Wyposażenie

Sprzęt

Co warto wiedzieć o oczyszczaczach powietrza?

Tekst Grekos • Zdjęcia Grekos mediasklep24.pl

2021-12-17
Co warto wiedzieć o oczyszczaczach powietrza?

W 2019 roku eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) uznali zanieczyszczenie powietrza za największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Negatywny wpływ smogu wyraża się między innymi w dużej zapadalności na choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że czym dłużej w ciągu doby przebywamy w czystym powietrzu, tym mniej dotyczy nas ryzyko wymienionych powyżej schorzeń. W tym kontekście szczególnie ważne jest odpowiednie zadbanie o czystość powietrza we własnym domu, w czym pomóc może właściwie wybrany oczyszczacz powietrza.

 Co to jest oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem filtrującym powietrze. Wentylator, który stanowi wbudowany element oczyszczacza, inicjuje wymuszony obieg powietrza, wskutek czego dostaje się ono do wnętrza oczyszczacza. Kolejnym etapem jest filtracja powietrza. W niektórych modelach poza oczyszczeniem powietrze zostaje poddane nawilżeniu i jonizacji. Proces kończy się wydmuchaniem czystego powietrza z powrotem do pomieszczenia.

 


Oczyszczacze powietrza
Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika najskuteczniej wpłynie na neutralizowanie alergenów, które nasilają dolegliwości i pogarszają komfort życia? Uznaje się, że dla skutecznego oczyszczenia powietrza z pyłków roślin, kurzu, roztoczy i pleśni konieczne jest, aby urządzenie posiadało minimum filtr HEPA10, a idealnie HEPA13 i filtr z węglem aktywnym. Wiele osób szuka informacji, jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania będzie najlepszy, jeśli mieszkamy w okolicy skażonej silnym smogiem. Przez systemy wentylacyjne budynków oraz nieszczelności w oknach zanieczyszczone powietrze dostaje się do wnętrza domów. Najlepsze oczyszczacze powietrza, które usuwają nie mniej niż 99,97% najtrudniejszych do wychwycenia drobinek 0,3μm (tj. prawie 100% pyłów PM2.5) wyposażone są w filtr HEPA13. Z mikroskopijnymi pyłami dobrze radzą sobie też oczyszczacze z filtrami fotokatalitycznymi i elektrostatycznymi, ale ich istotnym minusem jest produkowanie – jako produktu ubocznego – ozonu i formaldehydu. Tu z pewnością na uwagę zasługują oczyszczacze marki Inzeni: np. AP 6006, czy J 001+. Elegancka prosta stylistyka, opatrzona wieloma funkcjonalnościami.
Jonizatory powietrza
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to specyficzny rodzaj urządzenia, które wytwarza jony ujemne i uwalniania je do otoczenia. Jony ujemne mają właściwości dociążające cząsteczki szkodliwych pyłów, które następnie sklejają się ze sobą i opadają na podłogę. Jony ujemne równoważą działanie jonów dodatnich, które wytwarzane są przez wszystkie domowe urządzenia elektryczne i tworzą tzw. elektrosmog, sprzyjający rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Jednym z bardziej znanych jest model LS-212, z nowoczesną technologią Plasma Ionfresher.
Oczyszczacze z nawilżaczem
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – np. Air Naturel Gota 2, CLever2, czy Solnan w minimalistycznym i nowoczesnym designie - będzie dobrym wyborem dla osób, u których w mieszkaniu bądź domu powietrze jest suche. Zbyt niska wilgotność powietrza jest problemem przede wszystkim w okresie grzewczym. Sprzyja infekcjom, zaostrzeniom chorób układu oddechowego, kłopotom ze snem i koncentracją oraz nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony narządu wzroku. Na rynku dostępne są oczyszczacze z nawilżaczem parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporyzacyjne. Ostatni typ uznawany jest za najzdrowszy i najbardziej naturalny.

 


Oczyszczacze samochodowe
Samochodowy oczyszczacz powietrza to urządzenie szczególnie przydatne dla osób, które spędzają w aucie dużo czasu (zawodowych kierowców, taksówkarzy czy przedstawicieli handlowych). Ma na celu neutralizację smogu, kurzu i roztoczy, pyłów zawieszonych, a także drażniących zapachów różnego pochodzenia. Dostępny na rynku asortyment oczyszczaczy samochodowych jest znacznie uboższy niż urządzeń domowych. Dostępne są takie modele jak: ION CAR Q1, czy ION CAR KQ-16. Prognozować jednak można, że rosnący popyt na takie rozwiązania będzie skutkował pojawieniem się w ofercie producentów nowych modeli sprzętu.

 


Jak wybrać oczyszczacz powietrza
Na pewno dokonując wyboru warto zastanowić się, co jest dla nas największym priorytetem – parametry przyjazne alergikom, skuteczne niwelowanie smogu, opcja nawilżania czy wbudowany jonizator. Niezależnie od preferencji w powyższym zakresie zawsze warto zwrócić uwagę na:
- wydajność urządzenia – ile metrów kwadratowych jest w stanie obsłużyć oraz jaki jest tzw. CADR (liczba metrów sześciennych powietrza oczyszczanych w ciągu jednej godziny)
- certyfikaty i atesty
- poziom hałasu
- wskaźnik jakości powietrza i wskaźnik aktualnego poziomu pyłów zawieszonych
- wskaźnik zużycia filtrów
- możliwość sterowania pilotem
- tryb nocy i timer

 


Zanim kupisz oczyszczacz powietrza, poznaj zasadę jego działania. Wybierz urządzenie bezpieczne, funkcjonalne i spełniające najwyższe wymagania techniczne. Zwróć uwagę na jakość filtrów oraz ich żywotność. Wybierz pomieszczenia, które szczególnie potrzebują inwestowania w poprawę jakości powietrza. Oczyszczacz powietrza sprawdza się nie tylko w sypialni Twojej i dzieci, choć jego wartość poznajemy głównie dzięki znacznej poprawie regeneracji podczas snu.

 


Jeśli zależy Ci na regularnym oczyszczaniu powietrza z alergenów i wielu innych substancji szkodliwych, które gromadzą się we wnętrzu Twojego domu, z pyłami zawieszonymi, smogiem, pleśnią i roztoczami na czele, powinieneś rozważyć zakup sprawdzonego oczyszcza powietrza. On sprawia, że twój dom staje się bezpiecznym azylem.

 

Więcej na: mediasklep24.pl

 

 

***

Materiał promocyjny