Dom

Projekty

Ekskluzywny styl glamour

2013-11-04
Ekskluzywny styl glamour

Styl glamour we wnętrzach jest swoistą kwintesencją bogactwa i przepychu. Współczesna wersja glamour to styl kojarzony z luksusem pięciogwiazdkowego hotelu. Aranżacja ekskluzywnego salonu jest najbardziej poruszającym projektem. Wiąże się to z najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem domu. Aby stylizacja zyskała na wartości, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów i wykończeń. Wnętrze dekorowane złotem, srebrem, kryształami, uwydatnia walory estetyczne i wprowadza czarujący odbiór. Styl glamour to jeden z najbardziej modnych i gorących trendów we wnętrzach. To przede wszystkim magia i blask. Wykończenia łączące w sobie luksus i zmysłowość z lekkością i odrobiną humoru, można uzyskać przez zastosowanie myśli o współczesnym dresingu z barokowymi meblami lub matowymi fakturami, łączonymi z kolorowymi, błyszczącymi powierzchniami. Stylizacja glamour praktycznie i harmonijnie wpasowuje się w zdecydowany temperament domowników.

 

Styl glamour to przede wszystkim blask i szyk.

 

Harmonia i przepych
Styl glamour to przede wszystkim blask i szyk. Aby podkreślić charakter aranżacji, dobrze jest zestawić rzeczy połyskliwe z matowymi. Część mebli i bibelotów jest swoistym nawiązaniem do minionych epok: baroku, rokoko i klasycyzmu. – Przepych zastosowanych we wnętrzu glamour elementów powinien znaleźć uspokojenie i równowagę w postaci większych płaszczyzn, jednorodnych w barwie i fakturze. Projektant nie jest w stanie przewidzieć, ile bibelotów, drobiazgów, przedmiotów użytkowych ustawi mieszkaniec domu w swoim salonie, dlatego lepiej zaprojektować ściany i podłogi tak, aby stanowiły tło dla pozostałych elementów, nie konkurując z nimi. – komentuje mgr inż. arch. Dagmara Obłuska z Pracowni Projektowej Villanette. Wyposażenie salonu w tej stylizacji musi być podporządkowane estetycznym i harmonijnym elementom wprowadzającym klimat. Meble w minimalistycznej formie i misternie rzeźbione komody nie mogą mieć oznaczonych słojów drewna. Ta zasada jest powszechnie stosowana przy stylizowaniu glamour. Zważywszy na wysoki poziom wykończenia, nie należy uwydatniać nieprecyzyjnych elementów retro, w postaci mebli stylizowanych na ludwikowskie. Wnętrze stylu glamour to przede wszystkim dodatki. Pełniące kluczową rolę szczegóły dopełniają pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Przede wszystkim są nimi: żyrandol z kryształkami, dywan z długim włosiem, dekoracyjne tapety (najlepiej w stylu barokowym), lustra w złotych ramach i minimalistyczne dodatki. Odpowiedni szyk i luksusowy charakter podkreślają drogocenne, połyskujące elementy. Jednakże w stylizacji glamour granica miedzy przepychem a tandetą bywa cienka, toteż należy dobierać elementy z rozwagą i odpowiednim wyczuciem.

 

Odpowiedni szyk i luksusowy charakter podkreślają drogocenne, połyskujące elementy.

 

– Wnętrze w stylu glamour kojarzy się z kwiatem storczyka, na którym osiadły błyszczące krople rosy, rosiewając fioletowe refleksy. W glamour liczy się bardziej forma niż funkcjonalność. Ekstrawagancja linii i szlachetność materiału stają się synonimem luksusu. Styl ten nie jest dla architekta łatwy w projektowaniu poruszamy się w nim jakby „ na pograniczu kiczu” i czasem o jeden element za dużo, o jeden kolor za daleko i przekracza się tą cienką graniczną linię dobrego smaku. Świadome przerysowania formy są w tu tyle wskazane, co ryzykowne. Tego rodzaju wystrój wymaga także ogromnej dyscypliny od inwestora, bo zbyt łatwo jest ustawić na parapecie doniczki z paprotkami a na półce kominka kilka figurek z podróży, na ścianie umieścić ulubiony obrazek, do tego wazonik po babci na stoliku… - i katastrofa wnętrzarska gotowa! – zaznacza mgr inż. arch. Dagmara Obłuska z Pracowni Projektowej Villanette. Ekstrawagancki luksus wykonany z imitacji szlachetnych materiałów podkreśla oryginalny styl. Jednocześnie styl glamour odzwierciedla barok i przepych, a odpowiednio wyważone elementy dekoracyjne, wzbudzą estetyczne i harmonijne odczucia. Szykowne wnętrze pełne kontrastów i wyszukanych materiałów wykończeniowych sprawi, że poczują Państwo w swoim domu klimat płynący rodem z najdroższych salonów.