Design

Wydarzenia

Warsztaty, prezentacje, wystawy, targi, design oczami dzieci. Dni Otwarte 4 Design Days w Katowicach już 26 i 27 stycznia

Tekst .

2019-01-21
 Warsztaty, prezentacje, wystawy, targi, design oczami dzieci. Dni Otwarte 4 Design Days w Katowicach już 26 i 27 stycznia

Katowice, 21 stycznia 2019 r. – Czy można nadać nowe życie starym, wyrzuconym meblom? Co dzieci myślą o architekturze i designie? Jak urządzić pierwsze mieszkanie? Za co można zdobyć nominację do „architektonicznego Oskara”? Kto weźmie udział w „Maratonie Architektury”? Odpowiedzi przyniosą Dni Otwarte na 4 Design Days w Katowicach. Odwiedzający w dniach 26-27 stycznia 2019 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek zdobędą wskazówki i porady jak urządzić mieszkanie dla rodziny.


Dni Otwarte 4 Design Days organizowane są dla mieszkańców regionu, gości z kraju i z zagranicy, którzy chcą obcować z architekturą i designem w najlepszym wydaniu. Do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego na warsztaty prezentacje, spotkania zapraszają uznani architekci, projektanci, służący radą eksperci i gwiazdy telewizji.26 stycznia 2019 r., w godzinach 11.00-17.00, na scenie w Spodku, odbywać się będzie maraton, w którym wezmą udział najlepsi z polskich architektów, m.in.: Emilia Sobańska, architekt BBGK Architekci, Agnieszka Kaczmarska, prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, Robert Konieczny, architekt, założyciel, KWK Promes, Przemo Łukasik, Medusa Group, Marek Wawrzyniak, architekt prowadzący, współzałożyciel, TOPROJEKT, Piotr Zybura, architekt, główny projektant, Arch it. Rozmowy moderować będą Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy wnętrzarskie: Projekt Lokalny, Remont w 48h, Bitwa o Dom i Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

 Tegoroczna edycja „Maratonu Architektury” skupiać się będzie wokół polskich nominacji do nagrody Mies van der Rohe Award, którym poświęcona jest główna wystawa na 4 Design Days 2019. Bezprecedensowa w skali kraju ekspozycja polskich budynków nominowanych do „architektonicznych Oskarów” odbywa się pod patronatem Fundacji im. Miesa van der Rohe w Barcelonie.– Podczas 4 Design Days będziemy dyskutować na temat tego, jak wytłumaczyć ludziom, że dobra architektura i dobre projekty mogą naprawić nasze miasta. Jestem przekonany, że będzie to ważne wydarzenie i ważna wystawa, które uświadomią nam wiele ważnych rzeczy. To będzie również dobra okazja do wspólnego świętowania stulecia Bauhausu oraz uczczenia pamięci zmarłego 50 lat temu Miesa van der Rohe. 2019 to rok świętowania różnych wydarzeń, które mają wiele wspólnego z polską architekturą – mówi Ivan Blasi, koordynator nagrody im. Miesa van der Rohe.Dni otwarte podczas 4 Design Days w Katowicach to okazja, by spotkać się z ekspertami
w dziedzinie aranżacji wnętrz. 26 i 27 stycznia zaplanowano dyskusje o urządzaniu pierwszego mieszkania, o tym, w jaki sposób przygotować je na nowego członka rodziny, a także o tym, jak przystosować mieszkanie do wymagań osób starszych i rodziny wielopokoleniowej. Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Co zrobić, gdy w domu pojawił się nowy członek rodziny? Nie wiadomo od czego zacząć patrząc rzut mieszkania lub domu? W strefie Dobrze Mieszkaj w trakcie 4 Design Days projektanci podpowiedzą, jak urządzić mieszkanie, jak dobrać meble i kolory, jak powiększyć małą kuchnię czy odmienić niefunkcjonalną łazienkę.

 W sobotę, 26 stycznia br., odbędzie się sesja tematyczna poświęcona urządzaniu kuchni z myślą
o rodzinie. Prelegenci będą debatować jak mieszka współczesna polska rodzina, jaką rolę w jej życiu codziennym pełni kuchnia, czy rzeczywiście jest ona sercem domu. W dyskusji zostaną też poruszone kwestie wyposażenia, niezbędnych sprzętów oraz rozwiązań zapewniających komfort, bezpieczeństwo oraz wygodę podczas korzystania z kuchni przez całą rodzinę. Projektanci opowiedzą o swoich doświadczeniach w aranżacji kuchni rodzinnej oraz podpowiedzą jakich błędów należy unikać.27 stycznia w trakcie Dni Otwartych 4 Design Days dziennikarka telewizyjna Ula Chincz oraz krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina z Architecture Snob zaproszą na scenę młodych i bardzo młodych rozmówców (w wieku 6-14 lat), aby dowiedzieć się, co dzieci myślą o architekturze, która ich otacza, o rzeczach, które projektują dorośli, o wyglądzie miast, w których mieszkają.26 i 27 stycznia w trakcie Dni Otwartych 4 Design Days w Katowicach warsztaty pt.: „Redesign by Jimi Ogden – jak odnawiać stare meble" poprowadzi anglik Jimi Ogden. Od dziecka interesuje się stolarstwem i odnawianiem wyrzucanych mebli. W Anglii przez 15 lat wytwarzał konie na biegunach. Obecnie pracuje w Polsce, gdzie ma warsztat, w którym nadaje drugie życie rzeczom spisanym na straty. Prowadzi program „Rzeczy Od-Nowa”. Dzieli się w nim nie tylko pomysłami na przerobienie mebli, ale także zdradza wiele sposobów na to, jak efektywniej majsterkować. Jest też gitarzystą i wokalistą w zespole Jimi Ogden and the Lumberjacks.Warsztaty „Kolor ma znaczenie – trendy 2019" oraz „Kolorowy dom by Artur Indyka. Wszystko o kolorach we wnętrzach" poprowadzi podczas 4 Design Days projektant wnętrz Artur Indyka. Od kilkunastu lat projektuje wnętrza mieszkalne, dobrze czuje się także w projektach użyteczności publicznej. Prowadzący program „Meblokreacje", gdzie daje drugie życie meblom lub zmienia ich przeznaczenie, wykorzystując do tego meble z recyklingu, z wystawek lub śmietników.

 Wśród wystaw towarzyszących 4 Design Days wymienić można także Stopnie dizajnu – ekspozycję przygotowaną przez Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Dizajn jest dla Ciebie – kolejną z cyklu wystaw wybranych i wyróżniających się prac absolwentów i studentów Wydziału Projektowego katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydział Architektury Politechniki Śląskiej reprezentowany przez Katedrę Sztuk Pięknych i Projektowych zaprezentuje najlepsze prace dyplomowe studentów studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Architektura Wnętrz oraz studiów podyplomowych w zakresie Architektura Wnętrz i Wzornictwo. Ponadto, w ramach tegorocznej edycji 4 Design Days przedstawione zostaną efekty współpracy z przemysłem, wyniki prac artystyczno-badawczych oraz wdrożeniowych, a także innowacyjnych przedsięwzięć dydaktycznych.Odwiedzający 4 Design Days będą mogli zobaczyć makietę centrów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 43 studentów Politechniki Śląskiej, wykorzystując 49 kwadratowych modułów o długości boku wynoszącej pół metra każdy, stworzyło makietę w skali 1 do 500. Projekt został zrealizowany we współpracy z Metropolią.W ramach 4 Design Days odbędą się także targi niezależnego polskiego designu SILESIA BAZAAR Dizajn. Zostały stworzone po to, by promować polski, niezależny dizajn. Ich organizatorzy kierują się zasadą świadomego wyboru rzeczy, którymi się otaczają i chcą czuć, że kupując coś, oddają głos poparcia na zdolnych, polskich dizajnerów. Targi stanowią czas i przestrzeń, która daje projektantom możliwość do prezentowania i sprzedawania swoich produktów. To jednocześnie okazja dla wszystkich miłośników dobrego wzornictwa do poznawania, oglądania, kupowania i rozmawiania z twórcami niezależnych marek. Organizatorzy spodziewają się ponad 60 wystawców, m.in.: mebli z naturalnych materiałów, ręcznie wykonywanych akcesoriów do wystroju wnętrz, oświetlenia, a także biżuterii oraz autorskiej mody.

 


Uczestnicy dni otwartych skorzystają z bezpłatnych porad projektantów wnętrz, wezmą udział w spotkaniach z twórcami, dyskusjach i prezentacjach. Zaplanowano również pokazy filmowe oraz Akademię Designu dla dzieci, konkursy: plastyczny oraz na najpiękniejszy uśmiech 4 Design Days. Dzieci w Strefie dziecka 4 Design Days będą mogły projektować swoje miasto marzeń. Dla młodszych uczestników przygotowano klocki i zabawki kreatywne, dla dzieci od 7 do 12 lat – warsztaty plastyczne prowadzone wokół tematu architektury i urbanistyki. Profesjonalną perspektywę gwarantują organizatorzy będący członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Śląskiej Izby Architektów. Teoretyczny wstęp i warsztatowa część zajęć uczą w jaki sposób myśleć o architekturze, jakie ma ona znaczenie na różnych poziomach, pokazują czym jest zawód architekta i urbanisty oraz jak można mieć realny wpływ na kształt miasta jako świadomy jego mieszkaniec.

 

 Fenomen minidomów przybliżą na 4 Design Days bracia Kamil i Marcin Pastuszakowie.  Minidomy są bardzo popularne na całym świecie, szczególnie w Ameryce, zaczynają podbijać także Europę. Pokazowy minidomek stanie w dniach 24-27 stycznia na placu między Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.


Pierwsze dwa dni 4 Design Days – 24-25 stycznia 2019 r. – zaplanowano z myślą o profesjonalistach z kraju i zagranicy, oferując udział w licznych debatach i dyskusjach oraz branżowych spotkaniach i konferencjach, m.in.: Property Forum Katowice 2019, które zgromadzi właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych oraz Housemarket Forum Silesia.4 Design Days 2019 w liczbach to: 300 prelegentów, 300 wystawców, 13 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, 9 tys. gości biznesowych w trakcie dwóch dni biznesowych i ponad 25 tys. odwiedzających podczas dni otwartych. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl oraz organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i Forum Dobrego Designu.


###


4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. W 2019 roku odbędzie się w dniach 24-27 stycznia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach. Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP SA, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl i propertydesign.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej. Grupa PTWP jest właścicielem spółki Publikator, wydawcy m.in. czasopism Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, Meble Plus i portali: dobrzemieszkaj.pl, lazienka.pl, archiconnect.pl.


Zapraszamy na stronę: www.4dd.pl  
Facebook: facebook.com/4DesignDays 
Instagram: instagram.com/4designdays #4designdays #4dd
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA: www.ptwp.pl