Design

Nowoczesne rozwiązania

Gorący temperament. Grzejniki dekoracyjne na miarę wnętrza

Tekst MAGDA PAWLUK-JAROSZEWICZ • Zdjęcia ZEHNDER

2019-05-20
Gorący temperament. Grzejniki dekoracyjne na miarę wnętrza

Gwarancja komfortu termicznego to najważniejsze zadanie, jakie ma do spełnienia grzejnik. Na tym jednak nie kończy się jego rola. Obecnie poza możliwościami cieplnymi, liczą się także design, praktyczność, komfort i energooszczędność. Nowoczesne rozwiązania potrafią z powodzeniem realizować wszystkie te funkcje jednocześnie, stając się nie tylko nieodzownym elementem instalacji, ale również ozdobą idealnie skomponowaną z wystrojem.

 

Wybór grzejnika to istotny etap w procesie urządzania wnętrz. Od naszej decyzji zależy przecież to, czy możliwym będzie wykreowanie optymalnego klimatu w mieszkaniu czy domu, jak i kwestia estetyki adaptowanej przestrzeni. Obok parametrów technicznych, należy mieć zatem na względzie również aspekt wzornictwa. Dzięki temu bez trudu dopasujemy odpowiedni model do potrzeb danego pomieszczenia, tym bardziej że producenci dbają o różnorodność asortymentu, oferując szeroką gamę wersji dekoracyjnych. Co sprawdzi się w reprezentacyjnym salonie? Jakie warianty staną się najlepszą opcją do łazienki? Które propozycje wziąć pod uwagę w przypadku projektów o niestandardowych wymaganiach?

 

FOTO: Grzejnik Zehnder RODA COMPACT

 

POCZUĆ CIEPŁO, ZOBACZYĆ PIĘKNO

Z punktu widzenia pragmatyka, priorytetem jest obecnie zdolność przystosowania grzejnika do nowoczesnych systemów niskotemperaturowych, a także kompatybilność z pompą ciepła. Na szczęście najlepsze marki dostarczają szeregu tego rodzaju modeli, które mogą być także użytkowane wspomagająco przy ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowo wpisują się w obecne trendy i preferencje wnętrzarskie. Przykładem są egzemplarze rurowe, o klasycznym, ponadczasowym wzornictwie oraz modułowej konstrukcji złożonej z tzw. żeberek, pozwalającej nie tylko zadbać o optymalne parametry, ale również nadać kształt łuku lub kąta prostego, gdy przyjdzie nam montować sprzęt na półokrągłej ścianie lub w narożniku. Choć bliżej mu wyglądem do estetyki retro, wydajność i potencjał plasują go w gamie rozwiązań na miarę XXI wieku, doskonałych do pomieszczeń o reprezentacyjnym charakterze. Ze względu na sposób emitowania ciepła – przez łagodne promieniowanie – ogrzewa wnętrze równomiernie, a przy tym jest przyjazny alergikom. Jeszcze więcej aranżacyjnej swobody i miejsca dla indywidualnych konceptów daje grzejnik zbudowany z wąskich, długich profili, który można mocować tradycyjnie na ścianie lub w roli ścianki działowej. Z takim subtelnym, ażurowym parawanem, w naszym salonie szybko zagoszczą nowoczesny design oraz przyjemne ciepło. Do umieszczenia pod oknami lub we wnękach idealnie nadają się natomiast produkty w postaci minimalistycznych korpusów – montowanych poziomo gładkich tafli o dużej mocy grzewczej albo modeli skonstruowanych z charakterystycznych dwuwarstwowych profili płaskich. Dostępność w wielu rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych pozwala wytypować optymalne rozwiązanie do potrzeb danego wnętrza. Równie ważny pozostaje fakt, iż mimo kompaktowych gabarytów, tego typu modele mogą swobodnie dogrzać nawet bardzo przestronne wnętrza, takie jak modne obecnie otwarte strefy dzienne.

 

FOTO: Grzejnik Zehnder KLEO

 

FOTO: Grzejnik Zehnder CHARLESTON

 

DEKOR DBAJĄCY O KOMFORT

Łazienka to pomieszczenie na szczególnych prawach. Poza dbałością o higienę ciała, ma służyć także relaksowi prowadzącemu do osiągnięcia wewnętrznej harmonii. Dobrze dobrany grzejnik będzie sprzyjał realizacji tych założeń. Warto zwrócić więc uwagę na modele wyróżniające się krótkim czasem reakcji, dzięki którym w pomieszczeniu bardzo szybko zrobi się na tyle ciepło, by użytkownik mógł bez przeszkód zażyć kąpieli. Za sprawą osiągniętego w ten sposób komfortu termicznego, możemy zapomnieć o przejmującym chłodzie, jaki zapewne nie raz odczuwaliśmy, wychodząc z wanny czy kabiny prysznicowej, gdy wnętrze było niedogrzane. Pozytywnie na samopoczucie zadziała nie tylko łagodnie promieniujące ciepło, lecz także jego wygląd, znakomicie prezentujący się na tle aranżacji. Szczególnie polecane do łazienki są wersje o nowoczesnym designie, w postaci cienkich, gładkich paneli w standardowej prostokątnej odsłonie, jak i opcji o zaokrąglonym korpusie – bardzo łatwych w czyszczeniu. Minimalistyczna, a jednocześnie wyrazista konstrukcja z powodzeniem zastąpi niejedną ścienną ozdobę. Ze względu na swoją niewielką wagę, nie sprawi też problemów podczas montażu. Aranżacji nie zakłóci przy tym widok przyłączy, jakie pozostają ukryte, podobnie jak grzałka w przypadku wersji z zasilaniem 100% elektrycznym.

 

FOTO: Grzejnik Zehnder FORMA ASYM

 

UNIWERSALNE DWA W JEDNYM

Jeśli chodzi o łazienkę, istotna pozostaje ponadto uniwersalność grzejnika. Pożądane są zwłaszcza modele łączące kilka funkcji – im więcej, tym praktyczniej. I tak, producenci oferują np. wersje drabinkowe w efektownym wydaniu, na jakich wysuszymy mokre ręczniki. Wiele z nich prezentuje się bardzo nowocześnie, daleko odbiegając od wyglądu tradycyjnych szczebelkowych rozwiązań. Ubrane w odważne kolory, geometryczne kształty i nowe materiały, urzekają dekoracyjnym wyrazem oraz wydajnością. Niezastąpione w strefie dbania o ciało są też egzemplarze zintegrowane z lustrem, idealne nie tylko podczas wykonywania makijażu. To jeszcze nie koniec możliwości. Ostatnio na rynku pojawiła się nowość. To grzejnik na podczerwień, termowentylator, podgrzewacz i suszarka w jednym. A wszystko w kompaktowej, minimalistycznej formie, znakomicie wpisującej się w architekturę współczesnej łazienki. Dysponując takim wyposażeniem, w zaledwie parę minut podniesiemy temperaturę aż o kilka stopni. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą panelu dotykowego, znajdującego się na jego froncie, albo zdalnie – dzięki aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

 

FOTO: Grzejnik Zehnder ZENIA

 

DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Standardowa oferta już dawno przestała wystarczać miłośnikom indywidualnego podejścia do kwestii aranżacji wnętrz. W związku z tym potrzebą stało się także ułatwienie konsumentom dostępu do spersonalizowanych rozwiązań z branży grzewczej. Teraz, dzięki profesjonalnemu podejściu producentów, inwestorzy czy architekci mogą zlecić firmie wykonanie modelu „na wymiar” lub według kreatywnego zamysłu. W tej kwestii już coraz rzadziej doświadczamy jakichkolwiek ograniczeń, a efektem współpracy staje się oryginalny element wystroju o nieprzeciętnej mocy kreowania optymalnego komfortu cieplnego na co dzień.

 

FOTO: Grzejnik Zehnder STANA