Dom

Projekty

Antresola

Tekst Marcelina Kowalczuk

2015-03-03
Antresola

Antresola to nic innego jak dodatkowa kondygnacja w mieszkaniu, otwarta na resztę mieszkania. Jest to rozwiązanie, które funkcjonalnie powiększa mieszkanie, nie zwiększając przy tym jego zasadniczej powierzchni. Antresole można umieścić wyłącznie w mieszkaniach, które mają więcej niż 3,5 m wysokości, choć nie jest zbrodnią zrobienie antresoli z materacem do spania w standardowym – 2,5 m – choć stosunkowo niskim wnętrzu. Antresola jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie nowoczesne i przestronne mieszkanie.

Antresolę można zaaranżować w dowolny sposób – stworzyć tam biblioteczkę, sypialnię, garderobę, salon, aneks kuchenny i wiele innych pomieszczeń – wszystko zależy od kreatywności i potrzeb. Małe mieszkania i kawalerki w kamienicach czasami aż proszą się o antresolę. Pod sypialnianym półpiętrem można idealnie wpasować aneks kuchenny. Belki antresoli będą z kolei znakomitym punktem zaczepienia dla halogenowych reflektorów.

Sypialnia

Sypialnia jest pierwszym pomysłem, jaki najczęściej przychodzi nam do głowy w związku z adaptacją antresoli. Wykonanie półpiętra nie jest trudne, a może dostarczyć cennej przestrzeni w małym mieszkaniu. Odpowiedni materac możemy położyć na klasycznym stelażu łóżka, jednak musimy pamiętać, że przestrzeń między antresolą i sufitem niestety nie jest rozciągliwa i może przestać być funkcjonalna. Dobrym rozwiązaniem jest skrzynia, w której zmieści się gruby materac ze stopniem miękkości odpowiadającym naszym plecom. W tak powstałej sypialni możemy ułożyć dywany lub wykładzinę, dzięki czemu będzie to cicha przestrzeń, a nasze nogi nie będą marzły zimą nawet bez kapci. Do łózka na antresoli wystarczy niewielki stolik nocny na okulary, książkę czy magazyn i lampka: niewielka na stolik lub niska, stojąca na podłodze. Obie propozycje dobrze sprawdzą się w połączeniu z grafikami na ścianie w ciepłym jasnym kolorze, by dodatkowo nie zmniejszać optycznie przestrzeni.

Biblioteczka

Wszystkie mole książkowe uznają antresolę za swoją oazę i raj na ziemi. Antresola może być wspaniałym miejscem relaksu pośród starych woluminów i ulubionych książek. Półki z ciemnego drewna, skórzane grzbiety książek ze złotymi literami, wygodny fotel z białym obiciem z giętego ciemnego drewna i mały stolik kawowy to zestaw, który z pewnością zachwyci niejednego mola książkowego.

Nie możemy zapominać o oświetleniu: nasze oczy męczą się podczas czytania książek przy złym oświetleniu. Duża lampa stojąca powinna rozwiązać problem i stać się designerską podporą wyglądu antresoli. Biblioteczka na antresoli może być dużym obciążeniem konstrukcji, nawet jeśli ciężar rozkłada się na dużej powierzchni Dlatego też dobrze jest odpowiednio ją wzmocnić. Gdy książki wciągają nas na długie godziny, możemy również zainwestować w ekspres do kawy, który świetnie spełni swoje zadanie w długie deszczowe jesienne i chłodne zimowe dni.

Salon

Na mezaninie można również z powodzeniem zaaranżować salon. Małe, lecz wysokie pomieszczenie z aneksem kuchennym możemy uczynić piętrową kuchnią w połączeniu z salonem. Za schody w tym przypadku mogą nam posłużyć odpowiednio zaprojektowane półki kuchenne. Zmieszczenie dwóch pomieszczeń w jednym niewielkim jest więc możliwe. Antresolę musimy jednak aranżować ostrożnie. Lekka kanapa z jasnym obiciem, fotel, stolik kawowy, lampa, telewizor na ścianę – lepiej nie wykraczać poza to minimum, by nie obciążać nadmiernie konstrukcji.

Zamiast stojącej lampy możemy rozważyć oświetlenie punktowe, które wprowadzi przyjemny nastrój i zapewni odpoczynek oczu od mocnego światła. Lekki dywan - tzw. Shaggy, czyli z długim włosiem - może umilić stosunkowo chłodne wnętrze utrzymane w jasnych barwach dla optycznego zwiększenia powierzchni. Specyficzny styl możemy nadać antresoli przez użycie dodatków: patery na owoce, serwety na stoliku, odpowiednich poduszek na sofę czy obrazów i grafik na ścianach.

Antresola technicznie

Podłoga, zaraz po odpowiedniej konstrukcji, jest najważniejszą rzeczą w antresoli. Dobrym pomysłem będzie wykonanie podłogi z desek lub płyty OSB lub MDF. Właściwe przygotowanie podłogi musi prowadzić do sztywnej podłogi, która nie ugina się pod ciężarem ciała. Oświetlenie to kolejna ważna sprawa na mezaninie. Dodatkowe gniazdka do lampek i innych urządzeń to standard: wszak antresola to dodatkowe pomieszczenie, należy więc o tym pamiętać. Lampka nocna w sypialni na antresoli i podstawowe oświetlenie punktowe to standard, dzięki któremu półpiętro będzie wspaniałym miejscem odpoczynku.

Niezależnie od posiadania dzieci bądź ich braku warto zainwestować w barierkę. Będzie ona stanowić uwieńczenie aranżacji, a do tego skutecznie ochroni przed upadkiem z wysokości. Zamiast balustrady możemy zastosować niską ściankę i zamontować blaty robocze. Przydadzą się rysownikom, architektom, a także dzieciom – w nauce i zabawie.

Schody

Nieodłącznym elementem budowy antresoli jest konstrukcja, z której skorzystamy, by dostać się na półpiętro. Standardem w tej sytuacji są schody, czy też odpowiednio zaprojektowana drabina – o ile takie rozwiązanie będzie dla nas wygodne. Zazwyczaj drabinę montuje się na niewielkich antresolach pełniących rolę mini sypialni. Możemy jednak pokusić się o nietypowe rozwiązania – np. drewnianą konstrukcję, w której pod stopniami znajdą się półki bądź zamykane szafki.

Kształt i wygląd wejścia na antresolę jest w pełni zależny od nas, jednak powinniśmy pamiętać o jednej, najważniejszej kwestii – wejście to powinno być solidne i bezpieczne. Jeżeli wśród naszych domowników znajdują się dzieci lub osoby starsze, tym bardziej powinniśmy potraktować tę kwestię poważnie. Stopnie nie mogą być zbyt strome, schody natomiast warto zaopatrzyć w balustradę.

W kwestii wejścia na antresolę występuje pewien paradoks – budując tę konstrukcję, która przecież ma służyć zwiększeniu powierzchni mieszkania, nie powinniśmy oszczędzać miejsca na schody. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności mają one być komfortowe i bezpieczne. Standardowe wymiary stopni to: wysokość nie większa niż 17 cm i głębokość około 28 cm – i takiej wielkości powinniśmy się trzymać.

Plusy antresoli

Antresola daje możliwość zaoszczędzenia sporej ilości przestrzeni – jeśli brakuje nam dodatkowego pomieszczenia, może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie, warto zaaranżować na antresoli sypialnię, a kondygnacja podstawowa będzie pięknym i przestronnym salonem z aneksem kuchennym i łazienką. Odpowiednio zagospodarowane półpiętro pozwoli oddzielić część prywatną nocną od części gościnnej dziennej. Sprawi to, że wszyscy będą czuć się komfortowo w jednym mieszkaniu. Antresola nadaje również mieszkaniu wyjątkowego klimatu – dzięki takiej zabudowie mieszkanie jest bardziej funkcjonalne, a dodatkowo nadaje mieszkaniu nowoczesnego, miejskiego klimatu.

Wady

Antresola, choć niewątpliwie daje szereg korzyści, nie jest też pozbawiona wad. Nie są to niedogodności utrudniające korzystanie z półpiętra, lecz mogą źle wpłynąć na nasze samopoczucie.

Najistotniejszą kwestią jest fizyczna zasada unoszenia się ciepłego powietrza ku górze.

Musimy być więc świadomi tego, iż w okresie grzewczym temperatura na antresoli może być dla nas uciążliwa. Mniej odczujemy tę niedogodność, jeśli w pomieszczeniu, którym zbudujemy antresolę, jest ogrzewanie podłogowe. Analogicznie do ciepłego powietrza zachowują się wszelkie zapachy. Aranżując pod antresolą aneks kuchenny musimy się więc liczyć z tym, że aromaty powstałe podczas gotowania szybko dotrą na gorę.

Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia – może okazać się, że lampa sufitowa niedostatecznie oświetla przestrzeń półpiętra. Tę kwestię łatwo możemy rozwiązać, montując na antresoli kinkiety bądź po prostu wyposażając ją w stojącą lampę.

Aby stać się posiadaczem gotowej drewnianej bądź metalowej antresoli, musimy być przygotowani na koszt co najmniej 550 zł (Ikea). Przed planowanym zakupem warto przejrzeć dostępne oferty także rodzimych producentów, a także wspomóc się opinią architekta, jaka antresola najlepiej wpasuje się w nasze wnętrza.