Design

Wydarzenia

Wracamy, czyli jesienna odsłona Targów Designu Wzory

Tekst Targi Designu Wzory • Zdjęcia Targi Designu Wzory

2020-10-08
Wracamy, czyli jesienna odsłona Targów Designu Wzory

U progu jesieni Targi Designu Wzory ponownie otworzą przed wielbicielami dobrego wzornictwa 3 piętra wypełnione kolorami. Będzie stylowo i zielono jak zawsze oraz bezpiecznie jak jeszcze nigdy dotąd.

 

WZORY na jesień! - Targi Designu Wzory

Miejsce: Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, Warszawa

Termin: 17-18 października 2020 r.

Za styl odpowiadać będą profesjonaliści najwyższej klasy, rzemieślnicy, którzy z miłości do piękna toczą na kole glinę kamionkową, by później ulepić z niej ceramiczne naczynia, przemierzają świat w poszukiwaniu oryginalnych XIX wiecznych rycin, tkają nowoczesne wzory albo komponują zapachy wypełniające wnętrza – brzmi intrygująco? Dla nas też, a to dopiero początek, zaprosiliśmy ich naprawdę wielu.

 

FOTO: Hopies Ceramics

 

Co oprócz stylu? Zieleń – za nią odpowiadać będą miłośnicy roślin, od których odwiedzający będą mogli kupić prawdziwe cuda natury, które zmieszczą się na parapecie, balkonie i w mini ogródku. Oprócz tradycyjnych roślin będą też doniczki, systemy i lasy w szkle. Dodatkowo, 18 października na stoisku Schroniska Dla Roślin odbędzie się wymiana zieleni. To tam odwiedzający będą mogli wymienić swoje zielone okazy niedopasowane do codzienności, na takie, które spełnią aktualne potrzeby.

 

FOTO: Dziki las

 

Co więcej? Jak na Wzory przystało, nie zabraknie też warsztatów, w ramach których razem z fachowcami zagłębimy się w świat ekologii i recyklingu, wykorzystując rzeczy, które już nie są nam potrzebne. W planach m.in. przygotowanie makramy, siatki ze starych koszul, woskowijek i recyklingowej biżuterii. Szczegóły ujęte zostały w programie załączonym poniżej.

 

FOTO:MAAR19

 

Wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach Targów Designu Wzory odbędą się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Zatem nie zapomnijcie maseczek i widzimy się niebawem!

WZORY na jesień 2020
17 i 18 października
Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy
ul. Bracka 25
Warszawa
godziny wydarzenia 11-19
wstęp wolny

 

 

***

 

Warsztaty WZORY na nowo - PROGRAM

Sobota 17.10.2020


11:15 -12:15 Warsztat Sparkling Waste


Praktyczne warsztaty z projektowania biżuterii z czystych odpadów. Warsztaty poprowadzi Karina Królak – projektantka biżuterii, która wiernie od 18 lat właśnie odpady upodobała sobie jako mianownik swoich działań. Jej biżuteria zdobi okładki i sesje modowe największych magazynów kobiecych. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów, wykładowcą a jej prace były prezentowane na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Warsztaty to okazja do wspólnego spotkania i pracy twórczej pod okiem fachowca. Wspólnie wydobędziemy z odpadu jego biżuteryjny błysk. Na miejscu będą dostępne wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów muszą zabrać ze sobą jedynie chęć do pracy i dobry nastrój.

Prowadzenie: Karina Królak
Dla kogo: dla dorosłych
Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)11:30 – 13.30 Makramowe siatki z tiszertów


Podczas warsztatów nauczymy się jak efektywnie i szybko ciąć stare tiszerty, by uzyskać z nich gruby sznurek. Poznacie podstawowe węzły makramowe, które umożliwią samodzielne wykonanie siatki na zakupy. Zachęcamy do przynoszenia własnych starych bawełnianych koszulek, którym damy drugie życie.


Prowadzenie: Julia Pańków Linka
Dla kogo: dla dorosłych
Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)12:45 – 14:45 Warsztat scenograficzny

Warsztat scenograficzny to zajęcia dla dzieci pozwalające uczestnikom stworzyć miniaturowe modele mebli jakie są wykorzystywane w makietach scenograficznych. Podczas warsztatu uczestnicy będą głównie korzystać z materiałów recyklinowych. Uczestnicy nie tylko uczą się jak zrobić coś z niczego, ale także kreatywnego myślenia i znajdowania inspiracji wśród otaczających przedmiotów użytku codziennego.

 

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzykowska (Sztukarnia)

Dla kogo: dla dzieci

Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)

 


15:00 – 17:00 Tapicerowany podnóżek


Warsztaty, podczas których, pod okiem Kasi z pracowni Meblove Kreacje, samodzielnie wykonacie podnóżek z ozdobnymi guzikami, który zabierzecue do domu. Podczas warsztatów otrzymasz:
– bazę siedziska o wymiarach 35×50 cm,
– 4 drewniane nóżki o wysokości 25 cm,
– tkaniny i inne materiały niezbędne do pracy


Prowadzenie: Kasia Szatkowska Meblove Kreacje
Dla kogo: dla dorosłych (nie jest wymagane doświadczenie w tapicerowaniu. Na zajęciach zapewniamy niezbędną pomoc i wsparcie we wszystkich etapach prac)
Udział: 50 zł/os17:30 – 18:30 Stara para nowy wzór – robimy drewniane kolczyki.


Odmień swoją starą parę na nową, dzięki drewnianym nakładką na klasyczne kolczyki wkrętki, które prawie każda z nas ma w swojej kolekcji biżuterii. Przyjdź na warsztaty, zdobądź nowe umiejętności
i wykonaj unikalne nakładki z drewna na kolczyki, które możesz podarować sobie lub bliskiej osobie. Na warsztatach małe kawałki drewna które zostają z produkcji drewnianych torebek przerobimy na nakładki. Nakładki świetnie prezentują się na Twojej starej parze i są przykładem na kreatywne wykorzystanie/odmianę starych rzeczy. Po co kupować lepiej odpicować.


Prowadzenie: Iza Szczepańska Iziartwear
Dla kogo: dla Pań, Panów i Dzieci
Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)Niedziela 18.10.2020


11:30 – 13:00 Czy patrzeć i widzieć to to samo?


Można patrzeć i nie widzieć. Patrzeć i mało dostrzegać. Albo widzieć selektywnie. A chodzi nie tylko o to, co się widzi; ważne też, jak ludzi i świat się ogląda…' Tak pisał Krzysztof Kieślowski w 'Ważne żeby iść'. Graficy, projektanci - ale nie tylko - każdy z nas ma w domu wielu różnych materiałów; skrawki papieru, przeczytane gazety, farby bądź taśmy. Te można by powiedzieć śmieci, niekoniecznie muszą wylądować w koszu. Ten warsztat pokaże jak przydatne okazuje się kolekcjonowanie z pozoru bezużytecznych rzeczy i co można z nich stworzyć. Odkryjemy na nowo przedmioty codziennego użytku. Podczas tego krótkiego warsztatu stworzymy autorskie plakaty, bawiąc się formą, humorem i ograniczonymi środkami wyrazu.

 

Prowadzenie: Agata Walas (Polish Design Scene)

Dla kogo: dla dorosłych

Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)12:00 – 13:00 Magiczna bransoletkę w duchu eko.


Poczuj moc upcyklingu i przyjdź na warsztaty tworzenia bransoletek z drewna, które są elastyczne
i wielozadaniowe. Mogą być:
– nakładką na kubek (gdy kawa na wynos jest zbyt gorąca – twoja bransoletka ochroni Cię przed poparzeniem).
– osłonką na doniczkę (gdy jej nie nosisz możesz ozdobić nią kwiaty).
– elastyczną bransoletką, która z daleka wygląda jak skórzana a jest wykonana z drewna.
Zdobądź z nami nowe umiejętności, trochę kreatywności i unikalny przedmiot. Wszystko to w duchu recyklingu – wykorzystujemy przy tworzeniu bransoletek pozostałości dobrej jakości drewna, które nie zostało wykorzystane przy produkcji torebek.


Prowadzenie: Iza Szczepańska Iziartwear
Dla kogo: dla Pań, Panów i Dzieci
Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)13:30 – 15:30 Wyplatanie makramowych kwietników


Podczas warsztatów przypomnimy Wam tę trochę już zapomnianą sztukę wiązania sznurków – makramy, bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Poznacie podstawowe węzły i sploty oraz wykonamy swój własny podwieszany kwietnik! Do wyplatania użyjemy resztek materiałów, dzięki temu każdy kwietnik będzie jedyny w swoim rodzaju! Sugerujemy wziąć ze sobą osłonkę, która zamieszka w wyplecionej makramie!


Prowadzenie: Fundacja Schronisko Dla Roślin
Dla kogo: dla dorosłych
Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)15:00 – 17:00 Warsztat scenograficzny 

 

Warsztat scenograficzny to zajęcia dla dzieci pozwalające uczestnikom stworzyć miniaturowe modele mebli jakie są wykorzystywane w makietach scenograficznych. Podczas warsztatu uczestnicy będą głównie korzystać z materiałów recyklinowych. Uczestnicy nie tylko uczą się jak zrobić coś z niczego, ale także kreatywnego myślenia i znajdowania inspiracji wśród otaczających przedmiotów użytku codziennego.

 

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzykowska (Sztukarnia)

Dla kogo: dla dzieci

Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)

 

  

16:00-17:00 Woskowijki – naturalne opakowania do żywności domowym sposobem

Woskowijki to ekoalternatywa dla folii spożywczej i aluminiowej. Są to opakowania wielokrotnego użytku na bazie bawełny i pszczelego wosku. Można ich używać do wszystkiego tego, do czego normalnie używa się folii plastikowej – tj. pakowania chleba, kanapek, warzyw, owoców, sera, ziół, przekąsek, przykrywania naczyć typu miski lub kubeczki. Wszystko z wyjątkiem mięsa. Przewagą woskowijek jest ich wielorazowość, naturalność i właściwości antybakteryjne. Podczas warsztatów prezentować będziemy „domowy” sposób na wykonanie woskowijki, który następnie można powielić we własnym zakresie w domu. Na co dzień zajmujemy się produkcją woskowijek, które zawierają specjalną mieszaninę wosku pszczelego, żywicy sosnowej i olejku jojoba. Podczas warsztatów używamy jedynie wosku pszczelego, gdyż w warunkach domowych ciężko jest pracować z żywicą. Woskowijki takie mają podobną funkcjonalność do produkcyjnych a jedynie nieco krótszą żywotność i lepkość. Warsztaty polegać będą na wprasowywaniu w bawełniany materiał kawałków wosku pszczelego, przy pomocy domowego żelazka. Każdy uczestnik może wykonać jedną woskowijkę w rozmiarze 25 x 25 cm. Więcej informacji o woskowijkach można znaleźć na www.woskowijki.pl.

 

Prowadzenie: Woskowijki

Dla kogo: dla dorosłych

Udział: bezpłatny (obowiązują zapisy)

 


DLA DZIECI

Dzielny miś Misza ratuje naszą planetę!
Przez cały czas trwania targów (14-15 marca) zapraszamy wszystkie dzieci na stoisko Wydawnictwa TASHKA/FIKA (Ipiętro) na kreatywne warsztaty plastyczne z bohaterami książek o przygodach Miszy i Griszy.
Misza i Grisza, czyli bohaterowie książki „Misza i Grisza idą do lasu”. Pszczółka i Miś, jako ekostrażnicy, przede wszystkim propagują modę na dbałość o środowisko!
Uczestnicy pod okiem animatorów przygotują kukiełki Misia Miszy, a następnie zaaranżują scenki superbohaterskiego działania na rzecz naszej planety. Dzieci dowiedzą się jak segregować odpady i troszczyć się o środowisko.


Prowadzenie: Wydawnictwo TASHKA
Dla kogo: dla dzieci w wieku 4-10 lat
Udział: bezpłatny, nie obowiązują zapisy