Design

Nowoczesne rozwiązania

Szklane ściany, podłogi i schody

Tekst Magda Pawluk

2016-07-29
Szklane ściany, podłogi i schody

Szklane ściany, podłogi i schody to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Szkło od zawsze uważane było za szlachetny surowiec. Jeszcze kilka wieków temu ideę tworzenia budowli konstruowanych na bazie tego materiału uważano za irracjonalny wymysł, jednak nie brakowało osób, którym marzyły się tego rodzaju architektoniczne cuda, czego wyraźny przykład odnajdujemy chociażby w literaturze. Z pewnością wszyscy pamiętamy wizję szklanych domów, roztaczaną przez bohatera powieści „Przedwiośnie”. Dzisiaj, dzięki rozwojowi rozmaitych technologii, ze szkła można wykonać dowolny element, nawet o bardzo dużych rozmiarach. Co więcej, na całym świecie powstają budynki, których podstawowym komponentem są szklane tafle, tak jak najwyższy wieżowiec w Europie – Shard London Bridge.

 

Szkło w dziedzinie aranżacji wnętrz znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Wyrabia się z niego niewielkie bibeloty i przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia, dekoracyjne wazony, figury, lustra, meble czy ozdobne witraże, ale równie często we współczesnych przestrzeniach mieszkalnych surowiec ten używany jest w roli elementu konstrukcyjnego. Szklane ściany, schody, podłogi są synonimem nowoczesnego i eleganckiego wystroju. Niegdyś osiągalne wyłącznie dla posiadaczy luksusowych rezydencji i apartamentów – dzisiaj stały się powszechnym i ogólnodostępnym rozwiązaniem pozwalającym na efektowne wykończenie wnętrza.

 

Transparentnie

Zaletą szklanych powierzchni jest ich transparentność. Dzięki tej właściwości osiągnąć można imponujące, efektowne rezultaty aranżacyjne. Przezierne szkło pozwala widzieć to, co znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu czy też na innej kondygnacji Zastosowanie szklanych paneli ściennych bądź podłogowych pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, która sprawia wówczas wrażenie otwartej i dobrze doświetlonej. Z tego też względu szklane ściany idealnie wpisują się w koncepcje nowoczesnych wnętrz, w których często rezygnuje się z wyraźnego podziału na pomieszczenia (zwłaszcza w części dziennej) na rzecz dyskretnie zaznaczonych stref i aneksów funkcjonalnych. Subtelnie wydzielimy je dzięki dekoracyjnym przeszkleniom.

 

Transparentne szkło w funkcji podłogi czy ściany można zastosować w każdym pomieszczeniu. Nie ma w związku z tym żadnych ograniczeń (rzecz jasna poza założeniami projektowo-konstrukcyjnymi). Jednak we wnętrzach o charakterze osobistym, w przypadku których zależy nam na zachowaniu intymności, tak jak w łazience czy sypialni, z powodzeniem można zastosować szkło zmatowione. Szklana ściana w postaci nieprzeziernej tafli, na przykład piaskowanej, zapewnia większą prywatność.

 

szklanae ściany działowe

 

Bezpiecznie

Na wprowadzenie szklanych płaszczyzn, zwłaszcza tych, po których można chodzić, decydują się głównie osoby energiczne i odważne, ponieważ ciągle większość z nas z pewną ostrożnością, a nawet nieufnością, podchodzi do tego typu wykończeń. Szkło kojarzone jest bowiem z materiałem dosyć kruchym i nietrwałym, który łatwo ulega zniszczeniu. Z tego powodu wiele osób obawia się nawet jednorazowego przejścia po podłodze wykonanej ze szkła, a co dopiero codziennego jej użytkowania. Jak łatwo można się domyśleć, obawy te są nieuzasadnione, ponieważ szkło budowlane charakteryzuje się dużą wytrzymałością, solidnością i trwałością. Płyty podłogowe, szklane ściany oraz stopnie schodów wykonuje się z hartowanego, wielowarstwowego szkła powleczonego laminatem (składają się one z kilku – co najmniej dwóch – zespojonych ze sobą tafli). To zatem materiał bardzo bezpieczny. Nawet w razie rozbicia szklanej tafli powstałe odłamki pozbawione są ostrych krawędzi, dzięki czemu nie występuje ryzyko skaleczenia. Potencjalni użytkownicy szklanych podłóg obawiają się również tego, że ich śliska powierzchnia może przyczynić się do niebezpiecznych upadków. W celu uniknięcia tego typu sytuacji producenci pokrywają taflę płyty warstwą sitodruku lub taśm antypoślizgowych zmniejszających możliwość poślizgnięć.

 

Lekko

Niezwykle efektownym dopełnieniem wnętrz są szklane schody, sprawiające wrażenie bardzo lekkich konstrukcji. Ze szkła wykonuje się zarówno ich stopnie, jak i balustrady. Taflom nadawane są rozmaite formy. Poza najpopularniejszymi prostokątnymi stopniami, panele mogą przybierać zaokrąglone kształty. Krawędzie tafli stosowanych jako stopnie schodów poddawane są dodatkowo procesom frezowana oraz polerowana, natomiast wierzchnią warstwę piaskuje się, ryfluje bądź nanosi warstwę sitodruku, aby uzyskać antypoślizgową powierzchnię. Metoda ta umożliwia pokrycie tafli szkła dowolnymi wzorami lub motywami dekoracyjnymi, co pozwala dodatkowo stworzyć spektakularne walory wizualne. Znakomicie prezentują się zarówno klasyczne szklane schody proste, jak i te kręcone czy o wymyślnym układzie.

 

szklane schody

 

Higienicznie

Niekwestionowaną zaletą szklanych płaszczyzn we wnętrzach jest duża łatwość utrzymania ich w czystości. Utrzymanie w czystości szklanych ścian, podłóg i schodów nie sprawia większych problemów. Wszelkie plamy i zabrudzenia udaje się usunąć z tego typu powierzchni tak szybko, jak powstały.

 

Dekoracyjnie

Poza walorami użytkowymi oraz funkcjonalnymi, duże płaszczyzny szkła, jakie pojawiają się w nowoczesnych domach i mieszkaniach, są nieocenionym elementem dekoracyjnym. Nawet dzięki zastosowaniu najzwyklejszych, bezbarwnych tafli projektantom udaje się osiągnąć oszałamiające, wprawiające w zachwyt rezultaty. Realizacja oryginalnej stylizacji opierającej się na wielkogabarytowych komponentach ze szkła z pewnością okaże się aranżacyjnym sukcesem.

 

Dodatkowe efekty wizualne uzyskamy dzięki posłużeniu się szkłem barwionym w różnych kolorach: od idealnie białego, przez zielone i niebieskie, po ciemnobrązowe. Do wyboru mamy wiele barw i dekoracyjnych wzorów. Ponadto, intrygujące rezultaty pozwala osiągnąć posłużenie się fototapetami, zdjęciami, ozdobnymi tkaninami czy nawet brokatowym pyłem, które umieszcza się pomiędzy taflami szkła.

 

Przeszklenia we wnętrzach mieszkalnych cenione są również ze względu na przepiękne i ciekawe efekty świetlne, jakie powstają przez rozszczepienie oraz odbicie światła dziennego przechodzącego przez szklaną taflę. Doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie wyglądu szklanych powierzchni jest ich podświetlenie przy pomocy lamp LED. W przypadku schodów będą one dodatkowo zwiększały bezpieczeństwo poruszania się po stopniach po zmroku.

 

szklane ściany

 

Surowo

Szkło postrzegane jest jako materiał o dość zimnym, surowym charakterze. Z tego powodu doskonale wpisuje się we wnętrza minimalistyczne, loftowe i w stylu modern. Właściwości wizualne szkła dodatkowo podkreślają towarzyszące mu w aranżacjach materiały. Szklane tafle stanowią nierozłączną parę ze stalą, będącą elementem podtrzymującym oraz spajającym szklane konstrukcje. Zestawienia stali ze szkłem są eleganckie i stylowe, wprowadzają do wnętrza ducha nowoczesności. Designerskim trendem jest także łączenie szkła z betonem. Z kolei osoby ceniące przytulne wnętrza z pewnością docenią urok szklanych konstrukcji wzbogaconych drewnianym wykończeniem. Fuzja tych surowców z powodzeniem wkomponuje się w przestrzenie zaaranżowane w duchu skandynawskim czy klasycznym.

 

Szklane elementy wykończenia wnętrz pojawiające się w nowoczesnych domach i mieszkaniach budzą sprzeczne reakcje. Mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jednak obie strony z pewnością zgodzą się z faktem, iż szkło jako dopełnienie wystroju oraz element konstrukcyjny prezentuje się niezwykle efektownie, a jego obecność we wnętrzu nadaje przestrzeni niesamowity charakter.