Design

Trendy

Trend stunning temper

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock.com

2017-07-15
Trend stunning temper

Intensywne barwy, zdecydowane kontrasty i wzorzyste wykończenia to podstawowe wyznaczniki trendu stunning temper, który cieszy się znaczącą popularnością wśród miłośników nowoczesnego designu. Tendencja ta nie jest co prawda tak wyrazista, jak style, w duchu których aranżowane są przestrzenie mieszkalne, ale z pewnością pozostaje nie mniej zauważalna, dlatego warto uświadomić sobie, jakie są jej podstawowe założenia.

 

Od wieków cechą właściwą człowiekowi jest chęć podążania za modą. Obecnie z podobnym zaangażowaniem jak w przypadku nowości dotyczących ubioru czy gadżetów, śledzimy najnowsze tendencje w dziedzinie wzornictwa oraz wykończenia wnętrz. Często dążymy do tego, by nasze mieszkania były wyposażone w topowe produkty i zaaranżowane w modnej stylistyce. Pomysłów na wykreowanie takiego wnętrza możemy poszukiwać na różne sposoby. Jednym z najprostszych jest obserwowanie trendów i idei lansowanych podczas rozmaitych wystaw oraz targów dostarczających ogromnej dawki inspiracji. Nowinki prezentowane podczas tego rodzaju wydarzeń często spotykają się z uznaniem odbiorców, a w efekcie zyskują ogromną popularność. Tak też zdarzyło się w przypadku trendu stunning temper promowanego podczas targów we Frankfurcie (Ambiente 2014). Charakterystyczne cechy tej koncepcji szybko znalazły odbicie w dziełach światowej sławy designerów i na dobre zadomowiły się w prywatnych przestrzeniach mieszkalnych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wspomniane tendencje kształtowały się od dłuższego czasu, a dzięki rozsławieniu ich podczas międzynarodowych targów, zostały usystematyzowane oraz rozpowszechnione pod nazwą stunning temper.

 

stunning temper

 

Na przekór konwencji

Określenie stunning temper tłumaczone jako „oszałamiający temperament” idealnie oddaje charakter tej nowoczesnej koncepcji. Jej celem jest bowiem wykreowanie wnętrza, które w całości będzie zaskakiwać, olśniewać i szokować. Efekt ten osiąga się dzięki określonym zabiegom estetycznym oraz stylistycznym, zastosowaniu wymyślnych form, nieoczekiwanym zestawieniom, a także pomysłowemu operowaniu kolorem. Podstawowym założeniem designerów i projektantów zainspirowanych trendem stunning temper stała się ucieczka od konwencji oraz wszelkich standardów. Z tego względu tendencja ta jawi się jako figlarna, fantazyjna, nieco nieprzewidywalna koncepcja twórcza i wzornicza, pozwalająca na dużą indywidualizację otoczenia. Trend stunning temper jest szczególnie ceniony także za właściwy sobie pokaźny ładunek humoru. Wesoła kolorystyka, ciekawe kształty i desenie wprowadzają do pomieszczeń radosny, ożywczy klimat.

 

Barwna ekstrawagancja

Cechą charakterystyczną trendu stunning temper jest stosowanie wyrazistych, odważnych barw. Pożądane są zarówno jasne, jak i neonowe kolory. Najczęściej jednak projektanci sięgają po odcienie z bogatej palety czerwieni, które zestawiane są zazwyczaj z miętową zielenią, różem, soczystym pomarańczowym, ciemnym fioletem, szarością, turkusem, jasnym niebieskim oraz lazurowym błękitem. Właściwe estetyce stunning temper są duże, monochromatyczne powierzchnie o intensywnych kolorach.

 

trend stunning temper

 

Tym, co wyróżnia wnętrza bądź pojedyncze elementy wyposażenia odwołujące się do trendu stunning temper jest operowanie kontrastem. Niekonwencjonalne połączenia sprzecznych jakości, w tym również przeciwnych barw, wpływają na zmysły i emocje odbiorcy, wywołując w nim efekt zdumienia.

 

Desenie, motywy i faktury

Figlarny i ekstrawagancki charakter trendu determinuje rodzaj wzorów stosowanych na poszczególnych komponentach aranżacji wnętrza. Dominują przede wszystkim surrealistyczne motywy oraz abstrakcyjne, a nawet psychodeliczne desenie. Dozę humoru osiąga się na przykład poprzez wprowadzenie do stylizacji kropek – nigdy niestarzejącego się deseniu rodem z lat 60-tych bądź kontrastowe zestawienia motywów zwierzęcych z roślinnymi tworzące zabawny, a czasem szokujący mix.

 

Ponadto w przypadku trendu stunning temper nie sposób mówić o nudzie w kwestii pojawiających się w aranżacjach materiałów. Eksperymentowanie z surowcami przynosi oryginalne rezultaty wizualne, czego przykładem może być połączenie plastikowych mebli z plecionymi lub dzierganymi dodatkami oraz drewnianymi akcesoriami. Tworzywa sztuczne przeplatają się więc z naturalnymi materiałami.

 

Meble z temperamentem

W ramach trendu stunning temper mieszczą się także określone modele mebli i elementów wyposażenia. Przeważają charakterystyczne dla współczesnego wzornictwa odważne kształty, a także zdecydowane linie. Lekkie formy sprzętów mają odwzorowywać dynamikę, ekspresję, ruch, przez co charakter tej tendencji określa się jako energiczny i sportowy.

 

styl stunning temper

 

Istotną kwestią jest także kolorystyka mebli. Dominują wspomniane wcześniej odważne barwy, na tle których pojawiają się rozmaite wzory. Biała kanapa w czarne graficzne motywy bądź geometryczny deseń przypominający labirynt stanowi kwintesencję tendencji określanej mianem stunning temper. W związku z niemal nieograniczoną swobodą łączenia nawet pozornie sprzecznych jakości, osoby wcielające ten trend w życie nie wahają się ulokować w jednym pomieszczeniu elementów w stylu pop-art, vintage, art deco, organic czy minimalistycznym. Odważne zestawienia są w tym przypadku jak najbardziej oczekiwane.

 

Nie tylko dla ekscentryków

Ogromna dowolność kojarzona z trendem stunning temper powoduje, że ta nowoczesna stylistyka nie każdemu przypadnie do gustu. Niektórym trudno odnaleźć się w pomieszczeniu, w którym użytkownika otacza feeria barw i wzorów. Taka stylizacja w istocie może być przytłaczająca, ale jeżeli umiejętnie połączymy intensywne barwy z lekkością formy, stworzymy odpowiednio wyważoną całość. Oczywiście, aby przedsięwziąć wprowadzenie do swojego otoczenia tendencji właściwych koncepcji stunning temper, trzeba wykazać się pewną odwagą, zatem najczęściej decydują się na to osoby skłonne do ryzyka. Jednak nie trzeba być z natury ekscentrykiem, aby móc wprowadzić do własnego otoczenia elementy składające się na ten niepospolity trend. To doskonały sposób na wyrażenie siebie, swoich emocji i ekspresji