Design

Dekoracje

Zielony design

Tekst Karolina Miszczuk

2015-05-19
Zielony design

Drzewo, trawa, krzew to atrybuty ogrodu. A co, jeśli umieścimy te elementy w domu? Jak zaadaptować mieszkanie na potrzeby trawnika i jak zaaranżować pokój, w którym chcemy postawić drzewo cytrynowe w doniczce? Odrobina pomysłu, trochę miejsca i światła słonecznego. Rośliny nie wymagają wiele, a mogą uświetnić wnętrze w każdym stylu.

 

Hol

Korytarz to miejsce, gdzie kwiaty mają mało światła, choć niewykluczone, że przez okno dostają się promienie słoneczne. Hol jest zwykle niewielką przestrzenią, więc teoretycznie nie powinniśmy jej dodatkowo zagracać. Doniczkowe drzewa sprawdzą się jeśli chodzi o ozdobienie właśnie takiego wnętrza. Wprowadzą element świeżości i ocieplą przestrzeń. Odpowiednio zaaranżowany przedpokój będzie dobrym miejscem na przywitanie gości i funkcjonalnym pomieszczeniem na przechowywanie wierzchniej odzieży.

 

 

Salon

W salonie kwiaty możemy ustawić wszędzie. Nieograniczona powierzchnia podłogi jest dużym polem do manewrów z kwiatami, krzewami, donicami i wysokimi wazonami. Każdą z zielonych ozdób wnętrza możemy również powiesić na ścianie albo na suficie. Półki będą się ciekawie prezentować, jeśli użyjemy doniczek w taki samym kolorze jak półka i damy się ponieść fantazji w ustawieniu kwiatów np. między książkami. Świadome gospodarowanie kwiatami jest konieczne, by nie wprowadzić wrażenia oranżerii. Przesada nie jest wskazana, zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny. Bardzo łatwo popsuć ogólny charakter wnętrza, jeśli nieumiejętnie rozporządzamy zielenią. Nowym pomysłem na rośliny jest umieszczenie ich na ścianie, ale zamiast obrazów. Zwisające zielone kaskady umilają czas spędzony w wygodnym fotelu i na sofie.

 

Kuchnia

Kwiaty w kuchni? A jednak. Parapet i głęboki blat kuchenny to idealne miejsca nie tylko dla świeżych ziół, ale także dla kaktusów czy fiołków. Surowe blaty, wyspy i stoły to miejsca, w których nie może zabraknąć ocieplającej zieleni. Należy jednak pamiętać, by dopasować doniczki do wyglądu kuchni. Kolor doniczek powinien korespondować z kolorem naczyń w kuchni, dodatków, solniczek i innych akcesoriów. Nie zapominajmy, że kwiaty powinny być w takim miejscu, by nie utrudniać codziennych zadań: przygotowywania posiłków czy zmywania.

 

 

Jadalnia

Jadalnia jest miejscem idealnym dla wazonów z kolorowymi kwiatami i wiszących donic. Kwiaty na stole to niezwykłe uzupełnienie posiłku, bez względu na to, czy jadalnia służy jednej osobie, rodzinie, czy całej grupie gości przyjaciół. Można również postawić na dość oryginalne rozwiązanie: trawa wokół pomieszczenia. Sprawdzi się jako niezwykłe urozmaicenie i zachwyci przybyłych na przyjęcie gości. Jej atutem są niewielkie wymagania. Może ona rosnąć również w doniczkach. Pamiętajmy jednak o pielęgnacji i przycinaniu. Innym sposobem na trawę w jadalni jest uczynienie ze stołu małej polany. Odpowiednio przygotowany stół może sprawić, że przy każdym posiłku poczujemy się jak na zielonej, letniej łące.

 

Pokój dziecięcy

Kwiaty w pokoju dziecięcym są ryzykowne. Ciągłe zabawy, a czasem także bieganie i rzucanie piłką może skończyć się sprzątaniem ziemi z podłogi. Warto więc wprowadzić kwiaty w dekoracjach jako motyw dywanu, pościeli czy firanki. U starszych pociech postawmy jednak na naturę i wyposażmy parapet w kilka roślinek w doniczkach: będzie to odpowiedni przedmiot opieki. Dzięki temu dziecko nauczy się odpowiedzialności i dbania o rzeczy.

 

 

Sypialnia

Kwiaty cięte od drugiej połówki przy łóżku, ozdobne kwiaty w donicach na oknach, podłodze czy na szafce nocnej mogą umilić czas spędzony w sypialni. Nie warto odcinać tego pomieszczenia od zbawiennego wpływu kwiatów. Dobrze, gdy choć kilka znajdzie się w jej wnętrzu. Nie należy przesadzać oczywiście, by nie zabierać przestrzeni z pokoju. Zastosowanie kwiatów z wyczuciem i szczególną dbałością o detale takie, jak donice i wazony sprawi, że pomieszczenie będzie przyjemne i z chęcią oddamy się wieczornemu odpoczynkowi.

 

Inspiracje do wnętrz

Suszone kwiaty w ramkach świetnie zastąpią obrazy i nawiążą do kolorów we wnętrzu (piaskowiec na podłodze, ściany w kolorze bursztynu czy złota). Żyrandol w kształcie kwiatów z mlecznego szkła świetnie uzupełni jasne wnętrze, a kandelabry z motywami liści wprowadzą delikatność i nutę fantazji. Motywy naklejek z bambusem czy drzewami umilą wnętrze i połączą z pozoru niepasujące do siebie elementy. Kwieciste wzory koronek i firanek będą wprowadzały do wnętrza tajemniczość i delikatność, a użycie kwiecistych ludowych wzorów umożliwi nadanie wnętrzu folkowego charakteru.