśni i stawów należy szczegółowo zapoznać się z kolejnymi ćwiczeniami, by wykonywać je poprawnie. Jeśli postawimy na samodzielną naukę i wykonywanie Cross Fit, może spotkać nas przykra kontuzja, co da odwrotny do zamierzonego efekt.

 

Planowanie

Pełna różnorodność ćwiczeń to główny cel CrossFitu tuż obok rozwoju siły, wytrzymałości tlenowej i beztlenowej, a także zręczności czy zwinności. Nie jest jednak tak, że CrossFit uprawia się jako sport chaotyczny, bez określonego planu. Każdy kolejny dzień jest rozwinięciem treningu z poprzedniego dnia, wykonywane są nowe elementy, a codzienne zwiększenie wysiłku zapewnia ciągły rozwój i zwiększenie tężyzny fizycznej. Nie wyklucza to jednak modyfikacji i dodawania innych ćwiczeń. Treningi CrossFit wykonuje się w dwóch formach: 5/2 lub 3/1. Trening 5/2 oznacza 5 dni treningu i dwa dni odpoczynku, 3/1 - 3 dni treningu i 1 dzień przerwy.

 

Ćwiczenia

CrossFit czerpie z różnych dyscyplin sportu, dlatego też same ćwiczenia są niezwykle różnorodne. Wyróżniamy kilka grup ćwiczeń: ćwiczenia cardio, gimnastyczne, siłowe. Ćwiczenia cardio to np. biegi, skakanie na skakance, czy tzw. wioślarz. Na ćwiczenia gimnastyczne składają się m.in. podciąganie na drążku, pompki, skoki na skrzynię. Elementy siłowe to martwe ciągi, wyciskania, przysiady czy rzuty piłką lekarską. W zależności od naszych możliwości fizycznych i czasowych, warto ustalić optymalny plan działania, najlepiej wspólnie z trenerem lub osobą, która CrossFit ćwiczy już dłuższy czas. Jest to o tyle konieczne, by nie wykonywać obciążających ćwiczeń dla średnio zaawansowanych lub zaawansowanych, gdy jest się początkującym crossfitowcem.

 

 

Powody

Dlaczego warto ćwiczyć CrossFit? Jest osiem podstawowych powodów, dla których warto się za to zabrać.

1.Ćwiczenia zwiększające siłę i wytrzymałość są połączeniem wielu dyscyplin. Dzięki temu łatwo jest zaadaptować ciało w przypadku zmiany stylu ćwiczeń na określoną dyscyplinę. Wiele elementów daje zwiększone spektrum działania. 

2.Niski koszt treningów wynika z tego, że ćwiczy się go najczęściej w grupach, co implikuje mniejsze składki. Wysokość składki zależna jest również od wielkości pomieszczenia, które w przypadku CrossFitu nie jest zbyt duże, a sprzęt ogranicza się do kilku sztuk różnych przyrządów.

3.Początkowe ćwiczenia CrossFit mogą być przeprowadzane na świeżym powietrzu, przy minimalnej ilości sprzętu. Nawet przy stopniu zaawansowanym sprzęt jest okrojony do minimum.

4.Organizacja CrossFit rozpoczęła prowadzenie konkursów na całym świecie. Każdy może więc zapisać się na taki konkurs, by później wziąć udział w rozgrywkach na najwyższym szczeblu, a przy okazji poprawić swoje wyniki.

5.Nie jest tak, że trening CrossFit staje się po jakimś czasie błahostką. Każdy z trenujących codziennie mierzy się z kolejnymi wyzwaniami, jakie sam przed sobą stawia. CrossFit jest w końcu systemem ciągłego samodoskonalenia się.

6.Duża ilość powtórzeń i utrzymanie tętna na wysokim poziomie zapewnia intensywność treningu, a co za tym idzie - spalanie dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Jest to więc trening dobry dla wszystkich chcących pozbyć się zbędnych kilogramów.

7.Intensywność zapewnia również wzmocnienie układu krążenia. Płuca stają się efektywniejsze w wymianie tlenu. Za sprawą tych ćwiczeń można doskonale wzmocnić serce i zredukować ryzyko zawału.

8.CrossFit to przede wszystkim trenowanie samego siebie i dlatego jest to sport dla każdego. Można go swobodnie dopasować do swojej kondycji, niezależnie od stanu zdrowia i możliwości.

 

Ćwiczenia CrossFit wspomagają odchudzanie, odprężają, rozwijają mięśnie, zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia, pozwalają na poznanie ciekawych osób i samego siebie. Jest to coś, co warto ćwiczyć, co pozwala wytrenować sobie pewne zdrowe nawyki. Należy jedynie pamiętać, by ćwiczenia wykonywać z głową i mierzyć siły na zamiary.