Dom

Projekty

Wsi sielska, anielska…

Tekst Urszula Sowińska

2014-01-20
Wsi sielska, anielska…

Styl rustykalny jest uroczy, o czym świadczą najmniejsze szczegóły domowych aranżacji. Niewielka konsolka bądź toaletka ze stylowym lustrem jest propozycją dla tych, którzy cenią sobie przytulne wnętrze, utrzymane w pastelowych barwach i naturalnym wyposażeniu. Przedmioty są wykonane w stylu rustykalnym z postarzanymi technikami dekorowania wnętrz. Meble są masywne i solidne, blaty zawierają znamiona dużych sęków i spękań, a wszystko jest utrzymane w duchu Vintage. Ciepłe i swojskie klimaty zbliżają do natury. Wnętrza inspirowane wiejskimi stylami są wciąż modne. Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym, należy kierować się podstawowymi zasadami, a przede wszystkim utrzymaniem czystości i nasyconych kolorów. Naturalne kolory dekoracji przyciągają wzrok i wzbudzają wrażenie wyciszonych, spokojnych pomieszczeń. Przy urządzaniu stylu rustykalnego dekoratorzy polecają używanie materiałów z lnu i bawełny. Wśród wzorów najczęściej używane są motywy kwiatowe, kraty oraz pasy. Do specjalnych elementów, takich jak pokrycia łóżek i obrusów, stosowane są hafty. Nic dziwnego, że w stylistyce rustykalnej chodzi o to, aby wnętrza były zarówno piękne i użyteczne. Drewno, kamień, ceramika czy metale szlachetne znajdują tutaj pełne zastosowanie.

 

Styl rustykalny jest uroczy, o czym świadczą najmniejsze szczegóły domowych aranżacji. Niewielka konsolka bądź toaletka ze stylowym lustrem jest propozycją dla tych, którzy cenią sobie przytulne wnętrze, utrzymane w pastelowych barwach i naturalnym wyposażeniu.


Jeśli chcemy aby dom nabrał sielskiego charakteru, należy wprowadzić do niego oryginalne przedmioty lub postarzane meble w harmonijnej kompozycji. Piękne przedmioty z różnych zakątków świata mogą zamienić się w istne dzieła sztuki. Zwrot w stronę prostoty i natury wprowadzi przytulność i szlachetną swojskość. Styl etno jest bezpretensjonalny i pełen prostoty. Wprowadza ciepły i sielankowy nastrój. Obecne na ścianach pastele i niewielkie drewniane meble zaaranżują ten klimat. Najczęściej meble są przecierane, ługowate lub bejcowane na kolor różniący się od naturalnego zabarwienia. Rozmyte błękity, morskie zielenie lub prosta biel podtrzymują naturalny klimat. Wszystkie te elementy czerpią inspiracje z rodzimych wzorców, toteż styl rustykalny ma tyle odmian, ile jest krajów. Mimo że każda z nich różni się od pozostałych, wiele je łączy: prostota wystroju, naturalne materiały, pomijające blichtr, za to ciepłe i przytulne elementy. W Polsce moda na ten styl zapanowała pod koniec lat 70. XX wieku. Było to wówczas niemalże koniecznością dostępu do nowoczesnego wzornictwa, wówczas kiedy nikt o tym nawet nie marzył. Bezproblemowo jednak można było kupić na targach staroci czy w pracowniach rzemieślniczych stare, robione według tradycyjnych wzorów meble i dodatki. To właściwie przy ich pomocy aranżowano letnie wiejskie domki (dacze) oraz mieszkania w blokach. Współcześnie lubimy czerpać inspiracje z trendów, które aktualnie panują. Modyfikacje i ich ciągła przemiana znajdują miejsce w naszych domach. Styl rustykalny ma swoje korzenie w szlacheckich dworkach i wiejskich chatach. Powracamy do niego chętnie, gdyż nadaje wnętrzom tak przyjazny klimat, że chce się w nich przebywać.

 

Przedmioty są wykonane w stylu rustykalnym z postarzanymi technikami dekorowania wnętrz. Meble są masywne i solidne, blaty zawierają znamiona dużych sęków i spękań, a wszystko jest utrzymane w duchu Vintage.

 

Materiałem, który króluje w rustykalnych wnętrzach, jest drewno. Surowiec tak często poddawany obróbkom, jak przecieranie, ługowanie i bejcowanie. Dzięki tym zabiegom, uzyskany kolor drewna różni się od naturalnego wyglądu. Uzyskuje się wówczas błękitne i niemalże białe odcienie. Ponadto meble są nierówno barwione tak, aby nabrały charakterystycznego wyglądu. Zazwyczaj stoły posiadają chropowatą fakturę, a nieregularne pęknięcia i sęki wpływają na ich indywidualizm. Dzięki ręcznemu szlifowaniu ma się pewność, że meble w stylu rustykalnym są precyzyjnie wykonane. W kuchniach stylizowanych na wiejskie, świetnie sprawdzają się naturalne, drewniane meble. Rustykalna kuchnia powinna być przede wszystkim przestronna. Duży stół i szeroki kredens są obowiązkowymi elementami wyposażenia. Tradycyjne wiejskie kuchnie wyposażone były w rzeźbione żeliwne okucia. Nad piecem wbudowany był okap, którego główną funkcją było odprowadzenie oparów. Ponadto stanowił piękną dekorację. Na okapie zawieszone były warkocze czosnku i cebuli, a bukiety suszonych ziół były centrum rozchodzącego się aromatu. Na taką stylizację mogą sobie jednak pozwolić mieszkańcy domów wolnostojących. W wiejskiej, tradycyjnej kuchni często buduje się piec kaflowy o żeliwnych frontach, w których montowany jest sprzęt najnowszej generacji. Jak pamięcią można sięgnąć, niezastąpionym elementem wiejskiej kuchni były gliniane garnki, misy oraz dzbany. Współcześnie dekoratorzy polecają przy tej aranżacji dodawanie ceramicznych doniczek na parapecie i pelargonii.

 

Ciepłe i swojskie klimaty zbliżają do natury. Wnętrza inspirowane wiejskimi stylami są wciąż modne. Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym, należy kierować się podstawowymi zasadami, a przede wszystkim utrzymaniem czystości i nasyconych kolorów.


Skupiając się na urządzaniu wnętrza w rustykalnym stylu, warto nawiązać do stylistyki danego regionu i wkomponowaniu rodzimych materiałów z charakterystycznym zdobnictwem. Element wzoru danego regionu może być motywem przewodnim przy urządzaniu pomieszczeń. Dodatkowo w kuchni można ustawić urocze zawekowane konfitury pozostawione na komodzie. Wiejskie, sielskie wnętrze niewątpliwie będzie sprzyjało rodzinnym spotkaniom, pełnym ciepła i uśmiechów. Dobrze jest przecież poczuć się jednocześnie bezpiecznie, spokojnie i szczęśliwie. To styl z duszą. Styl rustykalny nie musi kojarzyć się zatem z wiejską chatą, bielonymi ścianami i zapomnianym domem. Można pójść dalej i stworzyć klimat prostoty i naturalności. Nowoczesne oblicza rustykalnego stylu inspirowane są przede wszystkim przyrodą, lustrami w kształcie liści, wiklinowym rękodziełem i różnorodnością wyposażenia.