Design

Trendy

Bracia Bouroullec

Tekst Marcin Pietrzak • Zdjęcia ©RONAN ET ERWAN BOUROULLEC

2013-08-07
Bracia Bouroullec

Bracia Bouroullec już od jakiegoś czasu robią prawdziwą furorę w świecie designu. To oni wyznaczają dziś trendy. Francuzi projektują praktycznie dla wszystkich najlepszych firm produkujących meble i wyposażenie wnętrz na naszej planecie: Vitra, Magis, Alessi, Flos, Kvadrat, Kartell, Cappellini, Ligne Roset, Nani Marquina, Established &Sons, Mattiazzi, Mutina, Hans Grohe, Hay.

 

FOTO: © MORGANE LE GALL

Ronan Bouroullec ukończył w 1997 Ecole Nationale Superienne des Arts Decoratifs (ENSAD), a Erwan Bouroullec  Scole Nationale d`Arts w Cergy.  Mimo młodego wieku ich prace prezentowano już w najważniejszych muzeach sztuki nowoczesnej na całym świecie:  Musée National d’Art Moderne – Centre Pompidou, Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, Design Museum w Londynie oraz Museum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie.

 

FOTO: © RONAN ET ERWAN BOUROULLEC

W 2011 r. bracia Bouroullec otrzymali designerskiego „Oscara” czyli nagrodę Red Dot za projekt sofy Ploum. Od 1999 bracia prowadzą wspólne studio projektowe w Paryżu. Projektują meble, tkaniny i różnego rodzaju akcesoria wyposażenia wnętrz. Ronana zauważył na mediolańskich targach w 1997 roku Giulio Cappellini łowca młodych talentów i zaproponował mu pracę. Ten potem odezwał się do swojego brata. Potem zaczęli tworzyć wspólnie. Cechuje ich minimalizm i prostota. Ich dzieła mają często formy bioniczne. Ich najbardziej znany projekt powstały we współpracy z Vitrą to Algi (Algues) z roku 2004.

 

 FOTO: © TAHON & BOUROULLEC

Jest to piękna dekoracja z plastiku przypominająca rośliny –  algi wodne. Całość ma strukturę sieci, którą można dowolnie dekorować i dzielić przestrzeń we wnętrzu. Bracia wnieśli innowację do świata mebli –  meble zaprojektowane przez nich tworzą często moduły – można je łączyć, dzielić i  zmieniać. Bardzo znanym i niezwykle przydatnym meblem w przestrzeni biurowej ich autorstwa jest Alcove Highback Sofa (patrz Decoration & Design numer 3).

 

 FOTO: © RONAN ET ERWAN BOUROULLEC

Charakterystyczną cechą sofy są wysokie oparcia (136 cm), które z trzech stron otaczają siedzisko. Sofa daje możliwość „oddzielenia się” od gwarnego środowiska biura  i przeprowadzania indywidualnych rozmów z innymi. Gdy zestawimy dwie sztuki sofy naprzeciw siebie otrzymamy prawie zamkniętą przestrzeń. W dodatku miękkie tapicerowane oparcia mają cechę wygłuszania!

 

FOTO © RONAN ET ERWAN BOUROULLEC

Bracia są raczej ludzmi skupionymi na swojej pracy, zdaje się, że nie szukają wielkiego rozgłosu, a nie też nie prowokują, jak np. Philippe Starck, bliżej i raczej do Jaspera Morissona. Można śmiało i bez przesady powiedzieć, że dwójka Francuzów  już stała się legendą designu.