Design

Dekoracje

Dobrze zaprojektowane przedmioty

Tekst Tomasz Fiedor • Zdjęcia MENU, Rosendahl, Holmegaard

2012-08-28
Dobrze zaprojektowane przedmioty

Szkło od wieków, oprócz swoich właściwości użytkowych, pozwala tworzyć nie tylko piękne, ale często zapierające dech w piersiach formy W dzisiejszych czasach, dobrze zaprojektowane przedmioty,  odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Są one wyrazem osobowości właściciela, pięknym dodatkiem i źródłem wielu fascynujących inspiracji. Szkło od wieków, oprócz swoich właściwości użytkowych, pozwala tworzyć nie tylko piękne, ale często zapierające dech w piersiach formy. 

Wazony od zawsze stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji wnętrz. W pracach wielu projektantów można dostrzec różnorakie kształty, od prostych i klasycznych, po nowoczesne połączenia szkła z innymi materiałami. Nowoczesne szklane projekty o wysokiej jakości są jednym z ważnych elementów pracy duńskiej marki Holmegaard.
Tworzone są przede wszystkim po to, aby można je wykorzystywać w życiu codziennym, gdzie otaczanie się pięknymi projektami często wnosi radość i sprawia, że każdy dzień staje się wyjątkowy. Holmegaard współpracuje z najlepszymi duńskimi projektantami, którzy w specjalnych warsztatach twórczych eksperymentują z techniką wykorzystania szkła. W ich pracach doskonale widać umiejętność oraz swobodę w poruszaniu się pomiędzy stylem klasycznym a nowoczesnym minimalizmem. Na uwagę z pewnością zasługuje kolekcja Cocoon, którą zaprojektował Peter Svarrer. Inspirowana naturą, urzeka delikatną i subtelną linią, co idealnie oddaje typowy dla skandynawskiego design minimalizm. W podobnym tonie utrzymane są projekty innych duńskich producentów. MENU z pomocą Henriett Melchiorsen przenosi nas w zupełnie inny wymiar elegancji ze swoimi gumowymi wazonami. Już sam fakt wykorzystania gumy do stworzenia wazonu jest z pewnością zabiegiem odważnym, żeby nie powiedzieć awangardowym. Ten oryginalny pomysł pozwoli w sposób niebanalny urozmaicić każde wnętrze. Pozostając w klimacie prostoty i minimalizmu MENU, warto odkryć wazony Ball. Pernille Vea zaprojektowała szklaną kulę, która na pozór nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym- pomimo tego, iż właśnie tutaj tkwi sekret jej piękna. Nieco bardziej stonowana jest inna duńska marka - Rosendahl Copenhagen, chociaż i tutaj napotkamy drobne wyjątki. Flagową serią są wazony Filigran, w których dominuje ascetyczna oraz prosta linia o dość uniwersalnym charakterze. Z drugiej strony Rosendahl zaskakuje przez kolorową kolekcję VIVA, gdzie ten spokojny i wyważony design został ubrany w soczyste oraz wesołe barwy. Elementem charakterystycznym są krawędzie górne, które zdobione są linią innego koloru, co doskonale kontrastuje z barwą dominującą. 
Miłośnicy nowoczesnego i bardziej surowego stylu na pewno docenią wazon Embrace duńskiej marki Stelton zaprojektowany przez Christina Halskov & Hanne Dalsgaard. Niezwykle eleganckie połączenie szkła z koszem wykonanym z matowej stali nierdzewnej będzie doskonałym sposobem na piękną ekspozycję świeżych kwiatów. Zatem bez względu na to w jakim stylu urządzone jest nasze wnętrze, dzięki mnogości form i barw, zawsze znajdziemy taki wazon, który doskonale wpisze się w charakter pomieszczenia oraz nas samych.