Design

Nowoczesne rozwiązania

Design oświetlenia tarasowego

Tekst SOLAR Lighting • Zdjęcia SOLAR Lighting

2017-05-04
Design oświetlenia tarasowego

Któż z nas nie lubi spędzać wieczorów na tarasie – strefie relaksu, łączącej dom z otaczającym go ogrodem. Jednak o ile letnie miesiące, kiedy do późnych godzin popołudniowych możemy cieszyć się słońcem, sprzyjają przebywaniu na powietrzu, o tyle jesienią wolimy przenieść aneks wypoczynkowy do wnętrza budynku. Tymczasem jeżeli marzy nam się całoroczne przesiadywanie przed domostwem na wzór hołdujących naturze Skandynawów, którzy bez względu na aurę biesiadują i odpoczywają na zewnątrz, niezbędne okazuje się odpowiednie oświetlenie tarasu, jakie można wykreować między innymi dzięki nowoczesnym lampom solarnym.

Taras coraz częściej postrzegany jest w kategorii dodatkowego, otwartego pomieszczenia, dlatego dotyczą go te same zasady, które rządzą stylizacją domowych salonów i jadalni. Jego aranżacja musi więc być nie tylko funkcjonalna, ale i efektowna, składająca się ze spójnych elementów, wpływających na odczuwany przez użytkowników komfort. Założeniom tym podlega także oświetlenie przydomowej strefy, jakie – zgodnie ze współczesnymi trendami – powinno charakteryzować się innowacyjnością oraz niebanalnym designem.

 

oświetlenie tarasu

ESTETYKA W PARZE Z FUNKCJONALNOŚCIĄ
Do niedawna wśród metod na oświetlenie tarasu dominowały źródła światła zasilane prądem elektrycznym lub pospolite lampki solarne o nieskomplikowanej formie i niezadowalającej jakości. Obecnie obserwuje się zwrot od tradycyjnych koncepcji ku modelom o efektownym wzornictwie, mogącym pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. W klimat nowoczesnych przestrzeni ulokowanych na pograniczu domu i ogrodu znakomicie wpisują się innowacyjne lampy solarne wyposażone w indywidualny system zarządzania energią EMU (Energy Management Unit), nawiązujące swoim wyglądem do modeli pojawiających się we wnętrzach. Nie są one już tylko drobnym akcentem, ale pełnoprawnym, aczkolwiek subtelnym akcesorium. Rolę stylowej ozdoby łączą z odpornością na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu nadają się do całorocznego użytkowania na zewnątrz, bez konieczności zabierania ich do środka w przypadku niekorzystnej aury. Ponadto zaletą współczesnych lamp solarnych jest ich mobilność – ze względu na to, że nie wymagają dostępu do instalacji elektrycznej, można je swobodnie przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu. Bezprzewodowe oprawy zewnętrzne zasilane energią słoneczną, a nawet światła dziennego, nie generują kosztów związanych ze zużyciem prądu, a dodatkowo dzięki inteligentnym bateriom są bardzo wydajne – minimalny czas ich działania to około osiem godzin świecenia, co w zupełności wystarczy do tego, by cieszyć się nastrojową iluminacją przez cały wieczór. Po wyczerpaniu się baterii zostanie ona na nowo uzupełniona energią słoneczną lub światła dziennego, ewentualnie, jeśli to nie wystarczy, doładowana przy pomocy specjalnego adaptera.

W MORZU WZORNICZYCH WARIANTÓW
Szerokie spektrum możliwości zastosowania lamp solarnych to ich ogromny atut, wynikający z różnorodności dostępnych modeli. Producenci współpracujący z najlepszymi designerami dbają, by ich wzornictwo wyróżniało się na tle standardowych wariantów. Stosownie do potrzeb, nowoczesne lampy solarne przybierają postać opraw wiszących, stojących, kinkietów, a nawet wersji pływających!

 

lampa solarna na taras

Jako efektowny sposób na oświetlenie tarasu postrzegane są modele nawiązujące formą do tradycyjnych żyrandoli i lamp instalowanych we wnętrzach mieszkalnych, pełniących funkcję oświetlenia górnego. Do dyspozycji użytkowników są więc solarne modele wiszące z efektownym kloszem, jakie dzięki zwieńczeniu dekoracyjnym łańcuchem ze stali nierdzewnej można z łatwością zamocować nad stołem czy kompletem mebli wypoczynkowych. W roli górnego oświetlenia tarasu doskonale sprawdzają się także bezprzewodowe panele z diodami, przystosowane do umieszczania pod czaszą parasola lub zaciemnieniem przeciwsłonecznym. Opracowane głównie z myślą o sezonowych restauracyjnych ogródkach, z powodzeniem zostały zaadaptowane na potrzeby prywatnych przydomowych stref relaksu. Zupełną nowością na rynku są pływające lampy solarne, wykorzystywane do dekoracji wszelkich powierzchni wodnych.

DETALE WYRÓŻNIONE ŚWIATŁEM
Chociaż oświetlenie strefowe kojarzy nam się głównie z wnętrzami, designerzy opracowują projekty tego typu opraw dedykowane przestrzeniom zlokalizowanym na zewnątrz budynku. Przykładem są kinkiety przeznaczone do mocowania na ścianach budynku, otaczających taras pergolach czy ogrodzeniu. Emitując światło o ciepłej barwie, tworzącej przyjazny klimat, akcentują wybrane przez nas strefy. Można wybierać pomiędzy klasycznymi wariantami z kloszem bądź zdać się na ascetyczną formę modeli w wersji modern, wykonanych ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Warte uwagi są również lampy przeznaczone do oświetlenia alejek, rabat czy ścieżek ogrodowych, a także podjazdu do domu. Mają one zazwyczaj postać ozdobnego palika osadzonego w podłożu za pomocą długich kotew, gwarantujących stabilność opraw. Tego typu lampy z powodzeniem można zastosować w roli iluminacji otaczającej ogrodowe oczka wodne czy stawy. Część modeli wspaniale sprawdzi się jako oświetlenie linii brzegowej, niektóre efektownie doświetlą drogę doprowadzającą do zbiornika, np. pomost.

 

lampa solarna stojącaNowością w dziedzinie aranżowania zorganizowanych przed domem aneksów wypoczynkowych są solarne lampy stojące, nieodmiennie przywodzące na myśl kunsztowne salonowe oprawy. Jako oświetlenie tarasyu prezentują się one jednak nieco inaczej – masywna podstawa nie tylko efektownie wygląda, ale także zapobiega przewróceniu się lampy wystawionej na działanie silnego wiatru. Klosz wyposażony w inteligentną, zamocowaną od góry baterię i diody typu LED od spodu, daje ciepłe światło, wprowadzając niesamowity nastrój podczas wieczornego relaksu na powietrzu. Producenci oferują tego typu modele także w wersji mini w postaci lamp stołowych, z jakich można korzystać podczas lektury, pracy czy spotkań towarzyskich.

Odkąd otoczenie domu stało się równie istotne jak wygląd budynku i jego wnętrza, dokładamy wszelkich starań, by design wprowadzanych do niego elementów sprostał wymaganiom przestrzeni postrzeganej jako reprezentacyjny punkt nieruchomości. W tę tendencję wpisuje się także oświetlenie tarasowe, wyróżniające się nie tylko efektownym wzornictwem, innowacyjnością, ale także zdalną obsługą za pomocą pilota bądź automatycznym załączaniem się lamp za pomocą czujnika zmierzchu lub ruchu. Takie udogodnienia zwiększają komfort korzystania z tego typu akcesoriów, tworząc ciepłą atmosferę danego miejsca i tym samym dostarczając niezapomnianych wrażeń użytkownikom. Czego chcieć więcej?