Lifestyle

Sport

Nordic walking

Tekst Olgierd Bojke

2015-02-10
Nordic walking

Nordic Walking to nowy i prosty sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności, marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym.Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach dwudziestych, jednakże dynamiczny rozwój przeżywa od 1996 roku, kiedy to producenci zaczęli produkować pierwsze specjalistyczne kije. Finowie spędzają ponad połowę swojego życia w niezbyt sprzyjających (ze względu na brak słońca) warunkach, więc tym bardziej dbają o poprawę swojej sprawności poprzez ruch.

 

Nordic Walking to sport nad wyraz łagodny, oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu: stawy, więzadła, ścięgna oraz mięśnie. Nie stawia zbyt wielkich wymagań, nie trzeba też uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Jest stosunkowo prosty do opanowania (obowiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie). To niewątpliwie sport dla wszystkich.

 

Jakie są zalety Nordic Walkingu? Dzięki regularnym treningom osiągniesz wspaniałą sprawność sercowo-naczyniową, zredukujesz nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a kijki dają ci większe poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawią równowagę. To także rewelacyjny sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami.

 

 

Niezwykle ważną zaletą Nordic Walkingu jest fakt, że to, czego obok relaksu najczęściej oczekujemy od sportu, czyli spalanie kalorii – jest wyjątkowo skuteczne. Jego intensywność jest większa niż podczas marszu (o około 40%!), przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest (w przypadku równego podłoża) o wiele mniejsze. Użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza, w porównaniu z np. biegiem, zmniejszenie obciążenia o kilkanaście ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości Należy jeszcze wspomnieć o korzyściach zdrowotnych przy rehabilitacjach – regularne ćwiczenia korygują nieprawidłową postawę, dają również dobre efekty przy urazach ortopedycznych. Czy ten sport jest bezpieczny dla zdrowia? W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), stany ostre przewlekłych chorób czy wysoka gorączka eliminują z treningu.

 

Najważniejszym, co daje Nordic Walking, jest prosty i tani sposób na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Powstaje wiele ośrodków, punktów kontaktowych, gdzie instruktorzy starają się zebrać grupy chętnych na spędzenie czasu w ten sposób. Dobry instruktor nie tylko potrafi nauczyć poprawnej techniki, ćwiczeń rozgrzewających, rozciągających mięśnie – ale i stworzyć grupy entuzjastów, traktujących Nordic Walking jako aktywność towarzyską, która uprawiana w zespole staje się nie tylko sposobem na zdrowie ale i świetną zabawą. Choć jest bardzo prostą formą aktywności ruchowej, bez instruktora nie można się jej prawidłowo nauczyć.

 

 

Jeśli masz ochotę pobyć z innymi, równocześnie robiąc coś dla swojego zdrowia, poznając nowych ludzi, może spróbujesz się rozejrzeć po okolicy, albo... w sieci? Nordic Walking można uprawiać wszędzie, na każdym terenie. Można robić to samemu, jak również z grupą przyjaciół. Nie masz znajomych, którzy chcieliby spróbować? Do uprawiania Nordic Walkingu potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Tak, jak w przypadku każdego sportu, rozrasta się produkcja wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów mających na celu ułatwienie czy uprzyjemnienie ruchu, warto pamiętać, że najważniejsza jest wygoda oraz bezpieczeństwo.

 

Podstawą sprzętu są kije. Zalecane są jednoczęściowe, indywidualnie dobrane do wzrostu według przelicznika: wzrost x 0,68=długość kija dla osób wysportowanych lub wzrost x 0,66 dla osób uprawiających Nordic Walking rekreacyjnie. Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni powinny go utrzymywać tuż przy niej. Kij trekkingowy lub narciarski, wypuszczony z dłoni, swobodnie zwisa na pasku osadzonym na nadgarstku. Kij do Nordic Walkingu natomiast zawsze jest przy dłoni. Kije bywają aluminiowe, z włókna szklanego lub z mieszaniny włókna szklanego i węglowego. Te ostatnie są najlżejsze i najbardziej wytrzymałe. Zawsze mają gwarancję, nierzadko nawet na nieograniczony czas. W toku treningu praktycznie nie można ich zniszczyć. Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni, zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe „buciki”. Przechodząc na drogi gruntowe, zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali na stałe zamontowanej na końcu kija. Wszystkie kije renomowanych producentów mają także instrukcję konserwacji.

 

Następną ważną kwestią są odpowiednie buty. Produkowane jest specjalne obuwie do Nordic Walkingu można jednak używać wygodnych, sportowych butów, które utrzymują prawidłowe położenie stopy. Stosuje się także specjalne wkładki i skarpety. Dla wrażliwych rąk, przy dłuższych trasach a przede wszystkim podczas zimy, zaleca się specjalne rękawice. Chronią przed zimnem, a także zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Jeszcze tylko wygodne ubranie treningowe, ewentualnie okulary przeciwsłoneczne z filtrem, coś do picia w bidonie noszonym na odpowiednim pasku, komórka, podstawowe środki opatrunkowe oraz higieniczne... i w teren!