Design

Trendy

Maserati Quattroporte

Tekst Wiesław Litewski • Zdjęcia materiały prasowe Maserati

2014-06-03
Maserati Quattroporte

Najsłynniejszy, najbardziej reprezentacyjny model Maserati i kultowy samochód w swojej klasie. Quattroporte przez pół wieku produkcji jest wierne idei – luksus, elegancja, dynamizm i ponadprzeciętne osiągi. Najnowsze wcielenie jest jeszcze bardziej doskonałe.

 

Maserati to marka ze stuletnią tradycją i duma włoskiej motoryzacji, w przeszłości obecna w wyścigach Formuły 1. Obecnie jej flagowy model to Quattroporte. Nazwa pojazdu oznacza po prostu czterodrzwiowy, który ma być synonimem luksusowej i przestrzennej limuzyny. Po raz pierwszy możliwość połączenia koncepcji komfortowej, biznesowej limuzyny ze sportowym charakterem samochodu zaprezentowanow 1963 r. na Motor Show w Turynie. Najnowsze, szóstewcielenie Quattroporte jest większe, lżejsze, a przy tym zaskakującopraktyczne i nieprzyzwoicie szybkie – z prędkością maksymalnąwynoszącą 307 km/h gwarantuje przeżycia zarezerwowane raczej dladwumiejscowych samochodów sportowych.

 

 

Cecha charakterystyczna: Szykowny włoski design

 

Dzięki połączeniu dynamizmu i luksusu, Maserati Quattroporte od momentu zaprezentowania pierwszej wersji auta jest uznawane za wzór sportowej limuzyny. Pierwsze, co zwraca uwagę prócz licznych detali, to wielkość auta o długości 5,26 m z długim i lekko zwisającym nosem. Wnętrze Quattroporte jest uosobieniem włoskiego wzornictwa, wykończone drewnem i ręcznie szytą skórą Poltrona Frau. Wygląd eleganckiego sedana wzmacniają trzy wąskie okna z bezramowymi drzwiami.

Design Quattroporte inspirowany jest charakterystycznymi cechami marki takimi jak harmonijna proporcja, dynamiczne linie i włoska elegancja – wyjaśnia Marco Tencone, szef zespołu projektantów pojazdu. – Wzdłuż karoserii utrzymana została prosta i smukła sylwetka, rozszerzająca się przy tylnym błotniku, tworząc nieco bardziej muskularny wygląd. Każdy nowy model samochodu jest krokiem naprzód, ale dla Maserati posiadającej bogate dziedzictwo motoryzacyjne ogromne znaczenie ma pokreślenie jej najbardziej wyrazistych atrybutów: konturu wlotu powietrza na grillu, trzech małych otworów wydechu na przednich skrzydłach oraz logo w kształcie trójzęba. – dodaje Tencone.

 

Silniki od Ferrari

 

Mocny silnik i przestronne wnętrze to dwa podstawowe założenia przy projektowaniu Quattroporte. Pod maską pracuje silnik V8 o pojemności 3,8 litra i mocy 530 KM, albo należąca do tej samej rodziny trzylitrowa jednostka V6 o mocy 410 KM. Wszystkie silniki zostały zaprojektowane przez Maserati Powertrain i są konstruowane w fabryce Ferrari w Maranello. Silnik V8 w połączeniu z ośmiobiegową, automatyczną przekładnią na tylną oś pozwala Quattroporte na osiągnięcie prędkości 100 km/h w zaledwie 4,7 sekundy i rozpędza się do 307 km/h. Drugi model benzynowy, 3,0 l z jednostką V6 osiąga prędkość 285 km/h i jest dostępny z napędem na tylną oś oraz z napędem na cztery koła. Po raz pierwszy w historii Maserati, Quattroporte wyposażone zostało również w silnik wysokoprężny – V6 3,0 turbo Diesel o mocy 275 KM, który przyspiesza od 0do 100 km/h w zaledwie 6,4 sek. i jego średnie zużycie paliwato tylko 6,2 na 100 km.

 

 

Oszałamiający dźwięk silnika

 

Maserati słynie z głębokiego dźwięku swoich silników. Firma Hiscox ubezpieczająca samochody luksusowe postanowiła sprawdzić, na dźwięk silników jakiej marki samochodów najczęściej reagują kobiety. W badaniu uczestniczyły pojazdy Maserati, Lamborghini i Ferrari. Okazało się, że zdecydowanie największy wzrost wydzielania testosteronu wśród pań wywołuje dźwięk silników Maserati. Naturalnie, Quattroporte będące flagowym modelem Maserati należy do aut, których niepowtarzalne brzmienie zwraca uwagę na drodze nie tylko kobiet. Brzmienie silnika można jeszcze bardziej wzmocnić poprzez włączenie trybu Sport.

 

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

 

Połączenie możliwości ludzkich i technologicznych pozwoliło osiągnąć najwyższy poziom bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacji zderzenia, bez wpływu na wagę i zużycie paliwa pojazdu. Te sprzeczne wymagania wyważono,wzmacniając najbardziej krytyczne części kabiny elementamistalowymi. Z drugiej strony, pozostałe części kabiny wykonanoz lekkiego aluminium, aby obniżyć ciężar auta. Przykładowo,słupki zderzeniowe z przodu i tyłu samochodu zostały wykonanez tłoczonego aluminium.

 

 

Stability Program Maserati (MSP) to zaawansowany systemsterowania elektronicznego, który w momencie poślizguw przeciągu kilku milisekund redukuje moment obrotowyi aktywuje hamulce w celu ustabilizowania pojazdu. MSP składasię z licznych urządzeń. Przykładowo, Brake Apply Sensor (BAS)w przypadku nagłego hamowania zwiększa ciśnienie w obwodziehydraulicznym w celu zwiększenia siły nacisku na hamulce.EBD blokuje zatrzymywanie kół i dystrybuuje siłę hamowaniana oś przednią i tylną. ASR poprawia kontrolę trakcji.

Budując pierwsze Quattroporte w 1963 roku, Maseratistworzyło luksusowego, sportowego sedana, który stał się wzorem jakości wykonania, osiągów i niezwykłego komfortu.Zaprezentowana pół wieku później szósta generacja modelupodąża dokładnie tym samym śladem.