Dom

Projekty

Akustyka we wnętrzach

Tekst Paulina Majewska

2015-06-09
Akustyka we wnętrzach

W dobie rozwoju wszelkiego typu technologii oraz bardzo szybkiego tempa życia, jakie narzucają nam współczesne czasy, potrzebujemy odpoczynku i wyciszenia. Oczekujemy więc od naszych domów, że stanowić będą dla nas swoistą oazę spokoju. Cisza nie tylko łagodzi stres i koi nerwy, ale także umożliwia efektywną pracę. Niezwykle ważną kwestią jest zatem takie zaadaptowanie mieszkania, aby jego akustyka została optymalnie dostosowana do potrzeb mieszkańców.

 

Wzmożony hałas znacząco wpływa na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Oddziałuje drażniąco na układ słuchowy oraz nerwowy. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, którym emitowane są dźwięki o wysokich częstotliwościach wywołuje zmęczenie nie tylko psychiczne, ale także fizyczne, trudności z koncentracją, uciążliwe napięcie, zmianę rytmu akcji serca czy oddychania. Ponadto, hałas zaburza wyraźną słyszalność mowy, a także utrudnia właściwy odbiór muzyki. Jako uciążliwe odbieramy dźwięki o natężeniu około 65 – 70 dB. Niestety taki poziom hałasu towarzyszy naszemu codziennemu życiu. Powszechnie uważa się, że adaptacja akustyczna pomieszczenia, dotyczy przede wszystkim zakładów pracy, ale w ostatnim czasie coraz częściej kwestie te brane są pod uwagę również przy aranżowaniu wnętrz prywatnych.

Hałas nie jest jedynym problemem, z jakim spotykają się użytkownicy mieszkań czy domów. Czasem w pomieszczeniach pojawiają się także szumy i pogłos. Powstaje on, ponieważ fale dźwiękowe są odbijane przez sufity, ściany i podłogi, a w efekcie nakładają się na siebie. Warto wówczas podjąć działania, które pozwolą na zniwelowanie zarówno pogłosu, szumu, jak i hałasu. Właściwa akustyka wnętrza ważna jest zwłaszcza z punktu widzenia osób grających na instrumentach oraz dbających o odpowiednie warunki do odtwarzania muzyki czy odbioru filmów.

 

 

Sufit, ściana i podłoga

 

Akustyka wnętrza zależy głównie od kształtu i wielkości pomieszczenia, ale również od sposobu jego wykończenia. Puste ściany, wysoki strop czy niewygłuszona podłoga odbijają fale dźwiękowe, a więc przyczyniają się do powstawania hałasu i echa. Istnieje jednak wiele sposobów na zniwelowanie tego rodzaju niedogodności.

Bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w celu ochrony przed hałasem i wycieszenia pomieszczenia jest zastosowanie sufitu podwieszanego, czyli lekkiej konstrukcji zamontowanej poniżej stropu. Wykonywany jest on z różnego typu płyt, często z gipsowo-kartonowych, drewnianych, metalowych czy z tworzyw sztucznych. Płyty tego typu doskonale izolują akustycznie. Zastosowanie sufitu podwieszanego w salonie lub sypialni będzie gwarancją stworzenia lepszego klimatu akustycznego, który uprzyjemni codzienny relaks.

Niezawodnym i często stosowanym sposobem na wyciszenie pomieszczenia jest także wykończenie ścian odpowiednim materiałem. Stosunkowo łatwo możemy wygłuszyć tę powierzchnię za pomocą różnego rodzaju paneli ściennych. Zarówno płyty drewniane, PCV, jak i tapicerowane panele wykończeniowe będą do tego celu właściwymi materiałami. Posiadają one wysoką zdolność pochłaniania dźwięków, a jednocześnie prezentują się niezwykle dekoracyjnie. Oprócz paneli, w celu wyciszenia pomieszczenia, na ścianach z powodzeniem zastosować możemy tapety lub tkaniny. Wzorzyste, barwne okładziny nie tylko wpłyną korzystnie na akustykę, ale także ozdobią i ożywią wnętrze. Podobny efekt uzyskamy za pomocą grubych zasłon, które staną się swoistą izolacją dla dźwięków napływających do mieszkania z zewnątrz przez okna. Ściana zostanie skutecznie wygłuszona również przy pomocy mebli. Dzięki regałowi z książkami umieszczonemu przy ścianie, za którą w sąsiednim pokoju stoi telewizor, nie będą do nas docierały rozpraszające, a niekiedy też irytujące dźwięki.

Podłogę z kolei warto wyciszyć, stosując do jej wykończenia korek, czy płyty pilśniowe lub piankowe jako podkład pod panele. Odgłos kroków zniweluje wykładzina bądź miękki dywan, który będzie amortyzował drgania wywołane naszym stąpaniem.

 

 

Wyciszanie domowych urządzeń

 

Bardzo często zdarza się, że to domowe urządzenia techniczne, takie jak klimatyzator, pralka, lodówka, zmywarka czy nawet komputer są głównym generatorem hałasu w naszym mieszkaniu. Warto zatem wsłuchać się w dźwięki powstające z ich przyczyny oraz skupić się na zmniejszeniu poziomu wywoływanego przez nie hałasu. Wyciszanie sprzętów pracujących w domu nie jest zadaniem skomplikowanym. Możemy tego dokonać szybko i łatwo dzięki posłużeniu się odpowiednimi akcesoriami. Należą do nich np. maty wygłuszające, na których możemy umieścić urządzenie. Dbajmy także o to, aby na sprzętach nie zalegała powłoka kurzu, ponieważ wpływa on negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, które w efekcie pracuje nieco głośniej niż powinno. Podobna zależność występuje między tworzącymi się w lodówkach i zamrażarkach warstwami lodu a poziomem hałasu generowanym przez urządzenie.

Skutecznym sposobem na wyciszenie pracy urządzenia jest ponadto jego zabudowa. Odgłosy wytwarzane przez zmywarkę umieszczoną pomiędzy systemem mebli kuchennych będą mniej słyszalne. Pralkę stojącą w łazience możemy natomiast obudować z boku i od góry drewnianymi płytami. Warto ją także zabezpieczyć gąbką lub matą, aby podczas wirowania nie obijała się o sąsiadujące sprzęty i nie powodowała dodatkowego hałasu.

 

 

Profesjonalne rozwiązania

 

Oprócz prostych, niemal domowych sposobów na wyciszenie wnętrza, mamy możliwość skorzystania ze znacznie bardziej profesjonalnych metod aranżacji akustycznej. Nowoczesne materiały wygłuszające, a także techniki adaptacyjne dobierane indywidualnie pozwalają zwiększyć komfort odbioru muzyki czy pracy. Do dyspozycji mamy ogromny wybór specjalistycznych mat i paneli pochłaniających dźwięki odpowiednich do montażu na różnych powierzchniach, głownie na ścianach i sufitach. Popularne są zwłaszcza płyty mineralne, perforowane i panele rozpraszające, które, obok funkcjonalności, cechuje estetyczny wygląd. Wartymi uwagi rozwiązaniami sugerowanymi przez specjalistów są także wyspy sufitowe czy sufity dźwiękochłonne. Tego rodzaju ustroje akustyczne dedykowane są głównie do pomieszczeń o charakterze pokojów muzycznych lub gabinetów, jednak znajdują niekiedy zastosowanie także w pomieszczeniach innego typu.

O zbawiennym wpływie ciszy na nasze samopoczucie oraz komfort psychiczny nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego warto zadać sobie trud i podczas aranżowania mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń pamiętać o jego odpowiednim zaadaptowaniu również pod względem akustyki. Właściwie wyciszony salon, sypialnia czy łazienka będzie prawdziwym miejscem wytchnienia i relaksu.