Design

Dekoracje

Klimatyczne dekoracje handmade

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia www.klimatycznadecor.pl

2018-05-17
Klimatyczne dekoracje handmade

Coraz częściej w poszukiwaniu wyjątkowych, niepowtarzalnych przedmiotów sięgamy po wytwory wykonane metodami rękodzielniczymi. Stanowią one nie tylko wartościowe wyposażenie naszych domów i mieszkań, ale też ciekawy pomysł na niebanalny prezent dla bliskich. Jedną z prężnie rozwijających się polskich firm działających na tym polu jest Klimatyczna Meble Decor, którą założyła artystka-pasjonat Ewa Grot.

 

Fundamentem niezwykłej popularności handmade jest przede wszystkim bazowanie na naturalnych surowcach, wykorzystywanie tradycyjnych technik i tworzenie za ich pomocą oryginalnych produktów, zupełnie różnych od niemal jednakowych towarów na sklepowych półkach. Te pochodzące z rąk utalentowanych rzemieślników cechują się intrygującym designem, trwałością, a także unikalnością, której próżno szukać w masowej przemysłowej produkcji. Czym wyróżniają się dekoracje tworzone przez Klimatyczna Meble Decor?

 

klimatyczna decor dekoracje

 

Na co dzień i od święta

W ofercie firmy znaleźć można przede wszystkim przedmioty dekoracyjne do domu. Uwagę zwracają ręcznie wykonane kompozycje na stoły, przybierające rozmaite formy: od misternie ułożonych kwiatów i traw wewnątrz drewnianych, malowanych skrzynek, wzbogaconych o kolorowe świece, rzeźbione w najbardziej fantazyjne kształty, przez schowane pod szklanymi kloszami figurki faunistyczne otoczone roślinnością, mocowane na drewnianych podstawach, aż po minimalistyczne wianki, wzbogacone przełamującymi horyzontalną kompozycję wertykalnymi elementami.

 

Wśród dekoracji stołów czy kredensów warto zwrócić uwagę na ręcznie malowaną polską porcelanę. Na bajecznie kolorowych kubkach, filiżankach, talerzach, talerzykach, półmiskach czy dzbankach goszczą rozkwiecone łąki i pejzaże, odznaczające się dbałością o najmniejszy detal, a także starannością wykonania. Na tym polu właścicielka współpracuje z zaprzyjaźnioną artystką  różna wrażliwość artystyczna, zastosowanie odmiennych technik, a także indywidualizm twórczy obu kobiet uwidacznia się w każdym wymalowanym detalu, dzięki czemu przygotowana zastawa cechuje się różnorodnością i prezentuje się oryginalnie.

 

ceramika ewa grot

 

Dużą grupę dekoracji do domu tworzą oryginalne wianki. Wykonywane w różnych wielkościach, kolorach czy technikach, mogą stanowić oryginalną ozdobę drzwi domów, blatów stołów, a zawieszone na tasiemkach posłużą za stylowe urozmaicenie wewnątrz czy w ogrodzie. Mogą być traktowane jako uniwersalny ornament, doskonale wyglądający w codziennych stylizacjach, ale też jako element dekoracyjny, podkreślający uroczysty charakter dnia odświętnego.

 

Wianki czy stroiki znakomicie sprawdzą się także jako stylowa dekoracja świątecznych stołów, zarówno w trakcie biesiadowania podczas Bożego Narodzenia, jak i wiosennych, wielkanocnych spotkań rodzinnych. To również atrakcyjna, całoroczna ozdoba, świetnie wpisująca się w romantyczne, eteryczne stylizacje. Stanowią wartościową alternatywę dla obrazów, w niebanalny sposób ożywiając pionowe płaszczyzny w domu. Warto znaleźć dla nich miejsce również przy kominkach, kreując magiczny klimat i atmosferę bliskości.

 

bukiety okolicznościowe ewa grot

 

Rękodzielnicze przedmioty to niebanalny pomysł na podarek z okazji przeprowadzki do nowego lokum. Ręcznie malowana porcelanowa zastawa stołowa stanowi też oryginalny prezent dla nowożeńców – możliwość spersonalizowania wzoru, a także wykonania na jej powierzchni dedykacji od obdarowującego to niezwykła pamiątka na lata, która pięknie zaprezentuje się w salonie, oczarowując feerią barw i przywołując miłe wspomnienia związane z zaślubinami.

 

Warto zwrócić także uwagę na szeroki wybór ręcznie malowanych obrazów, przedstawiających przyrodnicze pejzaże. Utrzymane w ciepłych, pastelowych barwach malowidła mogą stanowić ozdobę niejednego przytulnego salonu, rozweselając jego wystrój.

 

obrazy do domu klimatyczna dekor

 

Drugie życie historycznych mebli

Gros działalności firmy Klimatyczna Meble Decor skupia się na renowacji mebli, w większości starannie wyselekcjonowanych XIX-to i XX-wiecznych drewnianych sprzętów pochodzących od sprawdzonych dostawców, które właścicielka restauruje, nadając im wygląd umeblowania charakterystycznego dla nurtu ludwikowskiego. Wśród nich znaleźć można powracające do łask kredensy i witryny, a także funkcjonalne szafy, komody, stoły, stoliki, konsole, biurka, sofy, łóżka, krzesła, fotele oraz tapicerowane meble wypoczynkowe. Wśród odnawianych przedmiotów znaleźć można też wiekowe żyrandole i lustra, które stanowią wartościowe uzupełnienie przestrzeni urządzonych w modnym stylu Hampton.

 

wianki klimatyczna decor

 

Chcąc zostać posiadaczem niebanalnego mebla, klient nie musi posiadać swojego wiekowego egzemplarza  można wybrać jeden z pokaźnego zbioru właścicielki i przerobić go zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Ponadto na miejscu, w pracowni, znaleźć można już odnowione egzemplarze gotowe do sprzedaży, które można nabyć od ręki, odmieniając domowe wnętrze bez kilkutygodniowego oczekiwania na niepowtarzalny sprzęt.

 

meble ludwikowskie ewa grot

 

Prace renowacyjne polegają na oczyszczeniu, naprawie, wzmocnieniu, a także uzupełnieniu brakujących elementów, co pozwala przywrócić sprzętom dawną świetność. Drewno mebli po wyczyszczeniu malowane jest wybranym kolorem  i patynowane lub tylko woskowane w tym drugim przypadku widać naturalny rysunek drewna. Meble trafiając pod skrzydła Ewy Grot zapewne mają już niejedną duszę, ale w jej rękach dostają nowe życie.

 

odnawianie mebli ewa grot

 

Odrestaurowane w ten sposób sprzęty stanowią doskonałe tło dla rękodzielniczych dekoracji artystki. Zwłaszcza, że jej działalność obejmuje też aranżację okien, tarasów i werand, a więc miejsc, gdzie zwykliśmy spędzać najwięcej czasu na relaksie. Wypoczynek w atrakcyjnym, estetycznym otoczeniu będzie cieszył podwójnie: zarówno oczy, jak i duszę.

 

meble klimatyczna decor

 

Z pasją!

Ewa Grot wykonuje ozdoby w większości z naturalnych surowców: drewna, szkła, metalu, ceramiki, zasuszonej roślinności (również egzotycznej), tekstyliów. Niejednokrotnie łączy je  z dobrej jakości kwiatami sztucznymi, które dodają uroku i elegancji pracom,kompozycjom, dekoracjom.

 

wianki ewa grot

 

Dzięki temu, że właścicielka jest samoukiem z ogromnym talentem, wykorzystuje pełne spektrum materiałów i technik zdobniczych do tworzenia jedynych w swoim rodzaju dekoracji, nie ograniczając się do pojedynczych metod. Pomaga jej grono przyjaciół: malarzy, stolarzy, krawcowych, służących fachową radą i pomocą przy wykonywaniu np. brakujących elementów mebli.

 

Wykonywane prace są chwalone przez klientów, a ich zadowolenie – jak twierdzi sama właścicielka – jest dla niej największa nagrodą. Stworzone przez nią przedmioty można kupić za pośrednictwem strony internetowej albo osobiście w pracowni artystki po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (nr tel.: 506 955 562). Istnieje również możliwość wypożyczenia okolicznościowych dekoracji czy odnowionych mebli, które mogą uświetnić rozmaite uroczystości: wesela, bale czy wystawne przyjęcia.