Design

Dekoracje

Style vintage i retro powracają na salony i nasze ściany

Tekst Posterlounge • Zdjęcia Posterlounge

2020-07-29
Style vintage i retro powracają na salony i nasze ściany

Rok 2020 jest niezwykle życzliwy dla wszystkiego, co staromodne. Z wielkim hukiem na salony powróciły modne w latach 50. – 80. dekoracje i meble, do łask powrócił styl retro i wszystko, co można określić jako vintage. Pomimo tego, że zarówno styl vintage, jak i retro nawiązują do form i wzorów modnych w przeszłości, to jednak różnią się od siebie.


Vintage odnosi się do dużo dłuższego okresu, obejmuje design lat pięćdziesiątych i sięga do początków lat osiemdziesiątych. Retro z kolei to przede wszystkim lata 60. i 70., a ważne dla stylu retro było to, że charakteryzował się on nie tylko aspektem dekoracyjnym, ale miał również charakter użytkowy, meble lat 60. i 70. musiały być nie tylko ładne, ale i praktyczne. Styl retro i vintage, to nie tylko stylowe, ale i już leciwe meble, ale również dekoracje wszelkiego rodzaju: od porcelany począwszy, poprzez kwietniki, kończąc na dekoracji ściennej takiej jak tapety, obrazy oraz plakaty.

 
Jaki obraz do mieszkania urządzonego w stylu vintage?

Na pewno niejedno dzieło sztuki, które powstało między rokiem 1950 a 1980 będzie nadawało się do tego typu aranżacji. Żeby stać się posiadaczem takiego arcydzieła na szczęście nie musimy wydać fortuny na aukcjach sztuki ani przeszukiwać długimi godzinami pchlich targów. Reprodukcję wybranego przez nas obrazu możemy zamówić wygodnie online, a co więcej, wybór jest dużo większy niż dzieła, które powstały w latach 50. czy 60. Wielu współczesnych artystów tworzy prace inspirowane minioną już epoką. Galeria ścienna w stylu vintage będzie doskonałym dopełnieniem aranżacji mieszkania, a może nawet stanie się elementem nadającym temperamentu całemu pomieszczeniu.
 

 Aranżacja retro a galeria ścienna

Mocne akcenty kolorystyczne, drewniane meble, wzorzyste tapety i zasłony, to najważniejsze elementy stylu określanego mianem retro.
W mieszkaniach aranżowanych w tej konwencji równie często pojawiały się ozdobne tapety, jak i białe ściany, które stanowiły miejsce do ekspozycji wszelkiego rodzaju dekoracji ściennej. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie białych ścian będziemy mieć więcej przestrzeni na stworzenie kolorowej retro-galerii.I tu znów wybór pozostaje nieograniczony, od reprodukcji dzieł faktycznie datowanych na lata 60. i 70. po prace współczesne imitujące jedynie ten trend.
W zależności od tego, co lubimy, możemy wybierać spośród obrazów na płótnie, kolorowych ilustracji oraz kultowych plakatów reklamowych.
Te i wiele innych inspiracji w stylu vintage i retro znajdziecie na www.posterlounge.pl.