Wyposażenie

Inspiracje

Ciepło rodzinnego ogniska

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2017-10-17
Ciepło rodzinnego ogniska

Przytulny klimat mieszkania tworzą przede wszystkim jego domownicy. Szczególna atmosfera radości i miłości wypełnia je w okresie świątecznym, kiedy cała rodzina zasiada do wigilijnego stołu, a później śpiewa kolędy w blasku choinkowych ozdób. Tę niezwykle przyjemną aurę można dopełnić za pomocą odpowiedniego wystroju wnętrza. Spójna aranżacja sprawi, że spędzanie wspólnych chwil w rodzinnym gronie stanie się jeszcze bardziej wyjątkowe.

 

W czasie Świąt Bożego Narodzenia obecność choinki i licznych dekoracji tworzy bardzo klimatyczny wystrój domu. Tymczasem nie są to jedyne sposoby na podwyższenie temperatury wnętrza. Za pomocą dobrze dobranych kolorów, odpowiedniego oświetlenia, zastosowania właściwych materiałów, a także wzbogacenia całości ciekawymi dodatkami powstanie aranżacja, która będzie emanować ciepłem przez cały rok.

 

podłoga ruckzuck

 

Przełam surowość wnętrza

Zdecydowanie najcieplejsze aranżacje kojarzą się z wnętrzami urządzonymi w stylu angielskim. Chcąc nadać mieszkaniu przyjemny wyraz, warto czerpać inspiracje z trendów wiktoriańskich. Za przytulny i urokliwy design odpowiadają miękkie kanapy, tapety z motywem florystycznym, wzorzyste zasłony, miękkie dywany oraz duża liczba poduszek. Całość służy przede wszystkim wygodzie domowników, ale goście poczują się tu równie komfortowo.

 

Współcześnie bardzo popularne są aranżacje w stylu industrialnym i skandynawskim. Ich chłodny, czasem surowy charakter można przełamać poprzez wprowadzenie np. elementów stylu angielskiego lub rustykalnego, a także trafnie operując światłem czy kolorem. Umiejętne, gustowne rozmieszczenie dodatkowych komponentów doda wnętrzu odrobinę radości.

 

ruckzuck

 

Gra światłem, kolorem i dodatkami

Istnieją dwie metody ogrzania wnętrza: tradycyjna (montując grzejniki i systemy podłogowe) oraz wizualna (odpowiednio aranżując przestrzeń). W przypadku drugiego sposobu ważny aspekt stanowi odpowiednio dopasowane oświetlenie. Poza tradycyjnym, sufitowym oświetleniem dobrze postawić na dodatkowe źródła światła. Rozproszone promienie wydobywające się z kinkietów, diod LED czy lamp podłogowych, wyeksponują domowy nastrój. Wprowadzeniu romantycznej aury sprzyjają natomiast świece oraz kominek (tradycyjny lub w wersji bio).

 

Urozmaicenie kolorystyczne to równie ważny czynnik odpowiadający za przytulną aurę w mieszkaniu. Decydując się na pomalowanie wybranej ściany farbą w intensywnym kolorze, takim jak żółć, pomarańcz czy czerwień, zyskamy żywy, energiczny akcent. Osobom preferującym bardziej stonowane barwy poleca się beże, pudrowe róże i subtelne brązy, które również działają bardzo ocieplająco. Podczas zabawy kolorem nie powinno się skupiać jedynie na ścianach. Zamiast białego, czarnego lub szarego zestawu wypoczynkowego w salonie warto postawić np. na amarantowy lub burgundowy. Ten barwny zabieg tchnie w pokój nowe życie.

 

podłoga ruckzuck

 

Istotną rolę odgrywają także wszelakie dodatki, różnorodne pod względem wzorów i odcieni. Za sprawą koców, narzut, poduszek, ramek, obrazów czy figurek, wnętrze zyska nieco dynamiki, a przede wszystkim – przyjazny i komfortowy charakter. Wybierając tego rodzaju akcesoria, konieczne jest jednak umiarkowanie. Zbyt duża liczba bibelotów może wprowadzić chaos, a pomieszczenie nieopatrznie otrzyma kiczowate oblicze.

 

Drewno i kamień we wnętrzu

Tworzeniu przyjemnego klimatu we wnętrzu sprzyja naturalność. Dzięki drewnianym meblom, drzwiom czy parkietowi pomieszczenie zyska powiew świeżości oraz harmonię. Drewno to także świetny izolator ciepła, dobrym pomysłem jest zatem zakup wykonanych z tego materiału drzwi zewnętrznych. Zaleta ta doceniana jest szczególnie zimą, kiedy dzięki przegrodzie do środka nie wpada chłodne powietrze z zewnątrz.

 

podłoga drewniana ruckzuck

 

Na rynku dostępny jest szereg propozycji paneli, które doskonale imitują drewniany parkiet, będąc jego ekonomiczną wersją. Za najbardziej naturalny efekt odpowiadają deski o strukturze synchronicznej (które posiadają wyraźnie zarysowany układ słojów i sęków), wykończonych V-fugą (dzięki niej podłoga sprawia wrażenie ułożonej z osobnych, litych desek), a także w bursztynowym odcieniu brązu. Wymagania te świetnie spełnią np. panele w dekorze Dąb Argenta Karmelowy.

 

Zwolennicy industrialnych aranżacji i kamiennych wykończeń nie muszą odczuwać chłodu, stąpając po posadzce. Z myślą o nich powstały kolekcje paneli odwzorowujących prawdziwe, skalne surowce. Wyraźna różnica między nimi zauważalna jest w dotyku – kamienne bloki są zimne i nieprzyjemne, w przeciwieństwie do paneli. Dzięki dobrym parametrom i oryginalnym dekorom stanowią one innowacyjny produkt o wysokiej wytrzymałości (propozycje tego typu dostępne są np. w kolekcji SONO Landscape).

 

panele imitujące kamień ruckzuck

 

Ciepło przez 365 dni w roku

Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym dom wypełnia się radosną atmosferą za sprawą rodzinnych spotkań, wzajemnej życzliwości i świątecznych dekoracji. Są jednak sposoby, by ta niezwykła aura zadomowiła się na dobre. Umiejętne operowanie światłem, kolorem i dodatkami sprawia, że nawet gdy zniknie świąteczna atmosfera, ciepły klimat we wnętrzu pozostanie.