Lifestyle

Hotele i restauracje

Marcin Przybysz stworzy unikalną kolację ze światowej sławy food designerem

Tekst Restauracja Epoka • Zdjęcia Restauracja Epoka

2021-09-28
Marcin Przybysz stworzy unikalną kolację  ze światowej sławy food designerem

Francuski food designer Marc Bretillot, w ramach międzynarodowego projektu IDE (International Design Expeditions), przygotowuje niepowtarzalną wydarzenie z Marcinem Przybyszem, Executive Chefem restauracji Epoka. Restauracja mieszcząca się w budynku Hotelu Europejskiego w Warszawie, specjalizująca się w fine food experience, jest partnerem edycji IDE to Poland / Ceramic & Food Route.

 Międzynarodowy zespół projektantów i ekspertów przybył do Polski na sześciotygodniowy kreatywny projekt IDE to Poland, Ceramic & Food Route, aby wspólnie z miejscowymi wytwórcami, stworzyć nowe przedmioty osadzone w kontekście lokalnego dziedzictwa.Marcin Przybysz, Executive Chef restauracji Epoka, specjalnie na tę okazję przygotował kolację, z której menu dostępne będzie jedynie do listopada. Dzięki połączeniu kunsztu kulinarnego Marcina Przybysza z artystyczną wizją wydarzenia, powstało menu, które Goście zapamiętają na długo.

 

 

 

 

 

Dodatkową atrakcją podczas wizyty w restauracji Epoka do 2 października, będzie tzw. gra w “Gęś i Jabłko”, zaprojektowana specjalnie na tę okazję przez food designera Marc Brettilot wraz z ekspertem projektu IDE Laurent Denize D’estrées. Szczegóły gry zostaną zdradzone Gościom podczas wizyty w Epoce.Wydarzenie International Design Expeditions w Polsce współorganizowane przez Fundację Creative Project, odbywa się równolegle do Paris Design Week. Podczas dorocznego święta paryskiego designu, dyrektor kreatywna i współzałożycielka IDE - Mathilde Bretillot - wygłosiła prelekcję online właśnie podczas swojego pobytu w Polsce w ramach IDE to Poland, Ceramic & Food Route.

 


IDE to Poland, Ceramic & Food Route - połączenie designu z kulinarną stroną Polski


Ceramic & Food Route to ambitny program polegający na tworzeniu w czasie rzeczywistym nowego „szlaku pielgrzymkowego”, który połączy międzynarodowe terytoria oraz twórców po to, aby wspólnie opracować praktykę współtworzenia, gdzie koncepcja i produkcja są równoczesne. Międzynarodowy zespół projektantów i ekspertów w różnym wieku i różnego pochodzenia, w ramach 6-tygodniowego projektu IDE to Poland, Ceramic & Food Route (w ramach International Design Expeditions) odkrywa artystyczną i kulinarną stronę Polski. Inspiracje, których doznają podczas pobytu w Polsce, pozwolą stworzyć nową kolekcję we współpracy z lokalnymi twórcami, m.in. rzemieślnikami, kucharzami, architektami i artystami. Projekt wprowadza nowe formy oparte na głębokim połączeniu z danym miejscem, poprzez mieszanie twórczej energii i nowych rozmów. 

 

Główną misją IDE Poland jest opracowanie nowego języka projektowania, inspirowanego dziedzictwem kulturowym Polski. Na przykładzie restauracji Epoka, goście poznają polskie wydanie fine food experience, bazujące na recepturach z dawnych, zapomnianych ksiąg kulinarnych. Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas pobytu w Polsce powstaną prototypy kolekcji ceramicznych, które będą zaprezentowane między 30 września a 1 października na prywatnym pokazie w Pavilonie w Hotelu Raffles Europejski Warsaw.Wśród partnerów IDE to Poland, Ceramic & Food Route obok Restauracji Epoka, znaleźli się m.in Fondation D’Entreprise Martell, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Instytut Francuski w Warszawie, Instytut Francuski, Muzeum Polskiej Wódki, Raffles Europejski Warsaw, Antonius Caviar, Autor Rooms, School of Form i 14 Septembre.

Ekspedycję w Polsce można obserwować na bieżąco na Instagramie @internationaldesignexpeditions oraz @creativeprojectfoundation.

 


Restauracja Epoka


Restauracja Epoka mieści się w budynku Hotelu Europejskiego. Od progu zaskakuje otwartością i spontaniczną gościnnością, pielęgnowaną w tej historycznej lokalizacji od samego początku jej istnienia. Wyjątkowość Epoki polega na zupełnie nowej interpretacji fine food experience. Dzięki zaangażowanemu zespołowi i otwartemu na dialog szefowi kuchni, restauracja Epoka jest doskonałą propozycją dla osób wymagających, poszukujących nowych doświadczeń kulinarnych. To także doskonałe miejsce dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fine food experience.

Marcin Przybysz, Executive Chef restauracji Epoka doświadczenie zdobywał u boku najlepszych szefów kuchni świata. Inspiracje czerpał z pracy w kuchniach kultury skandynawskiej, śródziemnomorskiej i anglosaskiej. Gotował w otoczeniu czołówki światowej gastronomii, współpracując z takimi szefami jak Massimo Bottura (Osteria Francescana), Rasmus Kofoed (Geranium), René Redzepi (Noma), czy Franck Giovannini (Restaurant de l’Hôtel de Ville de Crissier). 

 

 

W Epoce tworzy własne menu, będąc w nieustającym procesie twórczym: studiując stare księgi, czerpiąc z polskich tradycji kulinarnych oraz rozmawiając z Gośćmi. Marcin zbiera wszystkie te elementy i rozpisuje je na serwowane w restauracji przepisy.

 Epokowy serwis


Za samopoczucie Gości odpowiada Dyrektor Zarządzający Antoine Azaïs, który robi wszystko by “epokowe doświadczenie” stało się uzależniającym przeżyciem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jego otwartość na potrzeby Gości, wyczucie, wrażliwość i elastyczność, które kształtował w najlepszych hotelach, m.in. w Hotel de l’Image w Saint Rémy de Provence czy Hotel Benkiraï w Saint Tropez oraz topowych restauracjach.

 

 

 

 

Antoine Azaïs do troskliwej obsługi i gościnności przykłada ogromną wagę, stawiając je na równi z doznaniami kulinarnymi. Ma nadzieję, że takie, przepełnione gościnnością i myślą o drugim człowieku podejście, zostanie zauważone i przyczyni się do podniesienia poziomu obsługi w polskiej gastronomii, którą chciałby inspirować do rozwoju.Marc Bretillot

Marc Bretillot jest projektantem z zakresu food design. Pracuje nad praktykami kulinarnymi, tworzeniem nowych produktów, doradza w sprawach innowacji w przemyśle spożywczym i organizuje międzynarodowe wydarzenia i występy w galeriach i muzeach. Jest twórcą studiów podyplomowych z zakresu wzornictwa kulinarnego na Wyższej Szkole Sztuki i Wzornictwa w Reims (ESAD). To na tej uczelni zaczęła się jego przygoda, kiedy stworzył pierwszą pracownię naukową zajmującą się food design w 1999 roku. Wykłada także w prestiżowej szkole gastronomicznej Ecole superieure de cuisine française Ferrandi w Paryżu. Prowadzi również warsztaty we Francji i za granicą. Marc Bretillot jest autorem książki „Culinaire Design” opublikowanej przez wydawnictwo Alternatives. Inspiruje go sztuka współczesna, a jego pasją jest nasycanie food designu innymi kreatywnymi działaniami z zakresu sztuki, literatury czy muzyki.