Design

Nowoczesne rozwiązania

Wyrafinowany pragmatyzm. Ekskluzywne baterie łazienkowe

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia JAQUAR GROUP www.jaquar.pl

2021-06-01
Wyrafinowany pragmatyzm. Ekskluzywne baterie łazienkowe

Czym byłyby umywalki, wanny lub kabiny prysznicowe bez stosownej armatury? Dopiero w towarzystwie dobrze dobranych akcesoriów stają się one pełnoprawnym sanitarnym sprzętem. Wobec tak ważnej roli, baterie przybierają coraz doskonalsze formy. Jak prezentują się te najbardziej luksusowe?

 

Elegancki i efektowny design to podstawowa cecha, jaką wyróżniają się przedstawiciele ekskluzywnego wyposażenia łazienki. Właściwa mu estetyka przekłada się przecież na postrzeganie całego pomieszczenia. Takie założenie przyświeca również projektantom nowoczesnej armatury. Bo chociaż baterie nie należą do pierwszoplanowych bohaterów stylizacji, nie sposób im odmówić wyrazistości. O wzorniczym sukcesie można mówić jednak dopiero wtedy, gdy w ślad za atrakcyjnym wyglądem podąża funkcjonalność. Formie wtórować mają więc długa żywotność, ergonomia, łatwość obsługi oraz bezpieczeństwo użytkowania. Suma tych jakości charakteryzuje produkty najwyższej klasy.

 

 

PO PIERWSZE: ESTETYKA

Wybierając zestaw łazienkowej armatury, po pierwsze bierzemy pod uwagę styl, w jakim utrzymana jest dana seria, oceniając czy bardziej interesuje nas np. nurt minimalistyczny czy organiczny. Do wyboru mamy w tej mierze bardzo rozbudowaną gamę rozwiązań, a poszczególne kolekcje, mimo że pełnią tę samą funkcję, różnią się od siebie pod wieloma względami. Znajdziemy wśród nich wersje z niską lub wysoką wylewką – statyczną bądź ruchomą, modele jednouchwytowe albo te z dwoma tradycyjnymi kurkami. Ciekawie prezentują się wyniosłe korpusy nawiązujące do wyglądu dawnych pomp ręcznych, jak i kompaktowe trzy- lub czterootworowe opcje wannowe. Nowoczesny design to także domena wariantów do zabudowy podtynkowej w postaci niewielkich płytek zintegrowanych ze skierowaną ku dołowi wylewką.

 

 

PRECYZJA WYKONANIA

Wysokiej klasy baterie łazienkowe powstają przy użyciu innowacyjnych technologii produkcji, dzięki czemu mogą poszczycić się doskonałymi parametrami i długowiecznością. Niebagatelny wpływ na jakość baterii wywiera także ich wykończenie. Doskonałym wyborem będą modele galwanizowane, pokryte warstwą chromu. Te sprawiają, że armatura staje się nietykalna dla niszczycielskiej korozji. Dodatkowo, pieczołowicie wypolerowany produkt dzięki metalicznej powłoce nabiera szlachetnego wyglądu, zachwycając lśniącą lustrzaną powierzchnią. Idealnie gładki korpus jest też łatwy w utrzymaniu w czystości.

 

 

KOMFORT NA CO DZIEŃ

Luksus to nie tylko wizualne doznanie. Czujemy go w pełni, gdy doświadczamy komfortu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku armatury. Niezmiernie ważny jest więc aspekt jej wygodnego użytkowania. Godne polecenia baterie wyróżniają się płynnym działaniem, co gwarantuje szeroki zakres ruchu uchwytu, pomyślany tak, aby każdy użytkownik bez kłopotu dostosował ciśnienie strumienia wody i jej ciepłotę do indywidualnych potrzeb.

 

 

EKOLOGIA I WYGODA

Uznani producenci dbają o to, aby oferowany przez nich asortyment wpisywał się w proekologiczne idee, szczególnie dzięki możliwości zmniejszenia zużycia wody. Pomagają w tym innowacje i specjalne rozwiązania techniczne. Jednym z nich jest zintegrowany z baterią perlator – element napowietrzający strumień, optycznie zwiększając jego objętość. W efekcie oszczędzamy nawet do 60% wody. Alternatywną propozycją są modele z przyciskowym zaworem czasowym. Nie mają one uchwytu ani kurka, a jedynie guzik, po wciśnięciu którego zaczyna płynąć woda. Strumień wydobywa się z wylewki jednak tylko przez określony czas. Po jego upływie proces zostaje wstrzymany. Aby ponownie uruchomić baterię, należy jeszcze raz nacisnąć włącznik. Według szacunków, dzięki tej opcji w porównaniu do tradycyjnych baterii, codziennie zużywamy nawet o trzy czwarte mniej wody.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

Bardzo istotną kwestią podczas korzystania z łazienkowej armatury jest bezpieczeństwo. Choć wydawać by się mogło, że w tej kwestii nie powinno nam nic grozić, rzeczywistość płata figle, których wynikiem są groźne poparzenia. Z tego powodu producenci skupiają się na tym, aby ich asortyment pozwalał ustawić odpowiednią temperaturę wody. Doskonale w tej roli sprawdzają się baterie termostatyczne. Są nieocenione w utrzymaniu tej samej ciepłoty strumienia. Zyskujemy tym samym pewność, że wypływająca z wylewki woda nie będzie ani za gorąca, ani zbyt zimna – słowem, idealna, podobnie jak luksusowy design baterii.