Design

Dekoracje

Odkryj magię lustra

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-07-01
Odkryj magię lustra

Choć w większości przypadków lustro umieszczane jest we wnętrzach po to, by pełniło swoją podstawową rolę, coraz częściej dostrzegamy, iż przedmiot ten, oprócz funkcji czysto użytkowej, z powodzeniem może stać się elementem dekoracyjnym. Umieszczone w odpowiednim miejscu, może stać się w naszym domu „gwoździem programu” i kluczem do uzyskania ciekawych efektów wizualnych.

 

Zazwyczaj lustra umieszczane są w łazienkach, toaletkach, przedpokojach czy garderobach, gdzie ich podstawową rolą jest umożliwienie nam kontrolowania naszego wyglądu. Dlaczego jednak jego rola miałaby się na tym kończyć, skoro jest przedmiotem o tak charakterystycznych właściwościach, które mogłyby okazać się przydatne w aranżacji wnętrz?

Przy odpowiednim wykorzystaniu cech lustra możemy użyć go jako narzędzia do modelowania przestrzeni i za jego pomocą korzystnie wpłynąć na wygląd naszych wnętrz. Odbity w tafli lustra wizerunek wnętrza, w którym się znajduje, doda mu głębi i optycznie powiększy. Wybierając lustro o poziomym lub pionowym układzie, możemy za jego pomocą uczynić pomieszczenie optycznie wyższym lub szerszym.

 

 

Bardzo popularnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem jest montowanie luster na całej powierzchni drzwi szaf. Lustro takie, oprócz tego, że dzięki możliwości objęcia całej sylwetki doskonale sprawdzi się w swojej praktycznej roli, to również skutecznie powiększy niewielkie pomieszczenie.

Zalety lustra możemy z powodzeniem wykorzystać na przykład jeżeli posiadamy w salonie jakiś element, który szczególnie chcielibyśmy wyeksponować. Ustawiając lustro w odpowiedni sposób, sprawimy, że odbicie owego elementu rzuci się w oczy jako pierwsze osobie wchodzącej do salonu.

Za pomocą lustra możemy zwielokrotnić bądź uwydatnić nie tylko poszczególne elementy wyposażenia czy całą przestrzeń, ale również spotęgować efekt dekoracyjny różnego rodzaju ozdób. Na przykład stawiając przed lustrem wazon z ulubionymi kwiatami, dzięki odbiciu bukiet wyda się bardziej rozłożysty.

Eksperymentując z możliwościami, jakie daje nam lustro, pamiętajmy, że odbity obraz nie jest wybiórczy. W lustrze zobaczymy odbicie wszystkiego, co znajduje się we wnętrzu – nieporządek i szpecące pomieszczenie elementy także. Dlatego lokalizacja lustra powinna być dokładnie przemyślana.

 

 

Szukając odpowiedniego miejsca dla lustra, od razu wykluczmy ścianę, na której znajduje się telewizor oraz okolice pozostające w zasięgu naszego wzroku, kiedy siedzimy na kanapie i oglądamy telewizję. Bardzo prawdopodobne, że nasze własne odbicie będzie nas irytować i odwracać uwagę. Analogiczną zasadą powinniśmy się kierować względem ścian, które znajdą się w zasięgu naszego wzroku, gdy czytamy książkę itd.

Negatywny wpływ na nasze samopoczucie będzie miało również lustro ulokowane w sypialni w taki sposób, że leżąc na łóżku będziemy widzieć swoje odbicie. Może się okazać, iż ten dyskomfort utrudni nam zasypianie.

Gdzie więc powiesić lustro, aby wykrzesać z niego jak najwięcej korzyści, a zarazem uniknąć wymienionych wyżej niedogodności? Najkorzystniejszym miejscem będzie ściana naprzeciwko okna. Tak zlokalizowane lustro nie tylko nie powinno negatywnie oddziaływać na nasz nastój i komfort, ale również odbije padające zza okna światło słoneczne, dzięki czemu dodatkowo rozświetli pomieszczenie. Umiejętnie operując lustrem, możemy również ustawić je w taki sposób, by odbite od tafli refleksy świetlne w oryginalny sposób udekorowały nasz dom.

 

Skoro nasze lustro ma pełnić rolę dekoracyjną, to niezwykle istotną kwestią jest dobór jego kształtu oraz okalającej je ramy. Analizując oferty producentów, napotkamy niemal nieskończoną ilość kształtów, fasonów i stylów. Możemy zdecydować się na lustro o tradycyjnym kształcie oraz oszczędnej, dyskretnej ramie, lub wręcz przeciwnie – nietypowe, o ramie obszernej, bogato zdobionej. Dobrze prezentują się też zestawy kilku małych luster umieszczonych na ścianie obok siebie, tworząc interesujący układ. Możliwości mamy naprawdę szerokie, wystarczy dobrać model najbardziej odpowiedni do aranżacji naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak, by unikać luster przesadnie zdobionych, zbyt nachalnie przykuwających uwagę. Zadbajmy o to, by wybrany model nie dominował nad wystrojem wnętrza i nie stanowił zbyt dużego kontrastu dla otoczenia.