Design

Dekoracje

Motyw mapy. Kartograficzne dodatki

Tekst PAULINA MAJEWSKA • Zdjęcia WWW.DREWNIANEMAPY.PL

2019-08-29
Motyw mapy. Kartograficzne dodatki

Pamiątki z podróży to dodatki chętnie eksponowane we wnętrzach. Podobną rolę mogą pełnić nawiązujące do turystycznych upodobań domowników mapy. Udekorowanie nimi ściany to atrakcyjna alternatywa dla standardowych tapet czy obrazów. Poza tym, takie motywy są dziś w modzie, o czym doskonale wiedzą nie tylko miłośnicy wzorniczych trendów.

 

Tematyka kartograficzna wcale nie musi kojarzyć się z lekcją geografii czy pozostawiającym wiele do życzenia wystrojem dedykowanej temu przedmiotowi szkolnej klasy. Pięknie opracowana i estetycznie oprawiona mapa vintage jest też przecież domeną niejednego męskiego gabinetu w klasycznym stylu. Dziś graficzny obraz Ziemi lub jej wycinka przedstawiony w określonej skali zdobi także inne przestrzenie, próbując swoich sił jako element nowoczesnej aranżacji. Wciela się przy tym w różne role, raz zajmując całą ścianę, a innym razem jedynie jej maleńki skrawek. W jakich odsłonach spotykamy ten oryginalny ornament w topowych stylizacjach?

 

 

W ROZMIARZE XL

Pusta ściana salonu czy sypialni może być doskonałą bazą dla mapy w naprawdę dużym rozmiarze – nawet takim, który w całości będzie pokrywał się z wymiarami przegrody. W tej funkcji doskonale spisuje się fototapeta z naniesionym metodą cyfrową trwałym nadrukiem. Wykonana z odpornego tworzywa (np. lakierowanego) jest łatwa w utrzymaniu w czystości i niewrażliwa na zabrudzenia. Jej domenę stanowi jednak przede wszystkim znakomita prezencja. To praktyczny sposób na błyskawiczną metamorfozę pomieszczenia. Wystarczy tylko wybrać interesujący nas wzór. Do dyspozycji mamy szereg wariantów, na czele z kartograficznymi przedstawieniami całego globu – dokładnymi jak z atlasu lub uproszczonymi – z zarysowanymi konturami kontynentów. Dość pomysłową opcją są okładziny, które informują o lokalizacji danego państwa nie tylko przez wyznaczenie jego granic, ale wypełnienie ich w całości napisem będącym jednocześnie nazwą tego kraju. Rzadko decydujemy się na egzemplarze w tęczowych barwach. Pierwszeństwo dajemy raczej tym w monochromatycznym wydaniu, które łatwiej wkomponować w wystrój. Wyglądają też bardziej elegancko i nowocześnie.

 

 

DREWNIANA RÓŻNORODNOŚĆ

Niezwykle efektowną propozycją upiększenia ściany motywem mapy jest montaż zjawiskowo prezentującego się, a jednocześnie bardzo eleganckiego wariantu wykonanego z drewna. Precyzyjnie wycięte kształty kontynentów, krajów oraz wygrawerowane napisy, oznaczenia i symbole to ich największe atuty, przekładające się na piękny wygląd. Duży w tym udział ciepłej barwy drewna, które poddane olejowaniu zyskuje głęboki kolor. Warto go dopasować do innych elementów wyposażenia – stolarki czy umeblowania. Kompozycję można dodatkowo podkreślić podświetleniem LED, poprowadzonym za pomocą taśm. Wśród propozycji znajdziemy nie tylko aktualne plany świata, lecz także ujęcia historyczne lub edukacyjne. Wszystkie łączy jedno – niepowtarzalna faktura drewna, wprowadzająca do wnętrza przytulną, kojącą aurę, tym razem w niecodziennym podróżniczym wydaniu.

 

 

COŚ DLA NAJMŁODSZYCH

W ofertach producentów fototapet nie brakuje kartograficznych propozycji przeznaczonych do dekoracji pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Wówczas niosą one za sobą nie tylko walor wizualny, lecz także edukacyjny. Popularne są zwłaszcza te, które w przyjazny najmłodszym sposób obrazują miejsca występowania określonych gatunków roślin czy zwierząt. Nastolatkom z kolei spodobają się wersje w stylu graffiti czy black-white. Większość modeli jest również dostępna w postaci łatwych w aplikacji samoprzylepnych naklejek ściennych. Taki dekor znakomicie sprawdzi się ulokowany tuż nad biurkiem czy łóżkiem.

drewnianemapy.pl