Design

Trendy

Biurko, toaletka i stolik w jednym?

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia MOONWOOD WWW.MOONWOOD.ME/PL/

2022-09-29
Biurko, toaletka i stolik w jednym?

Obecnie producenci wyposażenia oraz architekci wnętrz zawracają uwagę na rosnącą świadomość konsumencką i wrażliwość estetyczną swoich klientów. Od mebli oczekujemy dziś wiele. Liczy się dla nas komfort, jaki ze sobą niosą, dobre wzornictwo, a także zrównoważony proces produkcji, prowadzony z poszanowaniem środowiska. Kolejny aspekt to funkcjonalność. Tę cechę zapewniają uniwersalne projekty łączące co najmniej dwie funkcje. O ich aranżacyjnym i praktycznym potencjale opowiemy na przykładzie drewnianego biurka – z pozoru prostego mebla, który mimo swojej oszczędnej formy jednocześnie może być też stylową toaletką albo stolikiem.

 

W aktualnych trendach wnętrzarskich prym wiedzie potrzeba kreowania wrażenia przestrzeni. Rozkład i rodzaj mebli ma pozostawiać miejsce dla swobodnego funkcjonowania pośród wszystkich elementów aranżacji. To rezultat możliwy do uzyskania, niezależnie, czy mówimy o dużym metrażu czy mocno ograniczonej powierzchni. W jego osiągnięciu dużą zasługę możemy przypisać także designerskim projektom mebli typu 2 lub 3 w 1. Wszechstronnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przestrzeni sypialni, jak i salonu, jest biurko z dodatkową funkcją toaletki. Jeżeli jego bryła ma lekką, prostą formę, np. blat jest osadzony na wąskich nogach, po dostawieniu krzeseł z powodzeniem może też pełnić funkcję stołu czy stolika pomocniczego. Dzięki tak wielu opcjom, można z niego korzystać na kilka różnych sposobów. Wyłącznie od użytkownika zależy, w jakiej roli będzie widział taki mebel.

 

FOTO: Biurko dębowe z szufladą BÓN, Moonwood.

 

UNIWERSALNY DESIGN

Jak się okazuje, liczne funkcjonalności mogą kryć się nawet pod prostą formą mebli, a chyba trudno znaleźć bardziej minimalistyczną konstrukcję niż biurko zbudowane z wąskiego blatu i cienkich nóżek. Wszystko wykonane tradycyjnie – z litego drewna, np. dębowego, które słynie z pięknego, surowego wybarwienia. To ukłon w stronę natury i stolarskiego rzemiosła. Swoją stylistyką taki mebel przenosi w klimat wzornictwa skandynawskiego, trendu japandi, boho, ale też polskiego designu vintage. Jednocześnie zachowuje nowoczesny charakter. Dzięki połączeniu takich cech multifunkcyjne biurko może być nie tylko uniwersalne pod względem praktycznych zastosowań, lecz także pod względem kompozycyjnym. Meble o minimalistycznym designie łatwo wpisują się w różne wnętrzarskie style.

 

 

FOTO: Biurko dębowe z szufladą BÓN, Moonwood.

 

MODA NA MODUŁOWOŚĆ

Aby tak nieskomplikowany mebel jak biurko, mógł wcielać się w różne użytkowe role, designerzy proponują rozwiązania modułowe. Na rynku znajdziemy projekty całych linii, które można dowolnie konfigurować dzięki bogatej gamie dodatkowych akcesoriów. W przypadku drewnianych biurek mogą być to np. demontowalne lusterka czy też organizery do szuflady, pozwalające zaprowadzić porządek wśród przechowywanej w niej biżuterii lub kosmetyków. Aby ulubione ozdoby mieć zawsze pod ręką, biurko można doposażyć w tackę czy paterę do układania często używanych drobiazgów albo ustawienia dekoracji. Doskonale również, gdy mamy możliwość dopasowania do wybranego biurka także innych elementów wyposażenia – komód, regałów, stolików nocnych. Wśród modnych, designerskich propozycji znaleźć możemy całe linie mebli zaprojektowanych w jednym stylu. To gwarantuje wzorniczą spójność i aranżacyjną harmonię, tak pożądaną przez dzisiejsze społeczeństwo.

 

FOTO: Stolik kawowy dębowy BÓN, Moonwood; Regał na książki drewniany BÓN, Moonwood.

 

UNIWERSALNY DESIGN NA LATA

Jeżeli nasze biurko 3 w 1 ma służyć przez lata, musi być wykonane z wysokiej jakości materiału. Takim jest właśnie lite drewno dębowe. Tworzone z niego meble cechują się dużą odpornością na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i wszelkie odkształcenia. Są wytrzymałe i bez zarzutu sprawdzają się w intensywnym codziennym użytkowaniu. Trudno je zarysować. Pokryte lakierem nie chłonie plam i innych przypadkowych zanieczyszczeń, co jest bardzo ważne w przypadku biurek, toaletek oraz stolików. Jako konstrukcje z intensywnie użytkowaną powierzchnie blatu, są szczególnie narażone na takie czynniki. Drewniany mebel to jednocześnie symbol natury i odzwierciedlenie jej piękna, które wnosi do wnętrz kojącą atmosferę w duecie z dobrym designem.

 

 FOTO: Biurko dębowe z szufladą BÓN, Moonwood.