Design

Prestiż nowoczesnej formy. Designerskie projekty do jadalni

Tekst STUDIO ITALIA • Zdjęcia STUDIO ITALIA www.studioitalia.pl

2020-10-28
Prestiż nowoczesnej formy. Designerskie projekty do jadalni

Stół to mebel o dość prostej konstrukcji. Światowej sławy designerzy dowodzą jednak, że jego forma wcale nie musi być prozaiczna. Nieprzeciętne gabaryty, nietypowe kształty, finezyjne wygięcia, innowacyjne materiały, na jakie postawili współcześni projektanci, sprawiają, że ten najważniejszy domowy sprzęt zyskuje jeszcze większy prestiż.

 

Parafrazując słynne hasło z najstarszej polskiej encyklopedii, można by rzec: „stół jaki jest, każdy widzi”. Byłoby to jednak nadmierne uproszczenie, bo o wzornictwie mebla z blatem można opowiadać wiele i długo, zwłaszcza gdy mówimy o nowoczesnych propozycjach sygnowanych nazwiskami największych autorytetów w branży. Przyjrzyjmy się kilku modelom prezentującym różne estetyczne kierunki.

 

FOTO: STÓŁ C1558, ANNIBALE COLOMBO

 

MARMUROWE ARCYDZIEŁO

Już od kilku sezonów we wnętrzach króluje trend na łączenie stylistyki modern z tradycją. Efektem takiego zamysłu jest oryginalny projekt autorstwa mediolańskiej designerki, Giovanny Azzarello. To stół z owalnym blatem z drewnianą bordiurą, wypełniony szlachetnym i bardzo modnym obecnie marmurem, wsparty na toczonej asymetrycznej drewnianej bazie. Wyprofilowana podstawa, choć osadzona nietypowo, bez trudu dźwiga sporych rozmiarów pulpit, zapewniając stabilność konstrukcji. Jeszcze bardziej rozbudowaną opcją jest wariant na dwóch nogach, którego długość wynosi aż 350 cm. Forma stołu to arcydzieło sztuki, które można podziwiać niczym eksponat w galerii, ale także swobodnie użytkować dzięki dbałości o jakość mebla. By zapewnić nabywcom możliwość idealnego wkomponowania modelu w charakter wystroju, opracowano kilka wariantów wykończenia. Stół występuje w kilkunastu wybarwieniach drewna dobranych do dziewięciu rodzajów marmuru. Uzupełnieniem jadalnianej lub salonowej stylizacji może być też utrzymana w podobnym duchu konsola albo stolik kawowy.

 

FOTO: STÓŁ BEND, ANNIBALE COLOMBO

 

SZYK DO POTĘGI

Niecodzienną wariację na temat klasycznego stołu znajdujemy w gamie włoskich mebli. To arcyciekawy pomysł czerpiący natchnienie z obfitującej w ornamenty sztuki rokoko. Stała się ona inspiracją dla projektu z intarsjowanym blatem o wygiętych brzegach i... tapicerowaną ramą. Niezwykła idea zastosowania pikowanego obicia pozwala skomponować bryłę z odpowiednimi krzesłami, z którymi sprzęt stanowi idealny zestaw. Bazę tworzą krzyżakowe nogi zakończone dekoracyjnymi ślimacznicami. Całość zdobią snycerskie rzeźbienia. Subtelniejszą odsłonę szykowności natchnionej tradycyjnym wzornictwem proponuje inny producent z Italii, który wpadł na pomysł zaoferowania stołu o smukłych, toczonych nogach i blacie otoczonym spiętrzoną ramą. Konstrukcja powstała ze szlachetnie prezentującego się drewna orzechowego oraz forniru. Pulpit, w zależności od preferencji, może być owalny lub prostokątny. Echa nurtu art déco odnajdujemy z kolei, przyglądając się kolejnemu projektowi o włoskim rodowodzie – modelowi na metalowych, lekko wygiętych nogach ciętych laserowo. W ich niezwykle gładkiej powierzchni światło odbija się jak w lustrze. Efekt ten zostaje spotęgowany w wariancie ze szklanym lakierowanym blatem. Z kolei wybierając ten drewniany, udaje się dopasować mebel do wyposażenia w klasycznym stylu.

 

FOTO: STÓŁ RAFAELLO, CANTORI

 

SZKLANA AWANGARDA

Spektakularny projekt stołu posiada w swoim, jakże bogatym, port - folio jedna z najsłynniejszych artystek młodego pokolenia – Patricia Urquiola. Jej dziełem jest eteryczny model ze szkła o opalizującym, wielokolorowym wykończeniu oraz zaokrąglonych krawędziach i zakrzywionych podstawach. Projekt powstał z laminowanego surowca, którego tafle są sklejone ze sobą w przecinających się płaszczyznach, co powoduje, że ich profile i kompozycje zmieniają się niemal diametralnie, gdy patrzymy na nie z innej perspektywy. Transparentne korpusy przechodzą wizualną metamorfozę także pod wpływem rożnych źródeł światła.

 

FOTO: STÓŁ SHIMMER, GLAS ITALIA

 

Z INSPIRACJI NATURĄ

Warty uwagi nowoczesny stół zaprojektowany został przez kolejnego uznanego designera – Stefano Bigi. Włoski projektant pracujący w Mediolanie, a urodzony we Francji, w swoich projektach nawiązuje do giętych linii występujących w naturze. To założenie widać też w zgrabnej sylwetce mebla, którego formę dominują drewniane toczone nogi ze szlachetnego orzecha. Dla zrównoważenia efektu autor zdecydował się na szklany blat, jaki ma nie zakrywać tego, co najciekawsze – oryginalnej podstawy. Stół to baza jadalnianych i salonowych aranżacji, ale także punkt rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz miejsce celebracji ważnych okoliczności. Z uwagi na swoją znaczącą funkcję, jego wzornictwo nie może być przypadkowe. Najoryginalniejszych wersji warto szukać w propozycjach współczesnych designerów.

 

FOTO: MOBIUS, PACINI&CAPPELLINI