Wnętrza

Salon

Zatopieni w dźwięku i obrazie

Tekst Magda Pawluk

2016-06-03
Zatopieni w dźwięku i obrazie

Kinematografia od początku swojego istnienia stała się jedną z dziedzin sztuki gromadzącą wokół siebie liczne grono zwolenników. Świat filmu pozwala oderwać się od codzienności, przenieść się w inną rzeczywistość. Zapewnia także nieporównywalną z niczym innym dawkę odczuć i emocji. Jednak, aby współczesny człowiek mógł w pełni zatopić się w filmowej rzeczywistości, potrzebuje odpowiednich warunków do odbioru trafiających do niego dźwięków i obrazów, które zapewnić może właściwa organizacja kina domowego dostosowanego do potrzeb użytkowników.

 

Kino dla jednych pozostaje jedynie rozrywką, dla innych – życiową pasją. Jednak chwile upływające przy interesującym filmie z pewnością każdy postrzega jako doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza kiedy towarzyszą nam znajomi lub rodzina. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, by w naszym domu znalazło się odpowiednio zaaranżowane miejsce, w którym będziemy mogli całkowicie poświęcić się temu pochłaniającemu zajęciu. Salon z dużym ekranem czy odizolowana sala kinowa staje się nie tylko przestrzenią poświęconą do oglądania telewizji, ale także miejscem spotkań i rozmów, a często również pomieszczeniem, w którym możemy odciąć się od problemów i stresów dnia codziennego.

 

Salon czy domowa sala kinowa?

 

domowe kino

 

Na pytanie jakie pomieszczenie będzie najwłaściwsze na zorganizowanie kina domowego z pewnością większość osób odpowie – salon. W istocie jest to wnętrze dosyć funkcjonalne, stanowiące centrum życia rodzinnego, wprost stworzone do tego, by spędzać w nim jak najwięcej czasu, jednocześnie relaksując się po wyczerpującym dniu, dlatego też salon pozostaje ulubionym miejscem na filmowe seanse. Często na ścianach pokoju dziennego montowany jest ogromny ekran, wzdłuż niego ustawiane są kolumny, a wygodne sofy umożliwiają wszystkim domownikom przyjemny wypoczynek. Wydawać by się mogło, że umieszczenie kina domowego w salonie to najrozsądniejsze rozwiązanie, jednak w dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia znacznie przyspieszyło, człowiek potrzebuje jak najefektywniejszego relaksu w domowym zaciszu, a taki nie zawsze możemy osiągnąć w ogólnodostępnym salonie, w którym trudno zadbać o odpowiednią akustykę. Optymalnym rozwiązaniem dla wymagających osób będzie stworzenie domowej sali kinowej. Właściwie zaadaptowane pomieszczenie pozwoli nam przeżyć prawdziwe kinowe wrażenia niczym nieodbiegające od tych, z jakimi mamy do czynienia w komercyjnym kinie. Prywatna sala do projekcji filmów staje się coraz bardziej dostępna, nie jest już wyłącznie luksusem, o którym można tylko pomarzyć. Koszt tego typu inwestycji zależy oczywiście od jakości użytych komponentów i waha się od około 30 do nawet 300 tysięcy złotych(jeśli ograniczamy się do standardowych rozwiązań). W przypadku kina w salonie budżet ten możemy znacznie obniżyć, ale też efekt nie będzie tak spektakularny, jak w przypadku niemal profesjonalnej sali kinowej. Planując organizację kina domowego w oddzielnym, dedykowanym pomieszczeniu, najlepiej już na etapie projektowania lub przed zamiarem przeprowadzenia generalnego remontu zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań takich jak izolacja akustyczna, wyciszenie podłogi, akustyczny sufit i zabudowa, zastosowanie inteligentnej automatyki, sterowanie oświetleniem czy klimatyzacją. Warto także zawczasu pomyśleć o designie sprzętów i mebli, aby również aranżacja pomieszczenia była udana. Wówczas będziemy mieli możliwość optymalnego dostosowania wszelkich wymagań sali kinowej do charakteru pomieszczenia i naszych estetycznych oczekiwań.

 

Design urządzeń

Podstawowym komponentem kina domowego jest odpowiedni sprzęt. Zestaw kina domowego składa się przede wszystkim z amplitunera, podłączonego do niego zestawu głośników oraz źródła obrazu – telewizora lub ekranu i projektora. Podczas rozmieszczania zestawu kina domowego należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, jego kubaturę i ukształtowanie ścian. Obecnie, obok coraz doskonalszych urządzeń pod względem technologicznym, wykazuje się dużą troskę o design poszczególnych elementów. Nowoczesne urządzenia audio-video powinny przede wszystkim zdobić mieszkanie, być jego chlubą, zatem projektanci robią wszystko, by uatrakcyjnić formę tak - zdawać by się mogło - prozaicznych elementów wyposażenia, jakimi są sprzęty RTV. Dzisiaj mamy do wyboru niezwykle bogatą ofertę urządzeń charakteryzujących się wzornictwem, które z łatwością komponują się z rozmaitymi stylami: od klasycznych po najnowocześniejsze. Design sprzętu audio-video nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w przypadku nurtu high-tech, który zakłada eksponowanie wszelkich nowinek technologicznych oraz podnoszenie ich do rangi obiektu dekoracyjnego. O ile w przypadku telewizorów designerzy mają ograniczone pole popisu, o tyle mogą wykazać się dużą inwencją twórczą podczas projektowania kolumn. Głośnikom nadaje się najróżniejsze formy. Możemy wybierać między prostymi, a wymyślnymi, finezyjnymi bądź wyrafinowanymi kształtami. Zdarzają się także unikalne, wyjątkowe obudowy kolumn, na przykład wykończone kosztowną skórą czy nawet kamieniami szlachetnymi. Projektanci dbają przy tym o to, by oryginalny stylowy design współgrał z jak najwyższą jakością emitowanego przez głośniki dźwięku. Najnowsze modele zostają tak wyprofilowane, że odgłos otacza użytkownika w sposób jak najbardziej optymalny. Współczesne głośniki nie tylko zapewniają melomanom doznania słuchowe, ale także cieszą oko tych, którym zależy na efektach wizualnych.

 

Meble w domowym kinie

 

kino w domu

 

Istotnym krokiem podczas urządzania kina domowego jest wybór mebli. W przypadku salonu najlepszym wyborem będą szafy, komody i stoliki o zdecydowanych kształtach - doskonale wyeksponują sprzęt grający, kolekcję płyt, telewizor bądź projektor. Dekoratorzy wnętrz polecają nowoczesne wzornictwo oraz meble wykończone dodatkiem szkła, aluminium lub wykonane z litego drewna. Bardzo istotną kwestią jest także odpowiedni dobór mebli wypoczynkowych. Wszelkie kanapy, sofy i narożniki powinny umożliwić nam przyjęcie jak najwygodniejszej pozycji podczas oglądania filmu. W przypadku prywatnej domowej sali kinowej doskonałym pomysłem będą klasyczne masywne, skórzane fotele, najlepiej z regulowanymi podnóżkami i oparciami, które w łatwy sposób można zamienić w wygodną leżankę. Zwróćmy także uwagę na ergonomię mebli wypoczynkowych oraz na ich jakość i design.

 

W trosce o czysty dźwięk i wyraźny obraz

 

zestaw kina domowego

 

Pomieszczenie przeznaczone na domową salę kinową powinno charakteryzować się jak najlepszą akustyką. Na prawidłowy odbiór dźwięku decydujący wpływ ma ustawienie kolumn względem użytkownika oraz ścian. Nie mogą one być przysłonięte zasłonami czy zostać umieszczone w zabudowanym regale lub głębokiej wnęce. Wówczas dźwięk wydobywający się z głośnika zostaje zniekształcony i pochłaniany. Akustykę wnętrza możemy stosunkowo łatwo poprawić dzięki metodom, które jednocześnie wpłyną na stylistykę i aranżację pomieszczenia. Najczęstszymi rozwiązaniami są: stosowanie dekoracyjnych tapet oraz paneli ściennych pochłaniających dźwięk, eliminujących szumy i pogłos, ułożenie na podłodze dywanu lub wykładziny, które pozwalają na wygłuszenie pomieszczenia, wyposażanie domowej sali kinowej (bądź salonu ze strefą audio-video) w regały z książkami i szafy, które skutecznie wytłumiają. Równie istotny aspekt co akustyka pokoju, w którym zorganizowane zostało domowe kino, stanowi odpowiednia jakość odbioru obrazu przez użytkownika. Dobrze dobrana kolorystyka zdecydowanie podniesie komfort oglądania filmów. Najwłaściwsze będą jasne, pastelowe barwy ścian i ciemny sufit. Warto także zadbać o to, by ściany miały matową strukturę, ponieważ jaskrawe światło nie będzie wówczas odbijać się od jego powierzchni i zakłócać nam właściwego odbioru obrazu. Trafionym pomysłem jest także organizacja kina domowego w piwnicy, gdzie przez niewielkie okna nie będzie docierała zbyt duża ilość światła dziennego. Pamiętajmy także o grubych zasłonach, które przy okazji pozytywnie wpłyną na estetykę wnętrza. Decyzja o organizacji domowej sali kinowej z pewnością podwyższy komfort domowników i sprawi, że chętnie będą się oni zagłębiać w świat filmów. Odpowiednio zaadaptowany salon czy dedykowany pokój multimedialny sprawią, że w domowym zaciszu pojawi się prywatne kino z prawdziwego zdarzenia.