Design

Dekoracje

Prestiżowa dekoracja. Ekskluzywne dywany

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Carpets & More, www.carpetsandmore.pl

2019-11-12
Prestiżowa dekoracja. Ekskluzywne dywany

Dywan to nie tylko praktyczny wnętrzarski dodatek. Jest także efektowną dekoracją, zwłaszcza gdy do swojego otoczenia zapraszamy ekskluzywny model, urzekający designem, precyzją wykonania oraz wyjątkową trwałością. Takie tekstylia bez trudu nadają wystrojowi wrażenie prestiżu, stając się głównymi bohaterami stylizacji.

 

Decydując się na upiększenie aranżacji oryginalnym kobiercem, coraz więcej uwagi przywiązujemy nie tylko do kwestii wyglądu czy walorów użytkowych danego egzemplarza, lecz także do jego jakości. Świadomie podchodzimy do wyboru optymalnego wariantu, poszukując propozycji, które będą tyle modne i piękne, co luksusowe. W związku z tym obecnie dużą popularność zyskują produkty premium wyróżniające się niepospolitymi cechami.

 

FOTO: DYWAN REZAS SEDUCTION

 

TKACKI KUNSZT

Licząca sobie tysiące lat tradycja ręcznego tkania dywanów nie ustąpiła maszynowej produkcji. Nawet najbardziej innowacyjne urządzenia nie będą przecież w stanie zastąpić pieczołowitości i kunsztu wprawionego rzemieślnika. Dokładność, talent oraz pasja sprawiają, że efektem manufakturalnej pracy są prawdziwe dzieła sztuki, jakich nie powstydziłyby się uznane galerie. By na rynek trafił najwyższej jakości ekskluzywny wyrób, twórcy stosują naprawdę czasochłonne metody. Wszystko po to, by zagwarantować kobiercom znakomite walory. I tak, uznaniem cieszą się egzemplarze powstałe techniką supełkowania, słynące ze swej sprężystości, miękkości, a także wytrzymałości. W ich przypadku na każdy metr kwadratowy przypada kilkaset tysięcy supełków. Szczególną grupą szlachetnych dywanów są modele perskie, bardzo gęsto tkane na płasko, dzięki czemu nie odkształcają się pod naciskiem mebli. Wśród ofert dystrybutorów znajdziemy znakomicie prezentujące się autentyczne perełki liczące sobie nawet po sto lat, co najlepiej świadczy o ich długowieczności. Nabywając je, mamy pewność, że do naszych rąk trafia unikat.

Dekoracyjne wykończenie powierzchni wyrobu również wymaga nie lada umiejętności. Wiele kolekcji może poszczycić się zjawiskowym wzorem 3D wycinanym techniką carvingu, co nadaje im nowoczesny wygląd. Z kolei, poddawanie produktów kontrolowanemu postarzaniu (przecieraniu) i ponownemu barwieniu naturalnymi barwnikami pozwala wykreować vintage'owy look. To propozycje idealnie wpisujące się w aktualne trendy.

 

FOTO: DYWAN LOUIS DE POORTERE KHAYMA

 

SZLACHETNE SUROWCE

Do wyrobu ekskluzywnych dywanów używa się wyselekcjonowanych surowców najwyższej jakości. Najszersze zastosowanie mają w tym segmencie naturalne włókna, które służą nie tylko wnętrzu, ale też naszemu zdrowiu. Powstają one przede wszystkim z przyjemnej w dotyku bawełny, a także jeszcze wyżej cenionej wełny. To materiał oddychający, wytrzymały i łatwy w czyszczeniu, który oddycha oraz poprawia mikroklimat pomieszczenia. Najszlachetniejsze są jednak produkty z jedwabiu – niezwykle delikatne, miękkie, gładkie. Kontakt z tego typu powierzchniami gwarantuje unikalne wrażenia sensualne. Stąpanie po kobiercach z gamy premium jest niezwykle przyjemne. Decydując się na któryś z wymienionych egzemplarzy, nabywamy asortyment o ekologicznym charakterze, co odpowiada współczesnej filozofii urządzania wnętrz, w której liczy się nie tylko estetyka, lecz także aspekt dbałości o środowisko.

 

FOTO: DYWAN MORRIS & CO PURE TRELLIS

 

STYLOWY LUKSUS

Na to, czy dany dywan uznamy za wystarczająco ekskluzywny, wpływ ma również jego wzornictwo. W bogatej gamie kolorów i faktur znajduje się długa lista wysoko cenionych deseni kojarzonych z eleganckimi wnętrzami. Do takich należą przede wszystkim tradycyjne warianty perskie o rozpoznawalnym układzie ornamentów – z centralnym dekorem oraz okalającą go ramą. Poza tym w palecie produktów premium znajdziemy też szereg propozycji zdobionych etnicznymi motywami, takimi jak modna koniczyna marokańska, klucz grecki, rozmaite arabeski czy struktury wycinane à la mozaika bądź patchworkowe układy z efektem intencjonalnego postarzenia. W nowoczesnych wnętrzach znakomicie sprawdzą się wersje z wyrazistym geometrycznym wzorem, jak również egzemplarze o nieoczywistym wyglądzie, jaki przywodzi na myśl abstrakcyjne dzieła malarskie. Malowniczo przeplatające się barwy prezentują się wyjątkowo, podobnie jak propozycje imitujące usianą żyłkowaniami powierzchnię marmuru – kolejny gorący trend sezonu.

 

FOTO: DYWAN REZAS VINTAGE ROYAL

 

Kwintesencja wyrafinowania to także majestatyczne motywy kwiatowe, mające szerokie zastosowanie we współczesnych aranżacjach. Miłośnicy bezpiecznych rozwiązań z kolei mogą zdecydować się na gładkie, jednobarwne egzemplarze, będące uniwersalnym dodatkiem do niejednej przestrzeni, szczególnie tej, która wymaga prestiżowego akcentu. Ekskluzywny dywan będzie w tej roli niezastąpiony.

 

www.carpetsandmore.pl