Lifestyle

Gadżety

Czytniki e-booków

Tekst Magda Pawluk

2015-06-16
Czytniki e-booków

Nowe technologie wkraczają w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Nie ominęły także kwestii czytelnictwa. Tradycyjne książki powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca e-bookom, które z powodzeniem podbijają rynek elektroniczny. Wygodne w użyciu, użyteczne i funkcjonalne, zyskują coraz szersze grono zwolenników.

 

Czytnik e-booków to nie tylko modny gadżet, ale także praktyczne urządzenie, umożliwiające wygodne czytanie książek elektronicznych w formatach PDF, txt, docx oraz mobi. Dzięki kompaktowym gabarytom, reader można z łatwością zmieścić w kieszeni i zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Niewątpliwą zaletę czytników e-booków stanowi oszczędność miejsca. Urządzenie może zmieścić nawet kilka tysięcy plików, co pozwoli nam zmniejszyć liczbę książek gromadzonych na domowych regałach. Dodatkowymi usprawnieniami systemu są opcje wyszukiwania słów i frazy, dzięki którym szybko odnajdziemy interesujący nas fragment bądź cytat. Znacznym ułatwieniem podczas czytania jest także możliwość dowolnej zmiany kroju lub rozmiaru czcionki. Większość czytników została wyposażona w opcję odsłuchiwania, co pozwala na odtwarzanie audiobooków. Dzięki temu mogą z nich korzystać osoby niewidome.

 

 

Przed zakupem czytnika e-booków warto wybrać się do sklepu i porównać działanie kilku modeli. Można także zasugerować się opiniami użytkowników na temat urządzenia, zamieszczanych na forach internetowych.

 

Dobrym rozwiązaniem są czytniki z tak zwanym elektronicznym papierem. Nie męczą oczu, ponieważ ich ekran nie jest podświetlany, jak w przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD. Różnica jest wyraźnie odczuwalna. Ekran readera wykorzystującego technologię e-papieru daje efekt najbliższy drukowanej książce. Poza tym umożliwia czytanie tekstu pod dowolnym kątem, bez efektu zniekształcenia liter. Jego dodatkowy atut to oszczędność energii, ponieważ pobierana jest ona jedynie podczas przewijania strony. Czytnik książek elektronicznych wyposażony w technologię e-papieru nie nadaje się jednak do czytania w ciemności, w czym również przypomina tradycyjna książkę.

 

 

Readery z ekranem LCD nie różnią się jakością wyświetlania tekstu od zwykłego tabletu. Eksperci uważają nawet, iż nie powinno się ich nazywać mianem czytników. Podobnie, jak w przypadku monitorów komputera, dłuższy kontakt może wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie użytkownika i powodować pewien dyskomfort.

 

Coraz bardziej popularne czytniki e-booków podbijają rynek i serca miłośników literatury. Jednak decydując się na zakup readera, nie musimy rezygnować z książek w tradycyjnej formie. Księgarnie próbują wyjść na przeciw potrzebom czytelników i oferują pakiety składające się z książki w formie papierowej oraz jej elektronicznego odpowiednika (tzw. bunde), dzięki czemu czytelnik może sięgnąć w dowolnym momencie po taką wersję książki, jaka mu najbardziej odpowiada.