Design

Wydarzenia

11. Noc z Designem kusi atrakcjami

Tekst Noc z Designem • Zdjęcia Noc z Designem

2019-05-31
11. Noc z Designem kusi atrakcjami

Noc z Designem to wydarzenie, które co roku przyciąga uwagę uczestników z całej Polski, w tym także przedstawicieli uczelni artystycznych czy instytucji kultury. Podczas każdej edycji swoje prace prezentują najlepsi polscy oraz zagraniczni projektanci, reprezentujący różnorodne dziedziny designu czy szeroko pojmowanej sztuki. Co czeka na nas podczas nadchodzącej, 11. już edycji Nocy z Designem?

 


NzD to poza licznymi wystawami oraz pokazami również występy artystyczne, prelekcje, czy warsztaty, dzięki którym każdy, kto weźmie udział w tym evencie, ma możliwość doświadczenia designu oraz przekonania się o jego realnym wpływie na komfort codziennego życia. W tym roku praktyczny wymiar wzornictwa nabierze jeszcze większego znaczenia, bowiem motyw przewodni tegorocznej edycji to „PROJEKT:CZŁOWIEK”. Co za tym idzie, zbliżająca się Noc z Designem poświęcona zostanie w całości wpływie współczesnego designu na szeroko pojmowany dobrostan człowieka, tak psychiczny, jak i fizyczny oraz temu, na ile projektowane przez designerów przedmioty powinny odpowiadać nie tylko jego potrzebom funkcjonalnym czy estetycznym, ale również emocjonalnym, wspierając przy tym poczucie przynależności do grupy.

 

FOTO: Fotel POCKET, Dobry Tydzień Projektanta

 


13 czerwca we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar będzie można zobaczyć prace znanych oraz uznanych designerów, których projekty pokazywane są w najważniejszych galeriach oraz muzeach na całym świecie. Wymienić można w tym miejscu Jadwigę Husarską, Oskara Ziętę, Tomasza Augustyniaka oraz Tomka Rygalika, Bartosza Muchę, Pawła Totoro Adamca, Bartka Mejora, Annę Orską, Agnieszkę Bar, Agnieszkę Leśniak-Banasiak czy też znakomity duet Pawlak&Stawarski. To jednak nie koniec.


Noc designerskich wrażeń
Podczas nadchodzącego eventu zaprezentowane zostaną projekty kultowej marki Vitra, która od 1950 roku tworzy przemyślane, inspirujące i wysoce funkcjonalne rozwiązania do biur, przestrzeni publicznych czy domów, w tym powszechnie rozpoznawane fotele oraz sofy. Podczas NzD prezentowany będzie  również Dobry Tydzień Projektanta Dobroteki, czyli inicjatywy przemysłowo-wzorniczej, która od 2012 roku organizuje cykliczne warsztaty projektowe, w ramach których krajowi projektanci mają możliwość pracować wspólnie z firmami wytwarzającymi m.in. meble. Efekty tej kooperacji będziemy mogli podziwiać właśnie podczas czerwcowego eventu - zaprezentowane zostaną m.in. prace Aleksandry Kani oraz Agnieszki Śmiarowskiej czy projekt duetu Mateusz Góralczyk oraz Magdalena Harendarz.
Na uwagę zasługuje z pewnością także wystawa prac Bogdana Kosaka – projektanta ceramiki i rzeźbiarza, który obecnie prowadzi Modelarnię Ceramiczną w Cieszynie. Kosak w swojej pracy prowokuje do rozważań nad rolą przedmiotów – tworząc projekty często bez jasno zdefiniowanej funkcji, zmusza widzów do zastanowienia się na ich znaczeniem, jak i przeznaczeniem.  Między innymi właśnie z tego powodu jego prace to z jednej strony konceptualne projekty, z drugiej natomiast przedmioty codziennego użytku, które wyróżniają się swoją subtelną, minimalistyczną formą.

 

 

FOTO: Ceramika, Bogdan Kosak


Ekologiczny wymiar wzornictwa
Kolejna intrygująca ekspozycja to Recycling Story, czyli zbiorowa wystawa prac projektantów wykorzystujących materiały pozyskane w ramach recyclingu w swoim  warsztacie twórczym. Choć bez wątpienia wyróżniają się one swoim nieszablonowym kształtem, pozostają przy tym funkcjonalne i praktyczne.


Interesującą propozycją będzie również projekt „Znikąd z miłości” Olgi Zelenskiej, czyli kolekcja pocztówek powstałych z odpadów papierowych i wytworzonych tradycyjnymi metodami papierniczymi. Co najważniejsze, każda z nich zawiera w sobie nasiona – w ten sposób, wsadzając pocztówkę do ziemi, możemy zasiać w niej rodzime gatunki roślin. Celem projektu jest podkreślenie związku człowieka z ojczystym krajem, a co za tym idzie jego tęsknoty za domem oraz tym, co znane. W ideę tą świetnie wpisuje się wystawa fotografii podróżniczej Magdy Wallner, która także odbędzie się podczas nadchodzącej Nocy z Designem.

 

FOTO: Adrianna Styrcz


Co jeszcze czeka na uczestników? Z pewnością warsztaty z Zieloną Wroną oraz Malarnią Kreatywną. Podczas tych pierwszych nauczymy się zamykać własny las w przeszklonym słoju, z kolei podczas drugich poznamy tajniki różnorodnego rękodzieła.  


Moc artystycznych doznań


Uczestnicy Nocy z Designem będą mogli nie tylko poznać dokonania topowych projektantów. W czasie wydarzenia odbędzie się również pokaz Tańca Bachata Guiness Challenge i studia Tańca La Rosa Negra, Patrycja Kryszczuk zaprezentuje natomiast na żywo piękno bodypainting. NzD uświetni także fortepianowy koncert wrocławskiego stypendysty Fundacji im. Piotra Klera oraz występ wrocławskiej wokalistyki Adrianny Styrcz z zespołem. Ciekawym wydarzeniem będzie także wystąpienie wrocławskich muzyków, którzy zagrają na instrumentach KBT, czyli muzycznym placu zabaw projektu Jadwigi Husarskiej. W Galerii Wnętrz Domar i na parkingu zaprezentowane zostaną też najnowsze samochody marki Mercedes, w tym model z funkcją komunikacji głosowej.


Wszystkich zainteresowanych udziałem w tegorocznej Nocy z Desigem zapraszamy 13 czerwca do Galerii Wnętrz Domar, we Wrocławiu przy ul. Braniborska 14. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

 

FOTO: Agnieszka Leśniak-Banasiak