Dom

Projekty

Pokój zaprojektowany z myślą o najmłodszych

Tekst Anna Kuk-Dutka • Zdjęcia Anchal Studio

2014-06-10
Pokój zaprojektowany z myślą o najmłodszych

Myśląc o aranżacji pokoju dziecinnego musimy mieć w świadomości, że tworzymy właściwie cały świat dla małego człowieka. To to miejsce wspominał będzie całe życie, tutaj będzie się bawił, uczył, spał . Bedzie tu spędzał wolny czas z przyjaciółmi i odkrywał otaczającą go rzeczywistość. Tworzenie takiego miejsca to nie małe wyzwanie dla projektanta. Przestrzeń nie może zostać zamknięta w ciasne ramy eleganckich mebli i równo poukładanych na półkach zabawek. Musi to być miejsce, które maksymalnie pobudza dziecięca kreatywność, zachęca do nauki i zabawy oraz do podejmowania coraz to nowych wyzwań.

Nauka i zabawa

Prezentowany pokój został stworzony z myślą o dwóch małych dziewczynkach. Pięcioletniej Hani i dwuletniej Tosi. Obydwie dziewczynki obdarzone dużym talentem plastycznym , jak większość dzieci, bardzo lubiły malować po ścianach. Postanowiliśmy wykonać dla nich bardzo dużą ścienną tablice, malowaną również farbą magnetyczną. Poza tworzeniem dzieł kredą można przypinać do niej rysunki za pomocą magnesów tworząc przy tym uroczą galerię. Do tablicy przymocowano również zegar z samymi wskazówkami. Początkowo, kiedy dziewczynki były malutkie, zamiast godzin narysowane były obrazki przedstawiające czynności, które wykonujesię w danym czasie. Teraz, kiedy starsza Hania rozpoczęła już naukę godzin, do zegara przymocowano magnesy w kształcie cyferek. Bez problemu może więc skojarzyć godzinę z porą dnia i wykonywanymi wtedy obowiązkami. Pod spodem dziewczynki mają również narysowany kalendarz, gdzie same skreślają sobie dni tygodnia i zaznaczają ważne dla nich uroczystości. Pokój znajduje się na poddaszu . W zakamarkach, pod skosami udało nam się ukryć dwie garderoby, dla każdej z sióstr. W praktyce to doskonałe miejsce zabaw w chowanego. W przyszłości na środku powstanie meblowa zabudowa, w której znajdą się wydzielone biurka dziewczynek. Podzieli ona pokój dziewczynek na pół, dając każdej własne, prywatne miejsce do nauki i zabawy. W tym jednak momencie na środku, pod romantycznym woalem znajduje się ulubione miejsce zabaw dzieci. Są to po prostu dwa materace, które niezwykle przydają się gdy dziewczynki zapraszają na noc przyjaciół. Na co dzień jednak stanowią doskonałe miejsce do zabawy i ekspozycji pokaźnej kolekcji misiów. Dla dziewczynek przywidziano również mały stoliczek z krzesełkami, pełniący obecnie funkcję biureczka oraz uroczą toaletkę. Lustro z szufladkami jest babciną pamiątką, którą przelakierowaliśmy na biały, matowy kolor, a ogromna ilość spinek oraz wstążeczek stanowi dekorację samą w sobie. 

 

Porządki
W całym pokoju porozstawianesą piękne wiklinowe kosze , do których łatwo jest dzieciom powkładać książki i zabawki. Pamiętajmy, ze układanie wszystkiego na półkach podczas sprzątania jest często zadaniem przekraczającym ich siły, ale wrzucanie zabawek do kosza jest drobnostką nawet dla niespełna dwuletniej Tosi.

Światło

Jest ono jednym z najważniejszych elementów w pokoju dla dzieci. Z jednej strony to małe lampeczki choinkowe i urocze lampki stołowe stanowią podstawę do osiągniecia bajkowego klimatu pokoju. Z drugiej strony większość dzieci z bogata wyobraźnia identyfikuje ciemność z czymś złym i przerażającym. Małe lampki, najlepiej ledowe świecą wiec w pokoju dziewczynek przez całą noc. Dostęp do światła musi być również adekwatny do wzrostu domowników. Projektując instalacje elektryczną, poza centralnymi włącznikiem przy wejściu, zamontowano również na wysokości 50 cm dodatkowy. Tak, aby nawet małe dziecko mogło zapalić wszystkie światła w pokoju. 

 

Zabawki
Niestety żadne kosze i pudełka nie są w stanie pomieścić ogromnych ilości plastikowych zabawek kiepskiej jakości. Rodzice Hani i Tosi przyjęli jasną strategię. Prezenty dziewczynki dostają rzadziej, ale są one bardzo dobrej jakości. Stąd kolekcja pięknych misiów siedzących na materacu oraz urocza czerwona, drewniana kuchnia wzorowana na amerykańskim design lat 50-tych. Bezwątpienia dodała ona całemu pokojowi niezwykłego charakteru. Nad kuchnią mają powstać jeszcze lakierowane na biało maleńkie półeczki przeznaczone do ekspozycji bogatej kolekcji garnuszków, kieliszków i talerzyków. Za nimi zostaną przyklejone naklejki z rysunkami potraw wykonanymi przez Hanię w przedszkolu. W planach jest również pomalowanie jednej ze ścian garderoby farbą tworzącą sucho ścieralną tablicę. Dziewczynki będą mogły na kolejnej ścianie malować pisakami, a ich dzieła usunie zwyczajna ściereczka. Wybrane papierowe prace zostaną również oprawione w białe ramki o różnych formatach i wywieszone na ścianę.

 

Idea
Myślę, ze doskonałą rzeczą przy projektowaniu pokoju dziecka jest pomoc samych dzieciaków. Zawsze prosimy, aby przygotowały nam rysunki wymarzonego pokoju, które stanowią dla nas doskonałą inspirację. Nie inaczej było w tym przypadku. Robiony na drutach ze sznurków dywan powstał na podstawie kolorowego rysunku Hani. Dwie kolorowe kulki z jej małego dzieła, zamieniłyśmy w wielką różową i czerwoną pufę, również wykonaną na zamówienie ze sznurka. Wzór tapety został przez starszą z sióstr pieczołowicie skonsultowany. Początkowo miały to być tylko paski i kropeczki. Hania narysowała dla nas piękne fale łączące jeden wzór z drugim i na tej podstawie wykonano końcowy projekt tapety. Dostępność i przystępna cena tego typu wydruków dają nam nieograniczone możliwości. Na ścianach i meblach umieszczać możemy zdjęcia, dziecięce rysunku lub dowolnych bajkowych bohaterów. Rysunki dzieci zostały również prawie dosłownie przeniesione na poduszki. Z resztek materiałów zostały uszyty zgodnie z dziecięcym projektem, domki, płotki i kwiatowa łąka. Zdecydowanie Hanię z Tosią uznać można jako współautorki prezentowanego projektu.