Design

Dekoracje

Dodatki w łazience

Tekst Karolina Miszczuk

2014-09-16
Dodatki w łazience

Łazienka jest miejscem relaksu i odprężenia. Stanowi enklawę spokoju i wyciszenia. Podobnie jak sypialnia, pozwala na wyciszenie się i ucieczkę od zgiełku codzienności.  O przedmiotach, które umilają czas w łazience i nadają jej estetycznej funkcjonalności funkcjonalności przeczytamy w poniższym artykule.

 

 

Ściany

Oprócz płytek we wzory czy zastosowania kilku kolorów ceramiki na ściany, możemy pójść w stronę salonowych ozdob. Plakaty, grafiki, fotografie czy dzieła sztuki to coraz częściej stosowane elementy wystroju łazienki. Niekonwencjonalne wykorzystanie sztuki w łazience może wydawać się dziwne, lecz zastosowanie takiego rozwiązania wzbogaca wnętrze i pozwala na relaks w zachwycie nad dziełem sztuki.

 

Sufit

Możliwości doboru idealnie pasującego odcienia farby na sufit i odpowiednie dobranie płytek to tylko dwa spośród wielu standardowych rozwiązań. Zastosowane podwieszanego sufitu zmienia wygląd łazienki, pozwala na urozmaicenie wnętrza i nietypowy montaż oświetlenia. Światełka halogenowe, łańcuchy LED przy podwieszanym suficie lub ogromne lampy sufitowe powinny dawać przyjemne, relaksujące światło. Ciepłe, świecące na żółto żarówki będą milsze dla oka niż ich zimne, białe przemysłowe odpowiedniki. Dopasowanie kształtu lampy to maty na podłodze całkowicie zintegruje pomieszczenie i uzupełni przestrzeń.

 

 

Podłoga

Podświetlenie na granicy podłogi i ściany nie jest dziś czymś egzotycznym. Podobnie jak nietypowe maty i dywany do łazienki poprawiające wygodę i komfort. Ozdobne płytki kontrastujące ze ścianami i będące odbiciem sufitu idealnie wpasowują się w nowoczesną stylistykę wnętrz. Faktura płytek i ich nietypowy wzór mogą uświetnić wygląd łazienki i wprowadzić nas w odprężający nastrój. Zastosowanie kolorowej fugi, odbiegającej kolorem od płytek, nawiązującej do koloru dodatków stanowi swoistą klamrę stylistyczną.

 

Umywalka

Umywalka łazienkowa coraz częściej przybiera nietypowe formy. Są to szklane talerze, drewniane misy i płaskie, ceramiczne blaty z designerskimi odpływami. Wokół tak niezwykłej przestrzeni należy umieścić wzbogacające dodatki. Niezwykłe chromowane dozowniki na mydło w płynie czy stojaki na srebrne akcesoria do golenia nadadzą szyku i elegancji, a bateria w podobnej stylistyce uzupełni całość. Lustro nad umywalką, odpowiednio oświetlone, będzie kolejną niezwykłą ozdobą wnętrza, a powieszone obok ręczniki na designerskich wieszakach sprawią, że funkcjonalność nabierze niecodziennego przyjemnego dla oka wyglądu.

 

Wanna a prysznic

Okolice wanny mogą wyglądać niezwykle nawet niewielkim nakładem pracy. Sama wanna może nadawać styl łazience. Odpowiednio wyprofilowane brzegi wanny i jej nóżki stanowią często niezwykły widok. Gąbki, szampony, płyny do kąpieli i mydła w ciekawych opakowaniach stanowią nietypową oprawę wanny, a zastosowanie do nich odpowiednich pojemników, dozowników czy półek całkiem zmieni wygląd okolicy wanny. Podobnie jest z prysznicem. Designerska kabina może stać się centralnym punktem łazienki. Z kolei całkowicie zamaskowany brodzik z przezroczystym przeszkleniem wywoła wrażenie, że w łazience mamy więcej miejsca.

 

 

Miska ustępowa

Dostępność kolorów i kształtów misek ustępowych może przyprawić o zawrót głowy. Miskę należy dobrać do stylu łazienki. Łączy ona w sobie funkcjonalność, wygodę i design. Nowoczesne miski najlepiej wyglądają ze spłuczką montowaną w ścianie. Zapewnia to dodatkową przestrzeń i estetycznie prezentuje ścianę z przyciskiem do wody. Akcesoria do czyszczenia miski powinny znaleźć się stosunkowo blisko niej. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie blisko szafki z niezbędnymi przedmiotami lub powieszenie jej nad miską.

 

Części chromowane

Niezależnie od tego, jaką miskę ustępową zastosujemy, przycisk spłukiwania musi pasować do reszty urządzeń wodnych. Chromowana bateria umywalki powinna pasować do deszczownicy, prysznica czy zamontowanej głowicy kaskadowej. Wszelkie wykończenia metalem powinny pasować do siebie nawzajem i być wykonane w podobnym stylu.

 

Dodatki materiałowe

Oprócz mat i dywaników warto zwrócić uwagę na ręczniki do rąk i ręczniki kąpielowe. Jeszcze do niedawna połączenie kolorów ręczników z dywanikami, a nawet z kolorem papieru toaletowego, wydawało się śmieszne. Dziś design narzuca pewne schematy, zawierając w sobie informację o połączeniach kolorystycznych. Uzupełniając łazienkę o kolor, możemy łatwo zmienić jej charakter i wygląd. Estetyka i harmonia wygrywa tutaj z chaosem i nieładem. Dodatkami współgrającymi z ręcznikami i dywanikami mogą być pokrowce na koszyki na półkach czy do kosza na bieliznę. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również kapcie łazienkowe w zbliżonym kolorze.

 

 

Dodatkowe akcesoria

Kiedyś świece były na porządku dziennym. Po wynalezieniu żarówki i elektryczności świece odeszły do lamusa. Obecnie coraz częściej stosujemy je w łazienkach dla relaksu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów świec: kolory, kształty i zapachy dobieramy wedle własnych potrzeb. Odpowiednio dobrane świece nadadzą niepowtarzalnego uroku i wprowadzą w romantyczny nastrój. Kwiaty są kolejnym niezwykłym elementem do łazienki. Zieleń może znakomicie przełamać sterylność białych szafek czy ocieplić wygląd kafelków. Donice i osłonki mogą nawiązywać do zastosowanej chromowanej stali lub do wyglądu umywalki i wanny.

 

Przyciąganie wzroku

Klasyczne elementy łazienki nie powinny ostentacyjnie wysuwać się na pierwszy plan. Przyciągnięcie wzroku dodatkami umili nam pobyt w łazience i pozwoli na zrelaksowanie się. Skupienie uwagi na designie dodatków pozwoli na osiągnięcie niepowtarzalnego efektu, a ich zmiana umożliwi całkowitą odmianę charakteru łazienki. Kilka dodatkowych świec czy zielone ręczniki sprawią, że łazienka zmieni się nie do poznania, a my będziemy mogli cieszyć się nią wciąż na nowo.