Design

Nowoczesne rozwiązania

Szklany potencjał

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia SKY COLOR

2017-08-02
Szklany potencjał

O potencjale szkła słyszeliśmy zapewne bardzo wiele. Okazuje się jednak, że tworzywo to ciągle poszerza spektrum swoich zastosowań. Ostatnio transparentny surowiec święci tryumfy w postaci paneli szklanych, które przebojem wkraczają do przestrzeni mieszkalnych. W czym tkwi ich fenomen?

 

Na ściany współczesnych wnętrz trafiają rozmaite materiały wykończeniowe – od drewna, przez glazurę, po beton architektoniczny. Jak to więc możliwe, że konkurencją dla technik o tak ugruntowanej pozycji stało się kojarzone z kruchością i eterycznym wyrazem szkło? Wszystko dzięki opracowaniu specjalnych metod produkcji, obróbki oraz dekorowania tafli, pozwalających dostrzec zarówno praktyczność, jak i nieprzeciętną estetykę tego rozwiązania. Przykładem są popularne panele szklane, śmiało rywalizujące z tradycyjnymi alternatywami.

 

szklane panele dekoracyjne

 

DEKOR, KTÓRY CIESZY

Czym jest szklany panel? Sprawa jest bardzo prosta. To nic innego jak tafla o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, wodę i wysoką temperaturę, o jednolitej lub pokrytej nadrukiem powierzchni. Fakt, że można na nią nanieść w zasadzie dowolną grafikę czy fotografię, czyni z niej doskonały komponent nowoczesnego wnętrza, w którym liczy się nie tylko modny design, ale i indywidualizm. Spersonalizowana dekoracja w postaci szklanego panelu będzie więc znakomitym dopełnieniem wystroju, który nie tylko wniesie ożywczą nutę do monotonnych przestrzeni, ale także stanie się miłym akcentem – dla oka i dla serca. Wszak w roli grafiki nanoszonej na szklaną powierzchnię może wystąpić np. ulubione zdjęcie z bliską osobą, rodzinna fotografia czy wpisujący się w nasze zamiłowania obraz, prezentujący ulubiony zakątek świata czy darzony sympatią motyw.

 

panele szklane do kuchni

 

KUCHENNY DEBIUT

Od czego zaczęła się ekspansja szklanych paneli? Przede wszystkim od kuchennych wnętrz, gdzie znalazły one dla siebie stałe miejsce nad roboczym blatem. Taka sytuacja nie dziwi, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż gładka powierzchnia ułatwia dbanie o czystość w strefie przyrządzania posiłków, gdzie nieraz zdarza nam się coś rozlać czy zachlapać. Jeżeli jednak nasza ściana chroniona jest odporną na zabrudzenia powłoką, nie musimy obawiać się zgubnych w skutkach niezgrabnych ruchów podczas gotowania. Takie problemy są więc obce posiadaczom szklanych paneli lokowanych w przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennej zabudowy. Co więcej, możliwość doboru grafiki nawiązującej kolorystycznie do odcieni mebli lub kontrastującej z nią gwarantuje kreowanie dowolnego efektu, a decydując się na smakowicie wyglądające motywy kulinarne, sprawimy, że nasza kuchnia będzie prezentowała się niezwykle apetycznie, dostarczając licznych synestezyjnych doznań.

 

szklane panele kuchenne

 

ŁAZIENKOWE DOŚWIADCZENIA

Chociaż obecność paneli szklanych w pierwszej kolejności kojarzymy z kuchnią, dekoratorzy i architekci wnętrz znaleźli dla nich szereg innych zastosowań. W efekcie pokryta nadrukiem tafla trafia do łazienek, gdzie staje się unikalnym obrazem ściennym, często o pokaźnym rozmiarze, lub zastępuje tradycyjne płytki. Ale to jeszcze nie koniec kreacyjnego potencjału szklanych paneli, jeśli chodzi o przestrzeń łazienki. Ciekawy rezultat można bowiem osiągnąć, decydując się na wykonanie zdobionych tą techniką szklanych przepierzeń w kabinach prysznicowych. Takie rozwiązanie będzie znakomicie współgrać z nowoczesnym charakterem stref kąpielowych typu walk-in, wymagających subtelnego wykończenia w postaci lekkiej ścianki, wyznaczającej umowną granicę tej części łazienki. Podobnie aneks o takim przeznaczeniu można wyznaczyć w pomieszczeniu z wanną. Wystarczy dobrać interesujący nas motyw – chociażby marynistyczny – i zamontować go nad kąpielową misą. W taki sam sposób można postąpić, aranżując przestrzeń klatki schodowej czy innej wybranej strefy domostwa, a nawet ozdobić taflą front dowolnego mebla. Wszechstronność i uniwersalność szklanego rozwiązania czyni z niego atrakcyjną metodę wykańczania wnętrz, łączącą ochronne funkcje okładziny ściennej z estetycznymi walorami, jakie jeszcze do niedawna wiązaliśmy z obecnością fototapet.

 

szklane panele do kuchni

 

MOCNE STRONY ZADRUKOWANEJ TAFLI

Chociaż o atutach szklanych paneli wspomnieliśmy już wiele, warto jeszcze szczegółowiej zagłębić się w długą listę ich zalet. Właściwie wykonany element przejawia bowiem szereg walorów. Po pierwsze tafla jest akcesorium łatwym w montażu, które można wkomponować w dowolną przestrzeń, nawet jeżeli konieczne okaże się wykonanie precyzyjnych wycięć na baterie zlewozmywakowe lub umywalkowe, kontakty czy włączniki. Do zamocowania szklanej płyty wystarcza tylko klej, za pomocą którego przytwierdzimy ją bezpośrednio do ściany. Wiele korzyści daje także zastosowanie innowacyjnych metod nadruku. Grafika naniesiona na szkło w technologii UV z zastosowaniem oryginalnych tuszy i maszyn pracujących w jakości ultra HD jest wodoodporna, a jej kolory wyraziste. Bezpośredni nadruk oznacza też brak szpecących pęcherzy, z jakimi czasem mamy do czynienia w przypadku tafli podklejanych folią. Dodatkowo wykonanie grafiki od wewnętrznej strony panelu sprawia, że pokrywające ją szkło staje się dla niej warstwą ochronną nie do sforsowania.