Design

Wydarzenia

Cracow Fashion Week 2022: Tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie

Tekst Krakowskie Szkoły Artystyczne • Zdjęcia Krakowskie Szkoły Artystyczne

2022-03-18
Cracow Fashion Week 2022: Tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie

Cracow Fashion Week 2022 (19-27.03), organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, odbędzie się pod hasłem "Towards Sustainability". Mierząc się z tym tematem, CFW jako jedna z największych imprez na modowej mapie Polski staje się szeroko zakrojoną kampanią idei zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej mody.


Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.


Współorganizatorem Gali jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 Krakowski Tydzień Mody odbywający się od 2009 r. przez wieloletnią działalność na rynku, współpracę z Miastem Kraków, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz z innymi instytucjami zyskał prestiżowy charakter oraz rozpoznawalność nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Wydarzenie skupiające artystów i projektantów z różnych krajów, w 2022 r. pokaże modę w kontekście ekologii oraz inicjatywy Fair Trade. Jednocześnie będzie platformą do nawiązania kontaktów i współpracy biznesowej oraz miejscem sprzyjającym integracji entuzjastów mody i promującym młodych, zdolnych projektantów.


Cracow Fashion Week 2022 rozpocznie konkurs Cracow Fashion Awards, będący zarazem Pokazem Dyplomowym SAPU (19 marca, Centrum Kongresowe ICE Kraków). Zaprezentujemy ponad pięćdziesiąt kolekcji, które powstawały w trudnych warunkach pandemii COVID-19. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) jest szkołą międzynarodową, autorami kolekcji dyplomowych są poza osobami z Polski projektanci m.in. z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Uzbekistanu, Nigerii i Kazachstanu, a więc z wielu kręgów kulturowych, reprezentujące bardzo zróżnicowane podejście do mody.


W czasie uroczystej Gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków nagrodzone zostaną najlepsze kolekcje dyplomantów SAPU. Zobaczymy także pokazy gościnne absolwentów SAPU z lat poprzednich oraz młodych projektantów z Chin, Sri Lanki i Kazachstanu. W jury zasiądą osobowości świata mody, mediów oraz instytucji związanych z modą, z którymi SAPU współpracuje w celu zapewnienia naszym słuchaczom szerokiej promocji.
Jurorzy Cracow Fashion Awards to m.in. Michał Zaczyński, michalzaczynski.com, Marcin Świderek, szef działu mody Elle, Marzena Singh, redaktor naczelna Fashion Magazine, Adriana Chodakowska, redaktor naczelna Londynek.net (Wielka Brytania), Ewa Kowalewska-Kondrat, Harel blog, Krzysztof Malcher, redaktor naczelny OCZY.MAG, Patrycja Cierocka-Szumichora, dyrektor kreatywna marki Patrizia Aryton, Linda Speldewinde, Academy of Design (Sri Lanka), Karolina Bosakova, European Fashion Accelerator (Czechy), Elia Francinella i Mauro Nappo, Poliarte Accademia di Design (Włochy), Katie Dominy, Arts Thread (Wielka Brytania), Bin Chen,  Donghua University (Chiny), Gulnar Bekibayev, TK Kazakh National Academy of Arts, Richard Šipka, project manager portalu i-region.eu (Czechy) oraz projektantki mody: Anna Jatczak, Aśka Błażejowska, ASKA (Francja), Karolina Luisoni, kostiumograf, absolwentka SAPU (Szwajcaria), Karolina Sołtan, Główny Projektant Mohito, Joanna Kostrz, Główny Projektant House, Agata Zolich, absolwentka SAPU, projektantka obuwia ECCO (Dania).


Dzięki specjalnie promowanym streamingom z głównych pokazów, które będą dostępne na kanale You Tube Krakowskich Szkół Artystycznych, Cracow Fashion Week będzie dostępny online również poza granicami Polski.


W trakcie CFW 2022 odbędą się otwarte wykłady prezentujące różne możliwości i rozwiązania ważne dla artystów i projektantów mody. Porozmawiamy m.in. o nowych technologiach w modzie, Artificial Intelligence, Metaverse oraz NFT - innowacjach wprowadzanych obecnie do programu kształcenia w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

 


Wykłady poprowadzą:

- Igor Kvalevic i Celine Delaguere, prezes i współzałożycielka EVA Engines - Artificial Intelligence and Digital Fashion Design Company (Francja);

 

- Mateusz Mach, założyciel i prezes Nexpro, wiodącego dostawcy produktów blockchainowych w Europie;


- Gabriela Izquierdo i Korinna Mollá z Worth Partnership Project (Hiszpania), projektu EU wspierającego innowacyjne startupy w dizajnie związane z modą odpowiedzialną;


W ciągu całego tygodnia, od 19 do 27 marca, można będzie wziąć udział w licznych wydarzeniach promujących młodych artystów, fotografów i projektantów, które kierujemy do społeczności Krakowa i okolic. Zapraszamy na wernisaże wystaw: międzynarodowa wystawa fotografii mody FOCUS ON FASHION w Szarej Galerii NCK, SAPU IN PICS, MORE&MORE w Krakowskich Szkołach Artystycznych, MODA INSPIROWANA PRZESZŁOŚCIĄ w Kamienicy Hipolitów, wystawa The Shoemaker prezentuje: THE STORYTELLERS w Stakkato Art Space, bezpłatne warsztaty i wykłady w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz wydarzenia towarzyszące w Slow Fashion Cafe. Współorganizatorem eventu jest Szkoła Kreatywnej Fotografii w Krakowie.

 

 

 

 


W programie znalazły się również: pokaz charytatywny „przePROJEKTowani” w Park Inn by Radisson (24 marca), pokaz mody odpowiedzialnej NO WASTE w NCK, podczas którego zobaczymy unikalne kolekcje recyklingowe stworzone przez studentów I i II roku SAPU z materiałów pochodzących z odzysku (26 marca) oraz POP-UP Store w Krakowskich Szkołach Artystycznych (25 marca) oraz w butiku OLIWIA MONTE (2 kwietnia), gdzie będzie można zakupić unikatowe ubiory projektantów mody, absolwentów SAPU.

 

 

 


Wobec obecnej sytuacji podejmujemy również działania wspierające Ukrainę. W dniu 26 marca o godzinie 16.00 w NCK odbędzie się "Koncert dla dzieci Ukrainy", przygotowany przez Szkołę Aktorską SPOT i Szkołę Choreografii. W trakcie dwóch pokazów mody w Centrum Kongresowym ICE i NCK oraz koncertu będziemy prowadzić zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy we współpracy z Caritas Polska.

 

 

 

 


Szczegółowy program jest dostępny na stronach:


www.cracowfashionweek.com/


www.ksa.edu.pl/

 

Live streamingi z wydarzeń, ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych:


• Pokaz Dyplomowy 2022

www.youtube.com/watch?v=sh1L0gwpd_8


• Pokaz Dyplomowy Gala 2022

www.youtube.com/watch?v=eeO_1v9ufQ4


• Koncert charytatywny KSA dla Ukrainy

www.youtube.com/watch?v=yP5SjmJvkFA


• NO WASTE SHOW

www.youtube.com/watch?v=OSGd0EXwa60