Dom

Projekty

Mieszkanie przy Majdańskiej

Tekst Ewelina Golinowska • Zdjęcia EG Projekt

2014-05-15
Mieszkanie przy Majdańskiej

Projekt mieszkania został zrealizowany latem 2013 roku. Właścicielami 70-cio metrowego mieszkania jest młode małżeństwo, które chciało szybko, ale i stylowo wykończyć swoje nowe mieszkanie. Projekt został ukończony praktycznie w ciągu dwóch miesięcy, gdyż właściciele nie mogli dłużej czekać z przeprowadzką ponieważ spodziewali się narodzin pierwszego dziecka. Układ wyjściowy mieszkania był wręcz idealny, więc właściciele nie mieli potrzeby ingerowania w jego funkcjonalność. Głównym celem przy projekcie mieszkania było stworzenie dużej ilość szaf oraz miejsca do przechowywania najrozmaitszych rzeczy. W tym celu został zaprojektowany ciąg zabudowanych szaf w korytarzu z wydzieloną częścią na ubrania, osobną częścią na buty oraz częścią gospodarczą. Z korytarza wchodzimy do dużego salonu, który jest centralnym punktem mieszkania. Obok salonu zaprojektowana została otwarta kuchnia, która jest nieco schowana względem wejścia. W przeciwnym zakątku mieszkania znajduje się łazienka oraz dwa pokoje - sypialnia i pokój dziecka. W mieszkaniu jest dużo okien oraz znajduje się ono na ostatnim piętrze, co sprawia, że mieszkanie jest bardzo jasne. Okna są praktycznie na każdej ścianie za sprawą tarasu, który okala całość kondygnacji.

 

 

Kolorystyka mieszkania jest jednolita, dominuje biel przełamana akcentami czerni, pomarańczu oraz szarości. Dużą rolę odrywa tutaj drewniana podłoga w kolorze naturalnego i ciepłego dębu. Jej naturalność dodaje wnętrzu dość dużą dozę ciepła i stwarza, że mieszkanie jest bardziej przytulne. W pomieszczeniach, gdzie względy funkcjonalne nie pozwoliły nam położyć drewnianych desek (korytarz, kuchnia oraz łazienka), został położony szary gres, który idealnie komponuje się z drewnem. Całość wnętrza tworzy harmonię i ład przestrzenny. W salonie zostało zastosowane bardzo ciekawe rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni w postaci regału o asymetrycznym układzie półek. Regał ten pomieści zarówno sporą ilość książek, jak i wysokie wazony z kolorowymi kwiatami, które zawsze goszczą w tym domu. Świeże, kolorowe kwiaty w prostym wazonie to bardzo ważny element dekoracyjny dla właścicieli mieszkania, dlatego też na co dzień nigdy nie może ich zabraknąć. W tym celu regał został zaprojektowany tak, aby zawsze było miejsce dla kwiecistych bukietów. Kuchnia, która znajduje się obok salonu, dopasowuje się kolorystyką do reszty mieszkania – dominuje w niej biel wyeksponowana w płytkach w kształcie cegiełek oraz białych meblach kuchennych. Przełamaniem ascetycznej bieli jest drewniany blat, który z kolei nawiązuje do drewnianych elementów obecnych w salonie i reszcie mieszkania. Pomarańczowa lampa zwisająca na długim kablu jest dopełnieniem klimatu całego mieszkania, a zarazem przełamaniem spokojnego charakteru wnętrz. Poprzez odpowiednie zaprojektowanie szafek oraz sprzętów, kuchnia jest bardzo ergonomiczna i odpowiednio zoptymalizowana. Cała ściana po prawej stronie została wypełniona szafkami, przez co jest bardzo funkcjonalna. Szczelnie dopasowane szafki praktycznie zlewają się z wnętrzem stając się niewidocznym, a zarazem bardzo praktycznym elementem kuchni. Następnie, w celu odpowiedniego zrównoważenia wnętrza, pozostałe ściany zostały pozbawione wiszących szafek, aby nadać mu jeszcze większej lekkości. Zaraz przy wejściu do kuchni jest ściana pomalowana farbą tablicową – która, jak widać na zdjęciach, spełnia swą funkcję jeszcze przed narodzinami dziecka. Dziś jest to baza pomysłów na imię dla dziecka, a w przyszłości może być miejscem ekspresji i kreatywności dla młodej dziewczynki.

 

 

Łazienka jest stonowana kolorystycznie i wypełniają ją jasnobeżowe płytki w dwóch rodzajach (fazowane i gładkie) przedzielone czarną listwą, która wyodrębnia również lustro jako jedną spójna płaszczyznę. Lustro jest głównym elementem łazienki i sprawia, iż czujemy się, jakbyśmy przebywali w znacznie większym pomieszczeniu. Pomysłowymi dodatkami w łazience są też: grzejnik o charakterystycznym designie oraz dekoracyjna szklana lampa koloru pomarańczowego, zwisająca obok umywalki. Konwencja biało-czarnej przestrzeni została również utrzymana w sypialni. Biała cegła ma za zadanie wprowadzić fakturę do pomieszczenia, nawiązać do salonu, oraz je wyciszyć, aby było odpowiednie do odpoczynku. Natomiast obrazki w różnokolorowych ramkach mają dodać odpowiedniego charakteru wnętrza.