Design

Skrzydła drzwiowe nowej generacji

Tekst RUCK ZUCK • Zdjęcia RUCK ZUCK

2017-02-06
Skrzydła drzwiowe nowej generacji

Jakie walory posiadają drzwi wewnętrzne nowej generacji? Wraz z rozwojem technologii i możliwości produkcyjnych, a także rosnącym zapotrzebowaniem na rzeczy o niebanalnym designie, innowacyjne rozwiązania wkroczyły w obszar przedmiotów codziennego użytku. Coraz więcej osób poszukuje bowiem unikalnych produktów, często nawet spersonalizowanych, jakie będą towarzyszyły im każdego dnia, dostarczając komfort i wygodę. Ta nowa rzeczywistość wywołała zmiany, których owocem są m.in. interesujące projekty skrzydeł drzwiowych, wyróżniające się zarówno nieprzeciętną estetyką, jak i funkcjonalnością. Co czyni je wyjątkowymi?

 

Rola, jaką odgrywają drzwi wewnętrzne, nieustannie ewoluuje. Kiedyś stanowiły one przede wszystkim element pozwalający oddzielić poszczególne pomieszczenia, wyznaczyć granice pomiędzy strefami snu, pracy i relaksu. Od momentu, w którym coraz popularniejsze stało się otwieranie przestrzeni, np. poprzez łączenie salonu z aneksem kuchennym, jadalnią i nierzadko również z przedpokojem, większą uwagę koncentruje się na estetyce drzwi pokojowych. Zyskują one status swoistej ozdoby mieszkania i stanowić mogą jeden z kluczowych składników domowej aranżacji.

 

szklane drzwi wewnętrzne

 

WYGLĄD MA ZNACZENIE

Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne, białe drzwi wewnętrzne. Dzięki tej uniwersalnej, ponadczasowej barwie, sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach – od skandynawskiego, przez industrialny, aż po nowoczesny. Rozjaśniają pomieszczenia, a ponadto pozwalają podkreślić charakter domowej przestrzeni, wydobywając jej romantyczny klimat, dodając nuty ascetyzmu i surowości bądź eksponując szyk oraz elegancję. Ciekawym trendem we wzornictwie nowoczesnych drzwi wewnętrznych jest dążenie do zachowania prostoty, w tym także stosowanie minimalistycznych, graficznych zdobień, bądź pozostawianie powierzchni skrzydeł gładką i jednolitą. Równomierne tłoczenia oraz symetryczne płyciny stanowią subtelną dekorację, dobrze komponując się z innymi elementami wyposażenia. Na zachowanie pełnej harmonii aranżacyjnej pozwala zastosowanie modeli w wersji bezprzylgowej. W ich przypadku, po domknięciu skrzydła scala się ono ze ścianą, tworząc wraz z nią jedną linię. Daje to doskonały efekt estetyczny i sprawia, że drzwi pokojowe przykują wzrok każdego gościa.

 

białe drzwi wewnętrzne

 

DWA W JEDNYM

Wiele osób poszukuje nowoczesnych drzwi wewnętrznych, które będą nie tylko dobrze się prezentowały, ładnie wyglądały, ale także optycznie powiększały przestrzeń. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie projektanci proponują skrzydła drzwiowe z wydatnymi przeszkleniami. Mogą one pojawiać się na ich powierzchni w postaci równoległych prostokątnych szyb bądź stanowić jeden wiodący element, okolony wyłącznie drewnianą ramą. Interesujące rozwiązanie stanowią także modele, w których ze szkła stworzono całe skrzydło. Dodatkowym atutem tych wariantów drzwi wewnętrznych jest fakt, że umożliwiają one przenikanie większej ilości światła do wnętrza, czyniąc je jaśniejszym i bardziej przytulnym. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, przeszklenia mogą charakteryzować się różnym wykończeniem. Do najpopularniejszych należą szyby satynowe oraz mleczne. Drzwi ozdobione nimi dobrze sprawdzą się zarówno w sypialni, gabinecie, jak i łazience. W tym ostatnim przypadku, niski stopień przezroczystości szkła powoduje, że domownicy nie muszą się martwić o naruszenie swojej intymności.

 

SKRZYDŁA Z BONUSEM

Ciekawym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem, pojawiającym się w niektórych modelach skrzydeł drzwiowych, jest wyposażenie ich w wieszak. Ten pozornie prosty i niewyszukany element może stać się bardzo użytecznym dodatkiem. Ponadto, jeśli zaprojektowany został w przemyślany, a zarazem oryginalny sposób, zyskuje potencjał do stanowienia wyjątkowej ozdoby. Jego minimalistyczna forma nie zaburza estetyki samych drzwi, a wręcz nadaje im uroku i odgrywa rolę subtelnego akcentu, który dopełnia całą kompozycję. W niektórych nowoczesnych skrzydłach drzwiowych czterozębowy wieszak wykonany ze stali nierdzewnej posiada konstrukcję pozwalającą na jego rozłożenie lub ukrycie. Dzięki tej unikalnej cesze, element ten świetnie dostosowuje się do potrzeb użytkowników, którzy decydują sami, w jakiej postaci ma on pozostać na powierzchni skrzydła. Ponadto, prosta forma wieszaka nie sprawia żadnych trudności w jego czyszczeniu, zatem domownicy nie muszą się martwić o pojawienie się zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach. Bez problemu utrzymają w czystości każdy zakamarek, co z kolei zapewnia wygodę w perspektywie codziennego użytkowania.

 

drzwi drewniane wewnętrzne z szybą mleczną

 

ARANŻACYJNY PRAGMATYZM

Warto również pamiętać, że niezależnie od aktualnych trendów wzorniczych, wciąż istotna pozostaje jakość wykonania wewnętrznych skrzydeł drzwiowych. Najlepiej wybierać te produkty, które charakteryzują solidna konstrukcja i wykończenie, zapewniające trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wysoki standard materiałów, z których wykonane są nowoczesne drzwi wewnętrzne, oraz dbałość o każdy, nawet najmniejszy detal, pozwolą domownikom cieszyć się ich pięknem przez długi czas. By w najwyższym stopniu zadowolić kupujących, niektórzy producenci drzwi wewnętrznych oferują możliwość personalizacji produktu. Samodzielny wybór szerokości skrzydeł, ich wykończenia, układu zdobień, jakie się na nich pojawiają, dekoru, to najlepsza sposobność do tego, by skomponować drzwi zgodnie z indywidualną wizją, a tym samym sprawić, że zyskają one dodatkową wartość.