Design

Dekoracje

Wielkanocne kompozycje. Świąteczna odsłona jadalni

Tekst Monika Leszek • Zdjęcia Shutterstock

2021-03-31
Wielkanocne kompozycje. Świąteczna odsłona jadalni

Okres wielkanocny to magiczny moment, pełen nadziei, odrodzenia i wiary w lepsze jutro. Świąteczne dni zwykle spędzamy z rodziną i przyjaciółmi przy bogato zastawionym stole. Pomieszczenie wypełniają liczne uśmiechy, rozmowy oraz życzenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uroczystość obchodzimy wiosną – najpiękniejszą i najbardziej radosną porą roku. Warto, aby ten wdzięczny czas upływał w otoczeniu efektownie przygotowanej aranżacji, która sprawi, że obchody chrześcijańskie będą przywoływać piękne wspomnienia.

 

Trendy dotyczące świątecznego wystroju jadalni ewoluują co roku. Ozdoby wielkanocne pojawiające się w każdym sezonie to z pewnością: kolorowe pisanki, różnej wielkości zające, stroiki, a także rośliny. Nadmiar bibelotów nie wygląda gustownie. Dobrze jest zaplanować spójną aranżację, w której symboliczne dekoracje będą uzupełnieniem całego wnętrza.

 

FOTO: © AFRICA STUDIO / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

ŚWIĄTECZNA KOLORYSTYKA

Charakterystycznymi barwami Wielkanocy są odcienie wiosny, czyli trawiasta zieleń i słoneczna żółć. Te kolory nie są przypadkowe. Symbolizują nowy początek życia, pozytywną energię, odrodzenie i radość. Można je przemycić w roślinach postawionych na stole lub przy oknie. Co ważne, jasnożółty odcień został określony kolorem roku 2021 według Pantone. W sklepach mamy szeroki wybór ozdób w słonecznym tonie, takich jak: ceramiczne kurczaczki, porcelanowe zajączki, malowane jaja. Można również udekorować stół, wykorzystując barwną zastawę, cytrynowe serwetki, wstążki, kokardki, świece lub obrusy. Charakterystyczne są również w tym okresie żonkile. Świetną bazę stworzą: beż, brąz, biel lub pastele. Świąteczna kolorystyka nie musi być wcale wyrazista. Ciekawą koncepcją będą stonowane odcienie. Modna, uspokajająca szarość w zestawieniu ze srebrną zastawą dobrze wkomponuje się w jasne wnętrza.


FOTO: © AFRICA STUDIO / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

KOMPOZYCJE ROŚLINNE

Świąteczny czas to okres, w którym przyroda budzi się do życia, na drzewach pojawiają się pierwsze listki, a spod śniegu przebijają się kolorowe kwiaty. Zielonych akcentów nie może też zabraknąć na wielkanocnym stole. Znakomitym pomysłem jest stworzenie wiosennego bukietu. Radosnej atmosfery dodadzą: pierwiosnki, hortensje, żonkile, tulipany, hiacynty czy narcyzy. Barwna kompozycja zwykle jest kluczowym elementem dekoracji. Tworząc oprawę wielkanocnych uroczystości można wykorzystać zielone gałązki krzewów lub rzeżuchę, która oprócz roli dekoracyjnej stanowi zdrowy dodatek do świątecznych potraw. Pełnym symboliki akcentem są białe lilie, bowiem stały się znakiem zmartwychwstania Pana Jezusa. Niestety mają intensywny zapach, a pyłki barwią tkaniny. Charakterystyczna część roślinnych ozdób to gałązki bazi. Można dodać je do bukietów lub pozostawić osobno. Ciekawą opcją jest zastosowanie dekoracji doniczkowych. W ten sposób kwiaty nie ulegną zmarnowaniu i będą zdobiły okienne parapety przez kolejne miesiące.


FOTO: © ULIANA FEDOROVA / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

EFEKTOWNE PISANKI

Malowanie pisanek to z pewnością najbardziej znana tradycja wielkanocna. Jajko w kulturze chrześcijańskiej od wieków symbolizuje odrodzenie. Co ciekawe, ma również związek z wiosennym przesileniem, a wywodzi się to z pogańskich obrzędów celebrujących w tym okresie zwycięstwo życia nad śmiercią. Metod dekoracyjnych jest naprawdę wiele. Jaja można barwić, wyskrobywać wzory, naklejać papierowe wycinanki i inne ozdoby, a także pokrywać nićmi i tkaninami. Na przestrzeni lat pojawiły się firmy oferujące szeroką gamę nowoczesnych lub tradycyjnych pisanek. Znajdą się pisanki ozdabiane płatkami złota, brokatowe, odwzorowujące emotikonki internetowe, gwieździste niebo, albo też przypominające wyglądem zwierzęta i fantastyczne postacie. Można powiedzieć, że dekorowanie wielkanocnego symbolu stało się niejako sztuką.

 

FOTO: © LENA HRAMOVA / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

STROIK W WIELKANOCNYM WYDANIU

Jeśli mielibyśmy wskazać najefektowniejszą, ale najbardziej wymagającą dekorację świąteczną, byłby to stroik. Choć w jego stworzenie trzeba włożyć ogrom pracy, to warto, ponieważ okazałe wianki mogą stanowić główny detal jadalni. Najpopularniejszą opcją jest uformowanie gniazdka z pisankami. Jako bazy można użyć gałązek bazi i krzewów. Całość efektownie się zaprezentuje, jeśli będzie dopełniona żywymi kwiatami. Nowoczesne stroiki wyróżniają się spójną i przemyślaną kolorystyką oraz minimalizmem. W sklepach znajdziemy gotowe, ozdobne koła z plastikowych odpowiedników. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, aczkolwiek uformowana własnoręcznie dekoracja cieszy najbardziej. Do pomocy warto zachęcić dzieci i bliskich, spędzając przy tym rodzinny czas.

 

FOTO: © BETON STUDIO / SHUTTERSTOCK.COM

 

NATURALNE INSPIRACJE

Rustykalny styl, inspirowany naturą, króluje od wielu lat na uroczystościach weselnych i innych okolicznościowych wydarzeniach. Nieuniknione wydaje się wprowadzenie wiejskich aranżacji do świątecznych wystrojów jadalni. Zamiast pisanek na stole sprawdzą się jaja o naturalnym kolorze w otoczeniu rozłożonego siana. Leśny klimat stworzy umieszczony na różnych płaszczyznach mech. Wiosennej świeżości otoczeniu dodadzą owoce. Nie należy zapomnieć o zielonych akcentach, takich jak: bukszpan, bluszcz, rzeżucha czy paproć. Niepozorne detale, na przykład serwetki owinięte sznurkiem czy orzechy w jutowych woreczkach, a także surowe drewno, dopełnią całość wystroju.

 


FOTO: © ALPHONSINE SABINE / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

DEKORACJA NA POZIOMIE

Podczas wyborów dekoracji wielkanocnych trzeba zwrócić uwagę na jakość. Nawet najciekawsze przedmioty, jeśli będą nieestetycznie wykonane, przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego. Warto również kierować się zasadą: „mniej znaczy więcej”. Nadmiar ozdób jest przytłaczający. Lepiej zdecydować się na kilka okazałych akcentów, niż przesadzić z ich ilością. Dobrze jest wybrać rzeczy, które posłużą również w przyszłych latach. Dzięki umieszczeniu symbolicznych detali i wprowadzeniu świątecznej kolorystki przeżywanie wielkanocnych uroczystości będzie bardziej wzniosłe oraz przyjemne.

 

FOTO: © KRISTEN PRAHL / SHUTTERSTOCK.COM