Po ciężkim dniu, przed ważnym wydarzeniem, wśród zawirowań życia – wypoczynek potrzebny jest każdemu z nas. Regeneracja sił, odpoczynek duszy oraz relaks ciała to trzy rzeczy, dzięki którym wejdziemy w stan odprężenia i zadowolenia. Jak stworzyć domowe spa we własnym mieszkaniu?
ETERYCZNE KĄPIELE
Aby nic nas nie rozpraszało podczas relaksujących zabiegów domowego spa, należy usunąć z łazienki wszelkie zbędne przedmioty. Kąpiel w wannie powinna odbywać się w przyjaznym otoczeniu oraz nastrojowym klimacie, dlatego warto zorganizować świece zapachowe i nastrojową muzykę. Przyjemny w dotyku szlafrok oraz miękkie ręczniki w miły sposób zakończą eteryczną kąpiel w domowym spa. Ciepła woda w wannie wzbogacona o olejki aromatyczne, sól morską czy nawilżające mleko uprzyjemni nam błogie chwile i dodatkowo odżywi, a także zregeneruje skórę. Nie można jednak przebywać w wodzie zbyt długo – już dwudziestominutowa kąpiel nadmiernie wysusza skórę.
Domowe sposoby:
• Dodając do wody mleko zwykłe lub w proszku, zmiękczymy i wygładzimy skórę.
• Olejki eteryczne domowej roboty, choć wymagają miesiąca do uzyskania dobrego efektu, łatwo przygotować na bazie alkoholu przemysłowego. Odpowiednio rozdrobnione, ugniecione zioła w moździerzu należy zalać alkoholem, odstawić na 30 dni do lodówki i codziennie wstrząsać. Po tym czasie wystarczy odcedzić całość, by w efekcie uzyskać olejek eteryczny.
• Wywar z siemienia lnianego dodany do kąpieli pozwala ukoić wrażliwą i suchą skórę. Równie korzystnie jak siemię lniane na skórę wpływają listki róży. Wystarczy świeże lub suszone dodać do kąpieli.
ODŻYWIANIE SKÓRY
Peeling wspomoże regenerację skóry, odżywi ją oraz sprawi, że będzie jędrna i zdrowa, wpłynie także pozytywnie na poprawę jej wyglądu. Warto zatem podczas kąpieli poświęcić kilka minut na peeling, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Po kąpieli, nawilżenie i odprężenie skórze przyniesie balsam. By skóra uzyskała jak największą ilość wspomagających substancji, dobrze jest stosować naprzemiennie balsam nawilżający i odżywczy. Balsamy nakładamy kolistymi ruchami, zawsze w kierunku serca. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi. Zabieg ułatwi również pracę układu krwionośnego w usuwaniu toksyn z organizmu. Nasza skóra będzie odprężona, nawilżona, zdrowa i piękna.
Domowe sposoby:
• Peeling cukrowy – cukier z odrobiną wody rozprowadzony na skórze i pozostawiony na 5 minut. Do stosowania na całym ciele, jak również na twarzy.
• Peeling kawowy – fusy z zaparzonej kawy po turecku z cynamonem i oliwą z oliwek. Zapewnia skuteczne oczyszczenie skóry. Do stosowania na całe ciało, jak również na twarz.
• Peeling solny – sól, oliwa z oliwek i olejek eteryczny wmasowane w skórę poprawiają krążenie, a także świetnie złuszczają.
PIELĘGNACJA WŁOSÓW
Istnieje kilka rodzajów zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających kondycję włosów. Warto zainteresować się działaniem olejków, ziół, naparów i masek, ponieważ leczą one skórę głowy, nawilżają ją, a także wpływają korzystnie na wygląd włosów, które będą rosły zdrowe dzięki składnikom odżywczym. Aby skóra głowy została pobudzona, dobrze jest zafundować jej masaż. Prawidłowe odżywienie cebulek włosów wiąże się z ich właściwym ukrwieniem i pobudzeniem do wzrostu. Aby masaż zadziałał, należy wykonywać go nawet do kilkunastu minut – dlatego możemy zaangażować w nasz relaks drugą osobę. Będzie to również doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu i rozmowy w naszym domowym spa.
Domowe sposoby:
• Maseczka piwna – piwo i jajko połączone oraz nałożone na włosy sprawiają, że stają się one mocniejsze, a także mniej łamliwe.
• Maseczka jajeczna – jedno roztrzepane jajko nałożone na wilgotne włosy wzmacnia i odżywia je.
• Maseczka drożdżowa – świeże drożdże, sok z cytryny, sok z pokrzywy oraz ciepła woda poprawią kondycję włosów zniszczonych i nadmiernie wypadających.
• Maseczka szpinakowa – sok ze świeżego szpinaku, kapusty oraz cytryny sprawi, że łupież zniknie, podobnie jak problem z przetłuszczaniem się włosów.
ZDROWA TWARZ
Odpowiednia pielęgnacja twarzy rozpoczyna się od zmycia makijażu, który obciąża cerę. Następnie nakładamy maseczkę odpowiednią dla rodzaju naszej skóry. Aby dowiedzieć się, jaki typ cery posiadamy, najlepiej udać się na konsultację do dermatologa bądź kosmetologa. Wówczas będziemy mogli dobierać odpowiednie kosmetyki. Regularne oczyszczanie skóry usunie martwy naskórek, zwęzi rozszerzone pory, nawilży, wygładzi i przywróci blask skórze twarzy. Dzięki maskom oraz peelingom nasza skóra będzie lepiej przyswajać substancje odżywcze zawarte w codziennych kosmetykach. W zależności od rodzaju skóry twarzy, zabiegi oczyszczająco-nawilżające w domowym spa przeprowadzamy od 3 razy w tygodniu do jednego w miesiącu.
Domowe sposoby:
• Peeling owsiany – płatki owsiane wymieszane z miodem i sokiem z cytryny. Wmasowany w skórę twarzy dobrze działa na cerę.
• Peeling pomarańczowy – należy nacierać twarz miąższem przez 5 minut, pozostawić na kwadrans, a następnie zmyć wodą.
DŁONIE I STOPY
Pielęgnacja dłoni jest prosta: najważniejsze jest nawilżenie i dbałość o paznokcie. Odsuwanie skórek, piłowanie paznokci, stosowanie odżywki na ich blaszkę, używanie odżywiających oraz nawilżających kremów do rąk powinno być codziennym rytuałem. Stopy dodatkowo potrzebują regularnego usuwania naskórka. Od czasu do czasu możemy nasze stopy wykąpać w ciepłej wodzie z odpowiednią solą przeznaczoną do tego celu. Dla wzmocnienia efektu nawilżenia, po kąpieli warto zastosować skuteczną kurację z użyciem kremu parafinowego. Nakładamy grubą warstwę specyfiku na stopy i dłonie, a następnie zakładamy grube skarpety oraz rękawiczki, zostawiamy na noc. Tak zabezpieczone dłonie i stopy lepiej przyswoją krem, dzięki czemu będą doskonale nawilżone.
Domowe sposoby:
• Masaże i usuwanie zrogowaciałego naskórka pomoże naszym stopom. Masażery do stóp skutecznie pomagają pobudzić krążenie i zapewnić chwilę odprężenia, a usuwanie zrogowaciałej skóry pumeksem lub tarką stanowi podstawę pielęgnacji stóp.
• Peelingi – gruboziarnisty lub drobnoziarnisty zapewni większe lub mniejsze usunięcie wierzchniej warstwy skóry.
• Kremy – stosowanie kremu dwa razy dziennie zapewni nam aksamitną skórę stóp.
• Maseczki – przykładem dobrej maseczki na dłonie jest połączenie oliwy i żółtka. Dłonie pokryte maską, a następnie owinięte w folię będą nawilżone, zregenerowane i zabezpieczone warstwą ochronną.
• Okłady – gotowany ziemniak z ciepłym mlekiem. Okłady sprawią, że odżywimy, wygładzimy dłonie i dostarczymy im rozjaśniającej skórę witaminy C.
• Kompresy – ciepły kompres z parafiny nałożony na posmarowane kremem dłonie pozwoli mu lepiej wchłonąć się w skórę i zatrzyma wilgoć wewnątrz jej porów.
ODPRĘŻAJĄCE MASAŻE
Masaż odpręża i relaksuje, a także likwiduje napięcie w mięśniach. Wprawia nas w stan błogości. Nie zawsze mamy jednak możliwość udania się do specjalisty, a nasz partner nie zawsze zna tajniki tej sztuki. Możemy jednak temu łatwo zaradzić, używając akcesoriów do masażu. Masażery, szczotki i maty to standard, jeśli chcemy się zrelaksować i stworzyć w domu namiastkę spa. Masaż nie działa jedynie odprężająco, ale również przynosi ulgę w bólach, a także poprawia stan zdrowia. Pobudzony układ krążenia efektywniej dostarcza tlen do komórek ciała, dlatego czujemy się zdrowiej. Masaż możemy stosować bez względu na stan zdrowia bądź wiek.
DOZNANIA WSZYSTKICH ZMYSŁÓW
Domowe spa najlepiej jest urządzić w łazience lub w salonie kąpielowym. Relaks ciała i umysłu zapewni stymulacja wszystkich zmysłów. Zapach kwiatów wydobywający się z olejków eterycznych, świec czy kadzideł umożliwi odprężenie. Ciepła woda o idealnej temperaturze zapewni rozluźnienie ciała, a przytłumione światło lub blask świec pozwolą odpocząć naszym oczom. Odprężenie przyniesie również miła naszemu uchu, cicha muzyka wydobywająca się z głośników. Plusk wody, płatki kwiatów, bąbelki w wannie z płynu do kąpieli wprowadzą nas w stan relaksu i rozleniwienia.
AKCESORIA I POMOCE
Maty i masażery – mata sprawi, że nasze ciało będzie zrelaksowane, a punkty na stopach oraz dłoniach odpowiedzialne za organy wewnętrzne zostaną uaktywnione, dzięki czemu pozwolą na wzmożone działanie na rzecz poprawy zdrowia narządów. Płyny i olejki – pomogą w odprężeniu, oczyszczą ciało, wspomogą regenerację naskórka i dostarczą składników odżywczych skórze. Muzyka i lektura – odprężą umysł, wprawią w stan rozleniwienia, pomogą w uporządkowaniu spraw z całego tygodnia, oddalą troski i pozwolą spojrzeć na nie z innej perspektywy. Sole i peelingi – oczyszczą ciało, przyczynią się do uaktywnienia układu krwionośnego, wspomogą regenerację skóry. Świece i przytłumione światło – zapewnią oczom odpoczynek, ale również niezapomniany, romantyczny nastrój i nawet w zwykłej łazience umożliwią stworzenie domowego spa. Ciepła kąpiel – zrelaksuje, rozluźni mięśnie, ułatwi odprężenie, zapewni chwilę oddechu po trudach dnia i odświeżenie przed szaleństwami wieczoru. Zimny prysznic – zapewni zdrowie oraz jędrność skórze, orzeźwi nas i pobudzi do działania.
RELAKS w domowym spa
Po wszystkich zabiegach spa w naszym domowym zaciszu poczujemy się młodziej, zdrowiej, będziemy silniejsi, wypoczęci i zrelaksowani. Nerwowe życie w stresie nie służy ciału oraz umysłowi, dobrze jest zatem zrelaksować się, odprężyć, poświęcić pół godziny tylko dla siebie. Nie powinno się jednak zapominać o bliskich nam osobach, z którymi przy okazji zabiegów spa możemy zacieśnić więzi i zwyczajnie porozmawiać. Po takich zabiegach, troski minionego tygodnia odejdą w niepamięć, a do ciała i umysłu powróci energia do działania. Odpoczynek w domowym spa może stać się naszym rytuałem, chwilą przeznaczoną tylko dla nas. Pamiętajmy, że tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak nasza skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia.