Design

Wydarzenia

Forum Designu zaprasza do wyjątkowego projektu

Tekst * • Zdjęcia Forum Designu

2018-10-30
Forum Designu zaprasza do wyjątkowego projektu

Forum Designu to nowatorska propozycja dla niezależnych Twórców i Designerów, którzy chcą sprzedawać i promować swoje produkty na żywo – bez prowizji sklepu, w najmodniejszym miejscu na mapie Krakowa! Forum Designu to największy showroom w Polsce - ponad 750 m2.

 

Forum Designu to pierwsze zrealizowane w Polsce przedsięwzięcie łączące w sobie trzy podstawowe zadania: promocję projektantów, stałą ekspozycję [showroom], sprzedaż. To nie tylko zwykły salon wystawienniczy, ale także wydarzenia promujące polski design. Miejsce kreatywne, w którym ciągle coś się dzieje. Zależy nam na promocji polskich twórców. Gromadząc wielu projektantów w jednym miejscu zyskujemy wiele grup klientów. Zdaliśmy sobie sprawę, że był potrzebny salon, gdzie projektanci mogą zaprezentować swoje projekty, a klienci ,,dotknąć” rzeczy, które widzieli np. w Internecie. Nie każdy może pozwolić sobie na własną galerię, a u nas projektanci traktują tą przestrzeń jako swój własny salon pokazowy/showroom. Do współpracy zapraszamy tylko starannie wyselekcjonowane marki - stworzyliśmy miejsce wyjątkowe, gdzie można znaleźć nowe formy mebli, unikatowe dodatki do wnętrz, eko design, szereg inspiracji i strefę architekta. Nasz pomysł jest projektem non profit. Wszystkie koszty związane z czynszem, pracownikami oraz utrzymaniem showroomu pokrywane są wspólnie. Zależy nam na promocji innowacyjnego Designu w Polsce, ponieważ wierzymy, że warto inwestować w polski kapitał oraz potencjał sklepów, w zastępstwie znaków towarowych i masowych marek. Razem tworzymy ,,miasto w mieście" kreatywne miejsce dla ludzi z pasją i centrum eventowe. Nasz główny cel to wykorzystanie potencjału miejsca i promocja Designu w Krakowie, który tego potrzebował.

 

 

Forum Designu to projekt który konsoliduje różne podmioty związane z designem. Na podstawie świetnie działającej platformy Forum Mody stworzyliśmy podobne miejsce ze sztuką użytkową. Zapraszamy na facebooka, stronę i sklep internetowy Forum Designu – www.forumdesignu.com, by się zapoznać z miejscem i naszymi ostatnimi akcjami (np. bardzo udane urodziny, comiesięczne wernisaże i spotkania architektów - ostatnie z Tomaszem Rygalikiem, targi designu, warsztaty i konferencje, pokazy mody oraz inne eventy).

 

Od 01.11.17 dzięki Muzeum Narodowemu, siedzibą Forum Designu stał się budynek dawnego hotelu Cracovia. Ponieważ w tym miejscu powstaje Muzeum Designu i Architektury – nie wyobrażaliśmy sobie lepszej lokalizacji dla showroomu z designem! Zwłaszcza pod patronatem Muzeum Narodowego i Miasta Kraków. Inspirujące i pełne oddechu miejsce do wszelkich prac twórczych, przestrzeń przyjazną dla artystów oraz pasjonatów zainteresowanych kulturą, designem i architekturą. Tu twórczość spotyka się z biznesem i nauką.

 

Chcemy, aby to miejsce wyznaczało nowe kierunki w kulturze, designie i rozrywce, już stało się swoistą wizytówką kulturalnego Krakowa. Inicjatywa powołania do życia Hotelu Cracovia przez Muzeum Narodowe i stworzenia Muzeum Designu i Architektury, w której uczestniczy Forum Designu, stała się otwartą areną działań społecznych i artystycznych, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą realizować ciekawe i twórcze projekty i rozwijać swoją działalność. Zarówno ciekawych twórców, ludzi wolnych zwodów jaki i osoby, które szukają nowych doświadczeń artystycznych i zawodowych, które docenią twórczy tygiel, w którym łączą się rozwiązania biznesowe z twórczością. Uwalniając miejską strefę zbiorowej kreatywności, zwiększamy radość z działania i wspólnego efektywnego funkcjonowania małych jednostek z dużymi podmiotami.

 

Miejsce jest pomostem łączącym tradycyjny showroom z koncepcją bezpośredniego obcowania z twórcą oraz ideą Designu. Aktualne Marki i podmioty biorące już udział w projekcie mogą Państwo znaleźć na naszym funpagu - https://www.facebook.com/forumdesignu lub sklepie - www.forumdesignu.pl.

 

 

 

S T R E F A  D E B I U T Ó W

Strefa Debiutów to nowatorska propozycja skierowana do niezależnych Twórców chcących sprzedawać i promować swoje produkty. To również inicjatywa dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą jak wdrożyć swoje dzieło do produkcji, czy wprowadzić je do szerszej sprzedaży.

 

Strefa Debiutów to projekt konsolidujący różne podmioty związane z designem, w otoczeniu twórczości, biznesu oraz nauki. Jako przedsięwzięcie skierowane do twórców, Strefa jest pierwszym realizowanym w Polsce projektem łączącym w sobie trzy podstawowe zadania: promocję projektantów, stałą ekspozycję, oraz sprzedaż.

 

Od zawsze zależało nam na promocji polskich twórców. Wiara w innowacyjny design, funkcjonujący poza znakami towarowymi i otoczeniem masowych marek towarzyszy nam od początku istnienia Forum Designu. Jakiś czas temu zdaliśmy sobie sprawę z potrzeby stworzenia salonu, gdzie projektanci mogą prezentować swoje projekty. Forum Designu to nowa krakowska platforma integrująca projektantów. Pod tą nazwą kryje się miejsce - i zarazem komplet możliwości - dla wszystkich twórców pragnących zaistnieć w świecie designu. Teraz postanowiliśmy pójść o krok dalej i wesprzeć studentów i początkujących designerów.

Tak zrodziła się idea Strefy Debiutów – miejsca łączącego kreatywność, naukę i biznes, zestawiającego początkujących twórców oraz znane marki. Miejsca, w którym projekty zostaną zaprezentowane dużym markom, które będą mogły z pośród nich wybrać te, które zostaną wdrożone do produkcji. Nie każdy twórca może pozwolić sobie na własną ekspozycję. W tym miejscu pojawiamy się my oraz Strefa Debiutów. Otwieramy możliwości i udostępniamy przestrzeń – nie tylko promocyjną i marketingową, również wystawową. Projektanci będą mogli zaprezentować swoje projekty szerszemu gronu odbiorców. Nasz pomysł jest projektem non profit. Wszystkie koszty związane z promocją, pracownikami oraz utrzymaniem showroomu pokrywane będą przez Forum Designu, partnerów oraz sponsora.

 

Kolejnym celem jest stworzenie ciekawej wystawy dla odwiedzających, mającej na celu zaprezentowanie nowych trendów w projektowaniu i pomysłów młodego pokolenia designerów. Strefa debiutów ma stać się artystycznym tyglem, gdzie odwiedzających czekać będą atrakcje w postaci cyklicznych pokazów, wystaw, warsztatów!

 

Ostatnim celem jest stworzenie miejsca na kształt ,,Galerii Bezdomnej” której założenia załączam do wniosku.

Rezultatem stworzenia Strefy Debiutów będzie realna pomoc początkującym designerom, ożywienie relacji twórca – produkcja, danie możliwości mieszkańcom Krakowa i turystom poznania realiów pracy twórczej początkujących designerów, stworzenie ciekawej wystawy na mapie kulturalnego Krakowa, pobudzenie do działania i wymiany informacji w środowisku designerów oraz promocja designu w Krakowie.


Do współpracy zapraszamy uczelnie, interesujących twórców i osoby, które szukają nowych doświadczeń artystycznych i zawodowych, doceniające innowacyjny tygiel, w którym łączą się rozwiązania biznesowe oraz twórcze. Uwalniając miejską strefę zbiorowej kreatywności, chcemy zwiększyć radość z działania i wspólnego, efektywnego funkcjonowania małych jednostek z dużymi podmiotami.

 

Strefa Debiutów rozpoczyna funkcjonowanie od 29.11.2018 r. i będzie miała swoją siedzibę w dawnym budynku hotelu Cracovii.

 

 

NÓWKA SZTUKA

Targi młodych artystów i designerów w Krakowie + Otwarcie Strefy debiutów Forum Designu.

 

29.11.2018 - Otwarcie wystawy Strefy Debiutów/ Forum Designu dawny Hotel Cracovia

1.12 - 2.12.2018 - Targi plakatu, grafiki, fotografii, rzeźby, malarstwa i sztuki użytkowej / Forum Designu dawny Hotel Cracovia / Bunkier Sztuki

 

Targi twórczości młodych artystów i designerów to pomysł, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania pracami i talentem młodych twórców szeroko pojętej sztuki wizualnej. Jest to wydarzenie dla profesjonalistów, kolekcjonerów i przedstawicieli galerii poszukujących nowych talentów, jak i ogólnodostępnym wydarzeniem skierowanym do mieszkańców miasta. Bezpośredni kontakt z twórcą ma na celu zmniejszyć dystans z odbiorcą, stworzyć możliwość przyjrzenia się i zrozumienia nowych trendów oraz w konsekwencji - przekonać się dlaczego warto zainwestować w sztukę.

 

Dodatkowo 29 listopada 2018 Forum Designu w dawnym Hotelu Cracovia otworzy wystawę Strefy Debiutów nowatorską propozycję skierowaną do młodych Twórców chcących promować swoje projekty i nawiązać stałą współpracę z polskimi producentami. Strefa Debiutów połączy w sobie trzy podstawowe zadania: promocję projektantów – stałą ekspozycję - sprzedaż projektów.

 

 

DLA KOGO I DLACZEGO?

Co roku w Krakowie pojawia się rzesza absolwentów uczelni artystycznych i projektowych. Ich działalność oraz dokonania modyfikują i rozbudowują kulturalną mapę Krakowa, a My pragniemy nanieść na niej nowe punkty. Świat sztuki i biznesu potrzebuje młodych talentów. Chcemy żyć pięknie na co dzień, potrzebujemy więc miejsc gdzie zarówno możemy poznać i zrozumieć nowe trendy w sztuce jak i kupić prace bezpośrednio od twórców.

Z jednej strony chcemy stworzyć początkującym artystom możliwość debiutu i skonfrontowania swojego dorobku z odbiorcami spoza ich własnego środowiska, szkoły, galerii i branżowych mediów społecznościowych. Z drugiej, Nówka Sztuka to okazja aby zakupić prace wprost od twórców, bez pośredników.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką i designem oraz tych, którzy chcieliby nawiązać współpracę z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu, oraz branż kreatywnych.

 

KIEDY?

Targi odbędą się od 1 do 2 grudnia 2018 w godzinach od 11.00 do 19.00.

Otwarcie i wernisaż Strefy Debiutów - 29.11.2018 godzina 18.00.

 

GDZIE?

Główna część dwudniowych targów oraz otwarcie Strefy Debiutów odbędzie się w byłym hotelu Cracovia. Jest to ikona krakowskiego modernizmu, przyszłe Muzeum Designu i Architektury, a obecnie miejsce Forum Designu. Dodatkowo zapraszamy w tym samym terminie do dolnej sali wystawowej Bunkra Sztuki.

 

W trakcie trwania Targów Organizatorzy przyjrzą się twórczości zakwalifikowanych uczestników i wyłonią wśród nich najciekawszą postać. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 000 zł.

 

Uprawianie sztuki to powołanie.

Chcemy, by stało się również w pełni satysfakcjonującym zawodem.

 

Dla uczestników/wystawców targów:

Termin zgłaszania propozycji do 15.11.2018

Czas trwania wydarzenia: 1-2.12.2018, godz. 11.00 – 19.00

Miejsce: Dawny hotel CRACOVIA, Bunkier Sztuki

www.nowkasztuka.com

Regulamin wydarzenia: https://www.nowkasztuka.com/wp-content/uploads/2018/10/NOWKA-SZTUKA_REGULAMIN-WYSTAWCY.pdf

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBj-Sz289T579sEAY2VuuQnzY1vOxBnaMgOif4VoR_OVDPfw/viewform?c=0&w=1Kontakt: [email protected]

Organizator: FORUM DESIGNU I FUNDACJA WYDZIAŁU SZTUKI