Design

Wydarzenia

Człowiek w centrum zainteresowania projektanta, czyli 11. edycja Nocy z Design_em za nami

Tekst Galeria wnętrz DOMAR • Zdjęcia Galeria wnętrz DOMAR

2019-06-25
Człowiek w centrum zainteresowania projektanta, czyli 11. edycja Nocy z Design_em za nami

13 czerwca oczy wszystkich miłośników dobrego designu zwrócone były ku wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, w której odbyła się już 11. edycja wyjątkowego eventu – Nocy z Design_em. Jak co roku wydarzenie to przyciągnęło uwagę nie tylko mieszkańców Wrocławia czy okolic, ale również mediów, designerów oraz przedstawicieli uczelni artystycznych. Swoje prace zaprezentowali czołowi projektanci, których twórczość na co dzień można podziwiać w najlepszych galeriach oraz muzeach na całym świecie, ale także kupić w salonach meblowych.


Niezwykłe prace, światowej klasy wzornictwo, niecodzienne projekty, kreatywne wystawy i warsztaty, a także  wiele inspirujących rozmów i spotkań – tak w skrócie można opisać tegoroczną Noc z Design_em, której GW DOMAR była organizatorem. Wystarczy powiedzieć, że 13. czerwca mogliśmy podziwiać zachwycające prace m.in. Tomasza Augustyniaka, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastiana Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Mejora i Bogdana Kosaka, nową odsłonę marki TRE Tomka Rygalika, dokonania Duetu Pawlak&Stawarski, kolekcję kryształów Agnieszki Leśniak-Banasiak, jak i zabawne projekty Bartosza Muchy, choć to tylko wybrani spośród wielu znakomitych designerów, którzy tej nocy zaprezentowali swoją twórczość.

 


- Tegoroczna edycja była dla nas szczególna, bowiem w wyjątkowy sposób dotykała człowieka i jego potrzeb oraz tego, jak odpowiada na nie współczesne wzornictwo – zaznacza Sylwia Gulewicz - Wysocka, Dyrektor Artystyczna Nocy z Design_em.  – Tym samym każdy z prezentowanych podczas NzD przedmiotów, każda z odbywających się wystaw czy pokazów odnosiły się właśnie do pojęcia ludzkiego dobrostanu oraz wpływu, jaki mają na niego otaczające przedmioty– dodaje. Wydarzenie rozpoczęło krótkie przemówienie organizatorów, czyli Jakuba Wallnera, Dyrektora GW Domar, prof. Krzysztofa Skarbka, którego obrazy mogliśmy podziwiać podczas NzD, oraz Aldony Mioduszewskiej, Dyrektor ds. Marketingu, która wraz z Sylwią Gulwiecz – Wysocką, była odpowiedzialna za program eventu. A ten pełen był atrakcji czekających na uczestników wydarzenia, a każda z nich doskonale wpisywała się w tegoroczny motyw przewodni imprezy, czyli POJEKT:CZŁOWIEK.

 


Noc niepowtarzalnych wrażeń
Bez wątpienia jednym z niezwykłych momentów Nocy z Design_em były Wariancje Organowe, czyli koncert organowy w wykonaniu dr. Tomasza Głuchowskiego, który zagrał na specjalnie sprowadzonym pozytywie organowym. Tę muzyczną ucztę połączono z interesującym wykładem Phillipa Klaisa, światowej klasy organmistrza. Dla miłośników wysublimowanych dźwięków interesującym wydarzeniem był z pewnością także koncert Tomasza Maruta, utalentowanego stypendysty fundacji im. Piotra Klera, który NzD uświetnił utworami m.in. Claude'a Debussy'ego oraz Fryderyka Chopina. Uczestnicy eventu mogli jednak doświadczyć piękna muzyki nie tylko w tradycyjnej postaci - zabawnym połączeniem dźwięków oraz przemyślanego wzornictwa był również muzyczny plac zabaw projektu Husarska Design Studio, którego możliwości goście mogli przetestować samodzielnie. Grający plac KBT, bo to o nim mowa, to urzeczywistnienie idei edukacji przez zabawę, które udowodniło, że współczesny design odpowiada na szereg ludzkich potrzeb, nie tylko tych użytkowych czy estetycznych.

 

 


Wydarzeniem bez precedensu, na które bez wątpienia czekali wszyscy uczestnicy tegorocznej Nocy z Desin_em, był niezwykły pokaz Niki Danielskiej, awangardowej projektantki i zdobywczyni głównych nagród w międzynarodowym konkursie World of Wearable Art 2018. 13 czerwca mogliśmy bowiem zobaczyć przegląd jej fascynujących  egzoszekieletów, inspirowanych kształtami, które spotkać możemy w naturze. Zarówno maski, jak i kostiumy projektu Danielskiej zachwyciły swoją delikatną, awangardową formą oraz pozorną kruchością materiału, z jakiego zostały wykonane. - Ich niepowtarzalne formy i kształty trudno porównać do jakichkolwiek innych projektów, które prezentowane były podczas dotychczasowych edycji eventu – komentuje Aldona Mioduszewska, Dyrektor ds. Marketingu GW Domar. – Dlatego jesteśmy bardzo dumni, że mieliśmy przyjemność pokazać naszym gościom twórczość tak niezwykłego projektanta, jak Nika Danielska – dodaje.

 


Wyjątkowe projekty w jednym miejscu
Noc z Design_em to także niezliczona liczba fascynujących wystaw, prezentujących dorobek znakomitych designerów oraz firm projektowych. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. linię mebli dziecięcych Up!, które rosną i zmieniają swoją funkcję wraz z naszymi najmłodszymi, a za którą odpowiedzialne jest Husarska Design Studio oraz kolekcję Santiago 02 zaprojektowaną przez René Šulca dla marki TON. Kolekcja ta w centrum zainteresowania stawia komfort i jakość życia, bowiem powstała z myślą o osobach z niepełnosprawnościami ruchowymi. W efekcie z jednej strony przypomina klasyczne meble wypoczynkowe, z drugiej jednak posiada szereg ergonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań, tak istotnych w przypadku osób z ograniczoną ruchowością. Doskonałym uzupełnieniem tej wystawy był robot Luna EMG także projektu Husarska Design Studio, dedykowany leczeniu osób cierpiących na schorzenia nerwowo – mięśniowe.

 


Zgoła odmiennych wrażeń dostarczyła uczestnikom NzD nostalgiczna wystawa „Tribute to Violetta” autorstwa Agnieszki Leśniak Banasiak, która pokazała gościom niezwykły wymiar kryształu. Natomiast piękno ceramiki przybliżyły projekty m.in. Bogdana Kosaka oraz Bartka Mejora, których twórczość wyróżnia zachwycający wręcz minimalizm, a w przypadku Mejora i jego kolekcji Nexus także charakterystyczna, geometryczna forma. Ukrytą magię przedmiotów codziennego użytku pokazano dzięki ekspozycji „On the table”, będącej odbiciem momentów uchwyconych w czasie wspólnego biesiadowania. Z kolei klasyki wzornictwa użytkowego, w tym kultowe projekty z kolekcji Vitra, Flos, Artemide, Kartell oraz Ligne Roset, mogliśmy podziwiać w ramach wystawy #LoveOriginal  Galerii Wnętrza. Bardzo ciekawie prezentowała się także wystawa zbiorowa Plemienność-Uważność-Żywotność pod wspólną opieką kuratorską Sylwii Gulewicz-Wysockiej, Magdaleny Gazur i Katarzyny Świętek.

 


Warto w tym miejscu wspomnieć o innych, równie zachwycających wystawach, w tym m.in. ekspozycji „Użyteczność” prezentującej prace studentów i pracowników wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Recycling Story vol.2, czyli przeglądzie nietuzinkowych przedmiotów, którym nadano drugie życie, ale też o imponującej wielkości dmuchanym żyrandolu marki PUFF-BUFF czy kolekcji mebli Shark oraz Orka projektu Tomasza Augustyniaka.

 


Praktyczny wymiar designu
Noc z Design_em nie mogłaby się odbyć bez szeregu warsztatów dedykowanych uczestnikom w każdym wieku. Z myślą o tych najmłodszych odbyły się m.in. te dotyczące szycia własnych pluszowych maskotek oraz tworzenia obrazów wyklejanych ziarnami. Na tych nieco starszych czekały natomiast m.in. warsztaty pt. „Sztuka sztukaterii” oraz te, podczas których Sylwia Wrona pokazała, jak zamknąć las w przeszklonym słoju.  

 


Co więcej, przez całe wydarzenie uczestnicy mogli również podziwiać najnowsze modele samochodów marki Marcedes, które zaprezentowano w środku, jak i na zewnątrz GW DOMAR, zaś zwieńczeniem tego niezwykłego wieczoru był koncert charyzmatycznej wrocławskiej wokalistki Adrianny Styrcz, która razem ze swoim zespołem zagrała dla uczestników NzD swoje najnowsze utwory. W czasie tegorocznej edycji po raz pierwszy odbył się także konkurs „Gwiazda Nocy z Designem”, w którym o zwycięstwie decydują głosy uczestników. Udział w nim wzięły największe uczelnie artystyczne z Polski, a jego wyniki poznamy już 25 czerwca.

 


- Tym, co cieszy nas szczególnie, jest fakt, że zainteresowanie Nocą z Design_em z roku na rok jest coraz większe – jednogłośnie podkreślają Sylwia Gulewicz - Wysocka oraz Aldona Mioduszewska. – Dzięki temu wiemy, że systematycznie przybywa miłośników dobrego designu i cały czas jest wśród nich niezaspokojona potrzeba obcowania z pięknymi, funkcjonalnymi przedmiotami – zaznacza Mioduszewska. W praktyce oznacza to tylko jedno. Na kolejnej edycji Nocy z Design_em zobaczymy się już za rok i z pewnością nie zabraknie tematów, o których warto opowiedzieć z pomocą zachwycającego wzornictwa.