Design

Wydarzenia

WZORY 2015 W LUBLINIE

2015-09-25
WZORY 2015 W LUBLINIE

WZORY 2015 w Lublinie odbędą się  26-27 września w Centrum Kultury na ulicy Peowiaków 12. Centrum Kultury na dwa dni stanie się rezydencją młodego polskiego wzornictwa. WZORY to targi młodych projektantów. Promujemy świeży polski design oraz wspieramy młodych artystów dając im możliwość pokazania i sprzedaży swoich prac, a także wyeksponowania ich w niebanalnych przestrzeniach.

 

WZORY 2015 to przede wszystkim edukacja - pokazujemy, czym jest design z praktycznej strony. Zmieniamy jego wizerunek jako zjawiska drogiego i niedostępnego.

Pomagamy młodym artystom popularyzując walory sztuki użytkowej.

WZORY służą spotkaniu - mają zniwelować dystans zbudowany na podstawie mitu o ekskluzywności designu, oraz pokazać szerokie spektrum najbardziej wartościowych, świeżych zjawisk w polskim wzornictwie.

WZORY są dla wszystkich. Pragniemy, aby nasze wydarzenia angażowały jak najszersze społeczne kręgi. 

WZORY są wydarzeniem darmowym.

 

Program wydarzenia WZORY 2015 Lublin:

Chalk & Chic  - warsztat odnawiania starych mebli (sobota, godz.: 11:00- 14:00, Sala Czarna) - warsztat dla dorosłych.

Chalk & Chic powstało z miłości do pięknych wnętrz i przedmiotów, potrzeby tworzenia oraz z chęci dzielenia się tym wszystkim z innymi. Prowadząca Joanna Ambroszczyk jest historykiem sztuki, a z zamiłowania dekoratorem wnętrz.

Przy użyciu farb Chalk Paintᵀᴹ decorative paint by Annie Sloan chętni będą mogli poznać i wypróbować najpopularniejsze techniki stylizacji i przekonać się, jak łatwo i szybko można zmienić brzydki mebel w coś  bardzo pięknego!

 

Lubelska Szkoła Fotografii  - warsztaty fotograficzne (sobota, godz.: 14:00-17:00, Sala Czarna) - warsztat dla dorosłych.

Lubelska Szkoła Fotografii zaprasza na spotkanie z fotografią produktową. Podczas krótkich warsztatów prowadzacy warsztaty pokażą w jaki sposób, trzymając się podstawowych zasad techniki i kompozycji, uzyskać dobre kadry oraz podkreślić atrakcyjność produktów. Jeśli weźmiecie ze sobą swoje zdjęcia, możecie liczyć na indywidualne wskazówki i porady naszych wykładowców.

 

Szumne Beboki - szycie małych stworków z dziećmi (sobota, godz.: 11:00- 14:00, Sala Prób nr  4) - warsztat dla dzieci od lat 6.

Szumne Beboki razem z najmłodszymi stworzą zabawki z filcu (buzie, serca, strzały): wykroją, zszyją, wypełnią antyalergicznym materiałem i przyozdobią. Uczestnicy warsztatów z dumą i uśmiechem będą mogli zabierać swojego Beboka do domu.

 

Mała Akademia Designu - "Zaprojektuj z dzieckiem pokój" - warsztat dla dzieci i dorosłych (sobota, godz. 11:00-14:00, korytarz, I piętro)

Warsztaty będą podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy dowiedzą się, czym jest design dla dzieci. Zobaczą, jak można projektować wnętrza, jakie elementy należy brać pod uwagę i co w takim wnętrzu może się znaleźć. W części praktycznej dzieci wraz z rodzicami zaprojektują swój wymarzony pokój, tworząc makiety. Taka kooperacja pomoże we wspólnym spełnianiu marzeń o doskonałej domowej przestrzeni. Warsztaty prowadzą: Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.

MAD to nieformalna grupa skupiająca się na trzech aspektach: mieście w którym żyją, architekturze i designie. Prowadzą warsztaty dla dorosłych i dzieci realnie wpływając na otoczenie i zwiększając poczucie  estetycznej współodpowiedzialności społecznej mieszkańców miasta.

Warsztat sponsorowany przez Komnador Lublin SA.

 

Fundacja Dwa Ognie (sobota, godz.: 14:00-17:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci od lat 3

Warsztat kreatywny ‘’20 pomysłów na zabawę z pudełkiem” to interaktywne zajęcia dla dzieci i ich rodziców, łączące ćwiczenia plastyczne z zabawą. Głównym celem warsztatów jest  stworzenie przyjaznej przestrzeni do kreatywnego spędzenia czasu  ze swoim dzieckiem i zacieśniania więzi rodzinnych. Dając ponieść się wyobraźni, wspólnie z dziećmi będziemy szukać nowych wzorów i użyteczności dla zwykłych pudełek, które potem każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

 

Monika Mincewicz illustration - przestrzenne ilustracje (sobota, godz.: 11:00-14:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci i dorosłych.

Monika Mincewicz zajmuje się ilustracją, grafiką i fotografią artystyczną. W czasie jej warsztatu będzie można wykonać trójwymiarową ilustrację miasta lub pejzażu z tekturki do fragmentu tekstu. Następnie prace zostaną sfotografowane lustrzanką i uwiecznione w postaci gotowej ilustracji.  Warsztat będzie się składał z następujących części: rozplanowanie ilustracji, szkic, wycinanie i przyklejenie kolejnych elementów, sfotografowanie całości.

 

Piękne Panie - warsztaty eco-designu "maKULaTURA - czyli papier zniesie wszystko" (niedziela godz.: 11:00-14:00, Sala  Prób nr 4) - warsztat dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty twórczego wykorzystania papieru i pokrewnych surowców ekologicznych używanych każdego dnia w domu, biurze, szkole. Warsztat będzie wariacją na temat odkrywania nowych, zaskakujących możliwości papieru i próbą poszukania innych sposobów powtórnego wykorzystania makulatury. Poznamy proces powstawania surowca i związane z tym procesy ekologiczne, odkryjemy tajemnice papierowego świata, a potem sami zaprojektujemy i wykonamy papierowe dekoracje do domu.

 

Pracownia Igły 4 słonie i Suzie Q - warsztaty szycia i tradycyjnego ozdabiania tkanin przez stemplowanie (niedziela, godz.: 14:00-17:00,  Sala  Prób nr 4) - dla dzieci i dorosłych.

Pracownia będzie przenosić  ludowe wzory na materiał, który można później przemienić w torbę, sukienkę, poduszkę lub inny użytkowy drobiazg, a potem ozdobić go stemplami.

 

Fundacja Form i Kształtów Izy  Rutkowskiej - Pluszowy Pałac Kultury –  stanie na wirydażu przez czas trwania wydarzenia.

Szczypta Warszawy w Lublinie w wersji z przymrużeniem oka.

Pluszowy pałac do zabawy dla dzieci pozwoli się przytulić, ale też będzie można po nim poskakać!

 

 

Wykłady i prezentacje:

 

Mała Akademia Designu  (niedziela, godz.: 13.00-14.00, Sala Czarna)

Podczas prezentacji członkowie MAD opowiedzą o swojej projektach, zrealizowanych we współpracy z m.in: Warsztatami Kultury, Centrum Kultury, Klasztorem oo. Dominikanów, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Galą czy Lubelskim Instytutem Designu.

 

Lubelski Instytut Designu (LID) (niedziela, godz.: 17.30 – 19.00, Sala Kinowa)

Debata: „Design odpowiedzialny społecznie” moderują: dr Joanna Hołda – dyrektor Lubelskiego Instytut Designu, Piotr Skrzypczak – Stwoarszyszenie Homo Faber  udział biorą: Katarzyna Cebulak – projektantka (Mudo Design), Anna Wojewódka – architektka, urbanistka, Paweł "Breshke" Czyżewski – projektant

Podczas debaty będziemy się starali odpowiedzieć na pytanie, jak etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta. Proces projektowania i jego finalny efekt należy odbierać w szerokim kontekście - społecznym, ekonomicznym, estetycznym. Konsekwencja pracy projektowej to jej wpływ na innych ludzi, środowisko naturalne, przestrzeń itd. Są to kwestie istotne zarówno przy projektowaniu budynków i miast (odpowiedzialność za przestrzeń), ale też w przemyśle odzieżowym (prawa człowieka, wpływ na środowisko naturalne, etc).

 

Słoma z Dąbrówki i Nicole Grospierre Słomińska -  Rodzinny Dom Kultury Pokoju  i Efektywne Mikroorganizmy (sobota, godz.: 15:00-16:30, Sala Kinowa)

Słoma opowie o akcji społecznego finansowania i rzetelnym budownictwie naturalnym. W Dąbrówce buduje Rodzinny Dom Kultury Pokoju który powstaje dzięki społecznym metodom finansowania i jest tworzony przy użyciu jak najbardziej naturalnych i rzetelnych metod. Słoma opowie o technologiach i sposobach finansowania i realizacji tego projektu.

 Nicole Grospierre Słomińska przedstawi Efektywne Mikroorganizmy – jest to precyzyjna kompozycja osiemdziesięciu mikroorganizmów , opracowanej przez Japońskiego profesora. Pana Teruo Higa. Ten biologiczny roztwór ma szczególne właściwości. Wspiera wszystkie procesy życiowe.Razem  to Rodzina Słomińskich, ... niektórzy mówią: " Słomów ". Nicole , Słoma i ich dorosłe dzieci . 

Ona - Nicole, francuska mieszkająca w Polsce ponad 30 lat . Wieloletnia działaczka ruchu "Ekowiosek " – Global Ecovillage Network, wydawca biuletynu "Pozytywne Wiadomości" Stowarzyszenia Dla Ziemi, bohaterka jednego z numerów dodatku do GW " Wysokie Obcasy " pt: " Ciocia Nicole ratuje Świat od zagłady "....., od 4 lat propaguje i sprzedaje produkty EM. 

On -Słoma, prekursor wytwarzania bębnów i grania na nich w Polsce. Muzyk, konstruktor, projektant nietypowych obiektów architektonicznych, znawca ekologicznych technologii budowlanych. Ich Firma FALAEM ,jest ulokowana w pięknej podlubelskiej wsi Dąbrówka. Tu muzyka i ekologia, są częścią tej samej KULTURY.  A biznes i ratowanie Świata płyną w tej samej łódce !  Marketing polega na byciu szczerym i uczciwym. 

 

Fundacja I2 panel dyskusyjny o możliwościach dotacji unijnych (sobota, godz.: 13:00-15:00, Sala Kinowa). Dyskusję poprowadzą Przemysław Czerwiński - prezes zarządu Fundacji  I2 oraz Aneta Rozwadowska-Jachacz - ekspert Fundacji  I2

 

Program panelu:

- ogólne informacje o perspektywie finansowej 2014-2020,

- możliwości pozyskania dotacji na otworzenie i rozwój działalności gospodarczej/firmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego,

- możliwości pozyskania dotacji na otworzenie i rozwój działalności gospodarczej/firmy z krajowych programów operacyjnych,

- dotacje na innowacje,

- nowa perspektywa finansowa 2014-2020,

- dyskusja.

 

Jakub Fraszka - „Twój Dom Pasywny” (sobota, godz.: 17:00-18:00, Sala Kinowa)

 

Jakub Fraszka opowie o tym, czym jest dom pasywny, pokaże budowę prywatnego domu pasywnego w Nałęczowie oraz przedstawi sposoby promowania budownictwa pasywnego w Polsce. Odpowie na pytania dotyczące wartości ekologicznej i energooszczędnej takich domów.

 

Wystawy :

(przez dwa dni trwania WZORÓW)

Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie (korytarz, II piętro)

 

Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór ostatnio powstałych prac z pracowni meblarstwa, plecionkarstwa, projektowania oraz projektowania zabawek z drewna. Oprócz eksponatów, integralną część ekspozycji stanowić będą przykłady dokumentacji projektowych, w których ukazany jest sam proces powstawania tych prac, widoczne są obszary twórczych penetracji oraz techniki, metody i warsztat pracy młodych projektantów.

 

Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie (korytarz, II piętro)

Wystawa prac dyplomowych ze specjalności: snycerstwo, tkanina artystyczna, reklama wizualna.

 

Wystawa prac studentów wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,(korytarz II piętro)

 

 

Wystawa Lublin Lithography  (sobota-niedziela, godz.:10:00 - 20:00, Sala Mała)

Wystawa jest zbiorem około dwudziestu grafik wykonanych w technice litografii. Stara się odpowiedzieć na pytanie, czy grafika, litografia i inne techniki manualne mają jeszcze jakikolwiek sens w erze komputerów i druku cyfrowego. Efektem poszukiwań jest zestaw grafik powstałych w pięciu pracowniach: w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach oraz Poznaniu.

 

 

 

Sobotnie afterparty: dePresja, DJ Ya-Neck (sobota,  godz.: 21:00-02:00, podziemia Centrum Kultury)

 

Dźwiękowa wyprawa do różnych zakątków świata: najciekawsze zakamarki Europy, Afryki, peryferia i nasz rodzimy ogródek. Muzyka do tańca, a jakże.

 

Ya-Neck od 1999 roku regularnie grywa na imprezach w  Polsce i zagranicą. Od kilku lat szczególne miejsce w jego setach zajmuje szeroko pojęta muzyka bałkańska.

 

Patronat honorowy

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk

 

Współorganizator

Centrum Kultury

 

Sponsorzy:

 

Cydr Lubelski

Komandor Lublin SA

 

Patroni medialni:

 

TVP Lublin

Gazeta Wyborcza Lublin

Lublin Miasto Inspiracji

Radio Lublin

Radio Centrum

Magazyn Lajf

Zwykłe Życie

Domo+

Czas na Wnętrze

Wnętrze

Otoczenie Domu

Living Room

Urządzamy.pl

 

kontakt z organizatorem: 

[email protected]

 

 

wzory 2015 lublin