Lifestyle

Hobby

Penthouse

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-05-06
Penthouse

Od kilku lat wieżowce wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Dzięki temu rozwijać się może rynek penthousów – luksusowych apartamentów położonych na najwyższych kondygnacjach. Niestety, za możliwość porannego picia kawy przy oknie z widokiem na panoramę miasta trzeba słono zapłacić.

 

Penthouse to nie tylko zwyczajne mieszkanie. Powiedzieć „luksusowe” – to też za mało. Jest to nowoczesna przestrzeń mieszkalna, najczęściej usytuowana na szczycie apartamentowca, często obejmująca jego dwa poziomy. Tym, co wyróżnia penthousy spośród innych apartamentów, oprócz położenia na ostatnich piętrach, jest szereg udogodnień i funkcjonalności. Wykończenie i aranżacja wnętrz o najwyższym standardzie to znaki rozpoznawcze tego rodzaju mieszkań. Nic więc dziwnego, że na rynku nieruchomości penthousy osiągają zawrotne ceny, a deweloperzy, nie chcąc ujmować im prestiżu, z reguły nie decydują się na obniżenie cen. Wysokie stawki, choć skutecznie odstraszające przeciętnie zarabiającego Polaka, w sposób odwrotny działają na przedstawicieli bardziej zamożnych środowisk. Prezesi, sportowcy, artyści czy celebryci – to potencjalny target dla deweloperów zajmujących się sprzedażą penthousów. Nie są to raczej ludzie, których zniechęciłaby wysoka cena. Wręcz przeciwnie – często to właśnie wysokość ceny jest uważana za wyznacznik prestiżu, co skutecznie skłania przedstawicieli tych grup społecznych do zamieszkania w najbardziej wystawnych wnętrzach. Ceny penthousów zaczynają się od ok. 2 mln zł, górny próg natomiast właściwie nie istnieje.

 

 

Co powinien zawierać w sobie penthouse, by w pełni zasłużyć na tę nazwę? Podstawowym kryterium jest jego położenie – zarówno jeśli chodzi o usytuowanie mieszkania na szczycie budynku, jak i lokalizację względem topografii miasta. Ważnym wyznacznikiem jego prestiżu jest bowiem to, w jakiej części aglomeracji się znajduje. Dlatego najwięcej deweloperzy liczą sobie za mieszkania w apartamentowcach usytuowanych w ścisłych centrach dużych miast. Bliskie położenie względem obiektów kulturalnych, modnych butików oraz restauracji odgrywa tu niezwykle istotną rolę.

Niemniej ważnym niż walory lokalizacyjne wyznacznikiem atrakcyjności penthousu jest jego wnętrze. W standardzie penthouse ma zazwyczaj udogodnienia, o których próżno marzyć lokatorom „zwyczajnych” mieszkań. Osobna winda, dowożąca gospodarza i jego gości bezpośrednio do mieszkania, kompleksowa obsługa concierge, stała rezerwacja na kilka miejsc parkingowych – to tylko niektóre z udogodnień, które czekają na potencjalnego nabywcę takiego apartamentu.

Wnętrze penthousu to obszerne, przestronne pomieszczenia, doskonale nasłonecznione dzięki dużej ilości przeszkleń i usytuowaniu na wysokości, gdzie cień okolicznych budynków w przypadku penthousów usytuowanych na szczytach wieżowców z pewnością nie sięgnie. Penthouse również nie byłby tym, czym jest, gdyby jego wnętrze nie zostało urządzone przez jednego ze znanych projektantów. Biura zajmujące się sprzedażą apartamentów zabiegają więc o to, by jako autorów aranżacji przestrzeni w penthousach mogli wymienić najznamienitsze w branży nazwiska. Skutkiem tych starań jest fakt, iż drogie mieszkania na szczytach autentycznie zadziwiają niebanalnym i szykownym wykończeniem.

 

 

Cechą charakterystyczną dla mieszkań typu penthouse jest wyraźnie wyodrębnienie strefy dziennej i nocnej. Nabywcy mogą też liczyć na kilka łazienek, często osobnych dla każdej sypialni, a nierzadko są to pomieszczenia, dla których trafniejszym określeniem jest salon łazienkowy. Można bowiem spotkać penthouse’owe łazienki wyposażone w jacuzzi czy inne sprzęty służące komfortowemu wypoczynkowi, dodające wnętrzu prestiżu. Wielkie, przestronne salony, jeśli pozwala na to wysokość stropu, zawierają efektownie prezentujące się antresole, które dodatkowo optycznie powiększają i tak już imponującą przestrzeń mieszkalną.

Mieszkając na szczycie wielopiętrowego budynku, wielką stratą byłby brak obszernego tarasu, z którego można by podziwiać panoramę miasta oraz organizować wystawne przyjęcia na świeżym powietrzu. Taki taras do penthousu pasuje jak ulał, dlatego zazwyczaj jest on niemal konieczną częścią apartamentu.

 

 

Mnogość udogodnień oferowanych w penthousach sprawia, iż kwoty stanowiące cenę tych mieszkań, obiektywnie rzecz biorąc, uważamy za wysoką, jednak najczęściej uzasadnioną. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że wyjątkowy apartament musi mieć adekwatną cenę. Bo z pewnością penthouse jest czymś wyjątkowym – wszak na jeden apartamentowiec oferujący kilkadziesiąt lokali przypadają dwa – góra trzy mieszkania na jego najwyższych piętrach.

Choć penthousy słyną z gabarytów przestrzeni mieszkalnej, najczęściej ich nabywcami są pojedyncze, bezdzietne osoby, niekiedy w bardzo młodym wieku. Świadczyć o tym może panujący w dzisiejszych czasach kult wyższości kariery nad powinnością założenia rodziny. Sytuacje, gdy do penthousów wprowadzają się małżeństwa z dziećmi nie pozostają jednak przypadkami marginalnymi, zwłaszcza jeśli pozwala na to ich sytuacja finansowa oraz pozycja społeczna.