Design

Trendy

Motyw ombre

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-27
Motyw ombre

Kolory są głównym komponentem każdej stylizacji. Umiejętnie zestawione barwy cieszą oko i wpływają na to, jak postrzegamy daną aranżację. Łączenie odcieni, zabawa kolorem oraz operowanie kontrastem to podstawowe zabiegi podejmowane w celu ożywienia wnętrza. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Przyjemny w odbiorze, harmonijny efekt zapewnia cieniowanie. Płynne przejścia jednej barwy w drugą stanowią subtelny motyw dekoracyjny, gwarantujący atrakcyjny, oryginalny wystrój.

 

Początkowo motyw ombre funkcjonował jako popularna tendencja we fryzjerstwie, następnie stał się inspiracją dla trendseterów z branży odzieżowej. Moda na gradient nie ominęła również wnętrzarstwa. Ostatnio ten charakterystyczny sposób cieniowania został zaadaptowany także przez architektów wnętrz oraz osoby aranżujące swoje mieszkania, co więcej, zyskał obecnie rangę jednego z najbardziej pożądanych trendów wzorniczych.

 

ombre we wnętrzach

 

Termin ombre oznacza przechodzenie barw od jaśniejszych do coraz ciemniejszych tonów lub odwrotnie. To niezwykle efektowny sposób dekorowania zarówno drobnych dodatków, mebli czy akcesoriów, jak i większych płaszczyzn. Ogromną zaletą zastosowania gradientu we wnętrzu jest możliwość uzyskania za jego sprawą, w zależności od potrzeb, rezultatu ożywienia stylizacji lub efektu uspokojenia. Wszystko zależy od kompozycji barw i odcieni. Najpopularniejszą wersją motywu ombre jest delikatne cieniowanie polegające na stopniowym, łagodnym przenikaniu się poszczególnych tonów (od najciemniejszego odcienia, przez jaśniejsze, aż do bieli). Inny rodzaj gradientu to połączenie żywych barw (czasem kontrastujących ze sobą), na przykład niebieskiego z brązem lub żółci z czerwienią. Niebanalnie prezentuje się także tęczowe ombre, powstałe w wyniku zestawienia kilku kolorów.

 

ombre design

 

Gradientowe wykończenia doskonale sprawdzają się w monochromatycznych wnętrzach, wykreowanych przy pomocy palety odcieni jednej barwy. Motyw ombre pojawiający się jako dekor na dodatkach czy też ścianach wpływa na zwiększenie wrażenia dynamiki, a przy tym nadaje lekkość jednokolorowej przestrzeni. To również doskonały sposób na urozmaicenie monotonnej kolorystyki danego pomieszczenia.

 

Motyw ombre pojawia się przede wszystkim na rozmaitych dodatkach, na przykład na szkle. Cieniowanie barw wazonów czy mis o dużych gabarytach pozwala nadać im wrażenie subtelności oraz optycznie wysmuklić ich formę. Gradientowe desenie upodobali sobie szczególnie projektanci i producenci tekstyliów. Zasłony, narzuty, poduszki, pościel, obrusy, dywany, a nawet tapicerka mebli wypoczynkowych to elementy najczęściej zdobione motywem ombre. Wielu zwolenników zyskują obecnie także meble utrzymane w takiej stylistyce. Wśród tego typu sprzętów prym wiodą komody i biurka, których szuflady zdobią różne odcienie farby bądź lakieru.

 

ombre interior design

 

Oprócz zastosowania typowych dekoracji czy elementów wykończenia, efekt cieniowania możemy uzyskać dzięki przemyślanej kompilacji poszczególnych dodatków. Bardzo częstym zabiegiem jest połączenie poduszek w zbliżonych tonach jednej barwy w taki sposób, aby w rezultacie powstała kompozycja przenikających się odcieni.

 

Efekt cieniowania równie często pojawia się na ścianach. Zastosowanie techniki gradientu jest szczególnie pomocne w przypadku ciemnych barw. Rozjaśnienie intensywnego koloru pozwala optycznie rozweselić i powiększyć wnętrze. Ombre może także pojawić się w postaci kilku paneli ściennych o zbliżonych kolorach umieszczonych na przykład za wezgłowiem łóżka.

 

ombre wnętrza

 

Motyw cieniowania na dobre zadomowił się w nowoczesnym wzornictwie. Designerzy i projektanci cenią ten dekoracyjny deseń głównie za to, że pozwala on nadać monotonnemu wnętrzu niebanalny, intrygujący charakter. Również użytkownicy gustują w cieniowanych akcentach ze względu na przyjemny efekt wizualny, jaki można dzięki nim osiągnąć.