Lifestyle

Podróże

JEGO WYSOKOŚĆ DESIGN

Tekst Joanna Aleksandruk • Zdjęcia HOTEL BLOW UP HALL5050

2013-10-24
JEGO WYSOKOŚĆ DESIGN

Zamiast klucza, gościom wręczany jest iPhone, umożliwiający znalezienie i otworzenie drzwi do właściwego (indywidualnie urządzonego) pokoju, który właściwie nie jest opatrzony numerem… Takie i inne innowacje oraz przede wszystkim moc designu prezentuje realizacja niezwykłego hotelu. Zapraszamy do Blow Up Hall5050.

 

Inspiracje

Natchnieniem dla nazwy całego kompleksu był kultowy włosko-brytyjski film Michelangelo Antonioniego z 1966 roku, Powiększenie (Blowup). To także nazwa projektu, wokół którego Blow Up Hall5050 został zaprojektowany – elektronicznej instalacji meksykańsko-kanadyjskiego artysty Rafaela Lozano-Hemmera, który eksponował swoje prace m.in. w londyńskim Tate Modern oraz na Weneckim Biennale Sztuki.  Hotel Blow Up Hall5050 należy jako jedyny poznański obiekt i jeden z nielicznych w Polsce do organizacji Tablet Hotels zrzeszającej najbardziej prestiżowe hotele na świecie.

 

Sfera historyczna

Hotel Blow Up Hall 5050 został otwarty w 2007 roku, jednak jego architektonicznych korzeni można doszukiwać się już w fabrycznych zabudowaniach browaru Huggera, wznoszonych od 1844 roku. Synowie Ambrosiusa Huggera – Julius i Alfons – kontynuowali tradycję ojca, jednak na zdecydowanie większą skalę, tworząc słynne później Browary Huggera.

W 1876 roku, na narożniku ulicy Półwiejskiej i uliczki ciągnącej się od Bramy Wildeckiej wzdłuż fortyfikacji miejskich, obok Fortu Grolman, bracia Huggerowie kupili i ubezpieczyli lodownię, a potem dwa domy mieszkalne oraz oficynę. Tu należy szukać architektonicznych początków dzisiejszych zabudowań Starego Browaru oraz hotelu Blow Up Hall 5050. Od 1880 roku w jednej z części obecnego kompleksu znajdował się też sąd wojskowy (najprawdopodobniej na terenie części noclegowej obecnego hotelu).

Hotel Blow Up Hall 5050 powstał w zabytkowych budynkach Browaru Hugger’a oraz sądu wojskowego, które zostały odnowione zgodnie z duchem charakterystycznym dla ówczesnego budownictwa przemysłowego – stylu arkadowego (Rundbogenstil), z elewacjami z licującej czerwonej cegły, półkoliście zamkniętymi oknami i prostymi ozdobnikami wykonanymi także z cegły.

 

Od czasu otwarcia hotelu, Blow Up Hall 5050 zdobywał liczne nagrody, wyróżnienia i rekomendacje.

 

Prestiż najwyższych lotów

Od czasu otwarcia hotelu, Blow Up Hall 5050 zdobywał liczne nagrody, wyróżnienia i rekomendacje. Wystarczy wymienić tylko te najbardziej prestiżowe, podkreślające prawdziwie unikalny i niepowtarzalny charakter artystycznego hotelu typu boutique. Blow Up Hall 5050 otrzymał nagrodę Top Hotel 2009 w kategorii Design dla najlepszych obiektów hotelowych w Polsce. W roku 2012, na gali w Londynie, jako jedyny polski obiekt zwyciężył w European Hospitality Awards 2012, w kategorii Hotel Technology of the Year. Ponadto, również w 2012 roku, restauracja otrzymała rekomendację TripAdvisor, a także drugą nagrodę w Best Hotel Awards organizowanych przez portal rezerwuje.pl.

Pięciogwiazdkowy, butikowy hotel Blow Up Hall5050 jest interaktywnym dziełem sztuki mieszczącym 22 luksusowe pokoje oraz bar i restaurację. Zlokalizowany jest w samym centrum Poznania – 3 godziny drogi od Berlina. Oferuje połączenie luksusu, innowacyjnej technologii oraz osobistego eksperymentu artystycznego. Jego goście nie tylko doświadczają sztuki, ale i uczestniczą w jej tworzeniu.

Kameralnie i oryginalnie

Hotel mieści się w zabytkowych przestrzeniach budynków XIX w. browaru oraz prokuratury wojskowej. Idealnie zachowane elementy architektury obu budowli w połączeniu z modernistycznym i minimalistycznym designem sprawiają, że w Blow Up Hall5050 panuje wyjątkowo prestiżowa, choć prawdziwie  kameralna i ciepła atmosfera. Unikalny klimat hotelu podkreśla również brak recepcji, czy numerowanych drzwi w indywidualnie zaprojektowanych pokojach. O komfort i bezpieczeństwo gości, a także najwyższą jakość świadczonych usług dbają specjalnie przeszkoleni Concierge dostępni 24h na dobę.

 

Hotel zamknięty jest w spójnej formie i konwencji łączącej zabytkową architekturę z nowoczesnymi wnętrzami.

 

Hotel zamknięty jest w spójnej formie i konwencji łączącej zabytkową architekturę z nowoczesnymi wnętrzami. Hotel Blow Up Hall5050 w połączeniu z centrum Stary Browar5050 mogą stanowić wyjątkowo atrakcyjne i prawdziwie unikalne miejsce na organizację eventów. Ekskluzywne, minimalistyczne wnętrza wypełnione bogatą kolekcją dzieł sztuki potrafią wzbudzić zachwyt u najbardziej prestiżowych gości. 22 pokoje są nowoczesne, designerskie i utrzymane w różnych tonacjach. Wyposażone są m.in. w ekskluzywne odbiorniki telewizyjne Bang & Olufsen, łóżka rozmiaru king-size, prysznic osobne toalety oraz część wypoczynkową. Na wyposażeniu pokojów jest też sejf oraz mini-bar.

Sztuka

Hotel Blow Up Hall 5050 został zaprojektowany wokół elektronicznej instalacji Blow up meksykańsko – kanadyjskiego artysty Rafaela Lozano-Hemmera, który eksponował swoje prace m.in. w londyńskim Tate Modern oraz na Weneckim Biennale Sztuki, Bogata kolekcja dzieł sztuki czyni Blow Up Hall5050 miejscem wyjątkowym. W jego wnętrzach można zobaczyć wielkoformatowe fotografie Vanessy Beecroft, zdjęcia instalacji Spencera Tunicka z San Sebastian, instalację Piotra Uklańskiego, rzeźbę Sylwestra Ambroziaka, fotografie autorstwa Jadwigi Sawickiej, Maurycego Gomulickiego, Mariko Mori oraz zdjęcia wnętrz paryskiego Archiwum Narodowego autorstwa Patricka Tourneboeuf. Umieszczona w holu hotelowym instalacja Irrlichter Sebastiana Hempela składa się z dwóch żarówek jarzeniowych, które obracając się oświetlają przestrzenie Blow Up Hall5050 codziennie od 20:00 – 20:15. 

Blow Up Hall5050 to także niepowtarzalny bar Susznia. Jedyne miejsce w Polsce, w której znajduje się Loża Davidoff – luksusowe miejsce dla wielbicieli dobrego smaku oraz cygar. Barmani jako jedni z nielicznych w Polsce przygotują dla Gości unikalne drinki na bazie infuzowanych alkoholi oraz koktajle molekularne. W hotelu znajduje się też znakomita  Restauracja Blow Up Hall5050 by Tomasz Trąbski.

Butikowy hotel Blow Up Hall5050 jest interaktywnym dziełem sztuki, który oferuje połączenie designu, luksusu, innowacyjnej technologii oraz eksperymentu artystycznego. Można by powiedzieć, że jego goście nie tylko doświadczają designu i sztuki ale i uczestniczą w jej tworzeniu.