Design

Wydarzenia

Człowiek w centrum uwagi projektanta, czyli 11. edycja NOCY Z DESIGN_EM

Tekst Galeria wnętrz DOMAR • Zdjęcia Noc z Designem

2019-04-24
Człowiek w centrum uwagi projektanta, czyli 11. edycja NOCY Z DESIGN_EM

Już 13. czerwca odbędzie się kolejna edycja Nocy z Design_em, wyjątkowego wydarzenia poświęconego współczesnemu wzornictwu, której organizatorem jest wrocławska Galeria Wnętrz Domar. Noc z Design_em już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych imprez wystawienniczych  we Wrocławiu, w której każdego roku biorą udział wybitni designerzy z Polski i zagranicy, a także przedstawiciele uczelni artystycznych czy instytucji kultury.

 


Noc z Design_em to szczególny event, jeden z najważniejszych w Polsce, poświęcony promocji i prezentacji najlepszych tradycji wzorniczych
- polskich i światowych. Co roku przyciąga uwagę nie tylko  licznej widowni, ale i mediów ze względu na unikatowy charakter – nocne ekspozycje, koncerty, prezentacje i warsztaty, w których chętnie uczestniczą nie tylko Wrocławianie,  ale goście z całej Polski. Motyw tegorocznej edycji NZD to PROJEKT: CZŁOWIEK, czyli pochylenie się projektanta nad każdym aspektem ludzkiej codzienności, zarówno w odniesieniu do jego aktywności zawodowej, jak i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Takie holistyczne podejście do człowieka, zrozumienie nie tylko jego potrzeb funkcjonalnych, ale też emocji, marzeń, wagi etapów życiowych, stawia wzornictwo przed ogromnym wyzwaniem. Design przestał być  tworzeniem przedmiotów estetyczno-użytkowych, stał się ważnym sposobem nie tylko na jak najlepsze przeżywanie codzienności, ale i budowanie własnej tożsamości. Odpowiednio zaprojektowane przedmioty codziennego użytku powinny zauważalnie wpływać na komfort oraz jakość życia.

 


Design, którego doświadczasz
Ekspozycje, pokazy oraz warsztaty, które odbędą się podczas nadchodzącej edycji NZD, skupiać się będą na tak istotnych sferach ludzkiego życia, jak ogólnie pojmowany dobrostan fizyczny i psychiczny, poczucie wspólnoty, zabawa, samorozwój i odczuwanie piękna. Między innymi właśnie z tego powodu jednym z głównych założeń organizatorów jest stworzenie w ramach wydarzenia przestrzeni, w której uczestnicy będą mogli doświadczyć designu - dotknąć, wypróbować, zobaczyć funkcjonowanie prezentowanych przedmiotów. Szczególnie ciekawie zapowiadają się prezentacje robotów medycznych i rehabilitacyjnych, między innymi robota LUNA EMG zaprojektowanego przez Jadwigę Husarską czy medycznych egzoszkieletów. Zobaczymy i przetestujemy nową kolekcję Santiago zaprojektowaną przez René Šulca dla marki TON a przeznaczoną dla osób z ograniczeniami  ruchowymi.


Wspaniałym doświadczeniem procesu projektowania będą na pewno warsztaty tworzenia biżuterii z wybitną projektantką Anną Orską połączone z prezentacją jej premierowej kolekcji Mexico. Dzięki wystawie ZASOBY, prezentowanej podczas ARENA DESIGN w Poznaniu, zobaczymy, jak wygląda proces projektowania od idei, poprzez tworzywo a na produkcie ostatecznym skończywszy. W sekcji „recyklingowej” zobaczymy prace nadające „drugie życie” zużytym materiałom.Noc niepowtarzalnych wrażeń

Podczas  11. Nocy z Design_em na pewno zobaczymy czołówkę wzornictwa polskiego, a więc najnowsze kolekcje Jadwigi Husarskiej, Tomasza Augustyniaka, nową odsłonę TRE Tomka Rygalika, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastiana Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Mejora i Bogdana Kosaka, zabawne projekty  Bartosza Muchy, nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski czy Agnieszki Bar. Ale to nie wszystko, specjalne kolekcje dedykowane Nocy z Designem zaprezentuje wrocławska Pracoffnia Tomasza Chołuja i Jerzego Gomółki, nie zabraknie wystawy Marek Dolnośląskich, czyli prezentacji prac projektantów i firm z Dolnego Śląska. Swoje najnowsze prace zaprezentują uczelnie artystyczne z całej Polski, podziwiać będzie można też unikatową prezentację renowacji organów
w Kościele Garnizonowym. Na pewno zobaczymy kolejny projekt fotograficzny Pawła „Totoro” Adamca – „Królowie Lubelscy”. A wydarzeniem zupełnie bez precedensu będzie pokaz mody Wearable Art., czyli „sztuki noszonej” z kolekcji alternatywnej projektantki mody, Niki Danielskiej, zdobywczyni nagrody głównej w światowym konkursie 2018 World of Wearable Art w Nowej Zelandii. Nie zabraknie oczywiście warsztatów i konkursów. Podczas Nocy z Designem swoje nowe kolekcje zaprezentują najemcy Galerii Wnętrz Domar. Specjalną Strefę Stylu radia RAM poprowadzą Krzysztof  Majewski wraz z Aldoną Mioduszewską, znani z anteny z cyklu audycji o wzornictwie „Domowa Galeria Stylu”.

 


Gwiazda designu
Nowością i początkiem cyklu będzie konkurs GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM. Udział w nim wezmą największe uczelnie artystyczne z Polski i wytypują projekty studentów lub pracowników naukowych, które, ich zdaniem, najlepiej odzwierciedlają ideę przewodnią tegorocznej edycji NzD - PROJEKT: CZŁOWIEK. Co ważne, Gwiazda Nocy z Designem to nagroda publiczności. Gwiazdę wybiorą goście wydarzenia, ponieważ w zamyśle organizatorów to „normalny” człowiek ma „zderzyć się” z projektem i to on oceni nie tylko jego estetykę, ale i użyteczność.

 Informacje o wydarzeniu:
Noc z Design_em to wyjątkowe wydarzenie od lat organizowane przez wrocławską Galerię Wnętrz Domar- jedną z największych w Polsce galerii dedykowanych designowi i wyposażeniu wnętrz o unikatowej i nieporównywalnej ofercie na rynku. NzD od początku miała na celu promocję najlepszych tradycji wzorniczych zarówno w Polsce, jak i na świecie, prezentując prace topowych designerów, projektantów oraz artystów, ale też wykładowców oraz absolwentów uczelni artystycznych. Jest to impreza o zasięgu ponadregionalnym, wzbudzająca powszechne zainteresowanie mediów także tych o zasięgu ogólnopolskim. Wydarzeniu co roku towarzyszą liczne prelekcje, wystawy, pokazy oraz warsztaty czy koncerty, a jego uczestnicy mają także możliwość zapoznania się z kolekcjami wystawców Galerii Wnętrz Domar.