Design

Trendy

Para dobrze dobrana. Stylowe duety umywalek i baterii łazienkowych

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia ASORIS WWW.ASORIS.EU

2020-08-25
Para dobrze dobrana. Stylowe duety umywalek i baterii łazienkowych

Niektóre elementy wyposażenia wnętrz zawsze występują w parach. Przykładem są umywalki i niezmiennie towarzyszące im baterie. Skomponowanie idealnego łazienkowego duetu nie jest jednak sprawą prostą. Pod uwagę należy wziąć szereg aspektów, od kolorystyki, przez formę i wymiary, po styl produktów. Perfekcyjnie dobrany zestaw ma jednak potężne znaczenie dla wystroju strefy higieny. Może okazać się prawdziwą gwiazdą aranżacji.

 

Urządzając łazienkę, mamy do dyspozycji bogatą paletę rozmaitych rozwiązań sanitarnych. Wśród nich nie brakuje propozycji umywalek oraz baterii reprezentujących wszelkie możliwe style i powstających z różnych surowców. Możemy więc poprzestać na standardowej ofercie sklepowej albo zdać się na oryginalne, nieoczywiste modele, które nadają wnętrzu unikalny wygląd, a jego użytkownikom zapewnią wymarzony komfort. Taki charakter mają designerskie, ręcznie wykonane umywalki nablatowe, które zestawione w parę z równie efektowną baterią łazienkową tworzą zgrabną, choć nieoczywistą całość, porównywalną do dzieła sztuki.

 

 

PRAKTYCZNIE RZECZ BIORĄC

Zanim zajmiemy się kwestią stylistycznego dopasowania umywalki i baterii, warto przyjrzeć się wymogom praktycznym, jakie muszą spełniać elementy udanej kompozycji. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę sposób montażu danego modelu i skonfrontować to z możliwościami instalacji, jakie daje umywalka. Do wyboru mamy baterie mocowane bezpośrednio do misy (jeśli jest wyposażona w stosowny otwór) albo blatu, a także podtynkowe, przeznaczone do montażu w ścianie. Kolejna istotna kwestia to rozmiary produktów. Warianty stojące muszą mieć wystarczająco długą i odpowiednio ukształtowaną wylewkę. Pamiętać trzeba, że pomiędzy krawędzią wylewki a dnem umywalki należy zachować odstęp pozwalający wygodnie obmywać dłonie (minimum 20 cm). Poza tym misy i baterie muszą pasować do siebie wizualnie.

 

 

NATURALNE PIĘKNO

Spektakularny efekt, mile widziany w niejednej łazience, daje wprowadzenie do niej umywalki z naturalnego kamienia o nieregularnej powierzchni w postaci ręcznie ociosanego bloku skalnego. Znakomicie pasuje do niej bateria z kamiennym body w kolorystyce korespondującej z wybarwieniem misy. Do umywalki z onyksu o żółto- -pomarańczowej tonacji warto dobrać kran z elementami w kolorze szlachetnego złota lub miedzi. Doskonale w takim towarzystwie prezentują się niewielkich rozmiarów baterie, z niską wylewką, aby możliwym był montaż bezpośrednio na krawędzi misy, a także aby nie przytłaczały aranżacji, pozwalając kamiennej strukturze grać pierwsze skrzypce. Doskonałą parą dla umywalki kamiennej o naturalnym wyglądzie jest bateria kaskadowa. Wypływająca z niej woda daje efekt wodospadu, a wpadając do naczynia wyżłobionego w kamiennym bloku, kreuje przepiękny spektakl inspirowany pięknem natury i jej żywiołów.

 

 

PARA JAK MALOWANA

Nieoczywistą, ale bardzo urokliwą propozycją do łazienki w stylu cottage, prowansalskim, lecz także klasycznym, jest ceramiczna biała umywalka w kształcie okrągłej misy zdobiona motywami inspirowanymi sztuką ludową. Malowane na niej kwiaty, ptaki i motyle przynoszą skojarzenia ze stołową porcelaną. To bardzo efektowna propozycja, która wymaga równie pięknego dopełnienia. Może je zagwarantować np. bateria o prostej, nowoczesnej formie, ale w nietypowym, białym odcieniu. Tak subtelny zestaw będzie idealny nie tylko do łazienki romantyków. Miłośnikom wyrazistych deseni natomiast do gustu przypadną umywalki malowane w marokańskie wzory, które znakomicie komponują się z tradycyjnymi mosiężnymi bateriami.

 

 

ORIENTALNY LUKSUS

W gamie designerskich umywalek nie brakuje wyrobów nawiązujących do orientalnej estetyki. Wśród nich znajdziemy na przykład modele w przepięknych, intensywnych kolorach, takie jak misy w tonacji wód oceanu, wykończone dekoracyjną bordiurą w odcieniu złocistego piasku. Takie zestawienie barw natychmiast przenosi nas w klimat tropikalnych wakacji. Do pełnego sukcesu aranżacyjnego brakuje jeszcze tylko stylistycznie dopasowanej baterii. Jej rolę najlepiej spełni mosiężny model w stylu retro, nawiązujący do wyglądu dawnych pomp, albo nowoczesny wariant z kwadratową, czarną wylewką i złotym uchwytem regulującym przepływ wody ciepłej i zimnej. Bardzo atrakcyjną propozycją do łazienek w stylu orientalnego spa są umywalki ze szkła hartowanego w głęboko nasyconych odcieniach turkusu, złota, czerwieni, granatu czy zieleni, często upiększone złocistymi albo srebrzystymi refleksami, ciekawą fakturą, a także rozmaitymi efektami wykończenia.

 

 

 

EKSKLUZYWNA KLASYKA

Zwolennicy stylu klasycznego nie przejdą obojętnie wobec urody płytkich, prostokątnych umywalek wykonanych ze szlachetnych kamieni, przede wszystkim onyksu i marmuru. By podkreślić ich piękno, warto dobrać do nich równie ekskluzywną baterię. Dobrze sprawdzi się model w złotym wykończeniu, zarówno w stylu współczesnym, jaki i retro, np. z tradycyjnymi kurkami, ale także we wspomnianej już estetyce orientalnej, w której złoto jest bardzo popularne. W klasyczne kanony aranżowania łazienki wpisują się oczywiście nie tylko standardowe, jasne umywalki. Misy ze szkła, ceramiki lub kamienia w ciemnym wybarwieniu to obecnie silny trend. Z ich charakterem, idealnie współgrają baterie o czarnym, matowym wykończeniu albo w lśniącej chromowanej powłoce. Jak widać, pomysłów na stworzenie idealnie dobranego łazienkowego duetu nie brakuje. Co więcej, do takiego zestawu często możemy także dopasować armaturę prysznicową czy wannową z tej samej linii stylistycznej co bateria. W ten sposób opracowanie spójnej aranżacji będzie jeszcze łatwiejsze, a efekt harmonijny.